Radny: - Zabierzmy dzieciom energetyki!

  • 04.10.2020, 16:06
  • TuOlawa (AH)
Radny: - Zabierzmy dzieciom energetyki! Uwagę na to zwrócił radny Jacek Załubski
Jelcz-Laskowice. Podczas sesji Rady Miejskiej Jacek Załubski poruszył ważny problem, który zaobserwował wśród dzieci

- Przeczytam państwu króciutką informację na temat zachowania się ciała człowieka pod wpływem pewnego środka - zaczął tajemniczo. - Po 10 minutach od spożycia, kofeina dociera do organizmu, a tętno zaczyna rosnąć. Od 15 do 40 minut od wypicia poprawia się czujność i koncentracja. Maksymalnie po 30 minutach kofeina wchłania się całkowicie, a ciało zaczyna reagować. Rozszerzają się źrenice, ciśnienie krwi wzrasta, wątroba zwiększa poziom cukru we krwi. Trzustka wydziela insulinę, która sygnalizuje organizmowi przechowywanie nadmiaru cukru w postaci tłuszczu. W tym czasie receptory w mózgu starają się zapobiegać senności. Po upływie godziny organizm zaczyna zwalniać, poziom cukru sprawa, kofeina się zużywa. W rezultacie odczuwamy zmęczenie, pojawiają się objawy odwodnienia. Po około 12 godzinach większość ludzi, całkowicie oczyści organizm z kofeiny, choć czynniki takie jak wiek czy płeć mogą mieć znaczenie. W ciągu 24 godzin wypicia pierwszej puszki zaczynamy łaknąć kolejnego napoju. Szanowni państwo, to jest zachowanie dorosłego człowieka po wypiciu napoju energetycznego. A te napoje są ostatnio bardzo często spożywane przez dzieci i przez młodzież. Traktuje się je jako realną alternatywę dla narkotyków. Opakowania i nazwy tworzy się tak, by kojarzyły się z używkami i zachęcały do siebie najmłodszych. Oprócz wytwarzanej chemicznie kofeiny zawierają od 7 do 9 łyżeczek cukru na puszkę, guaranę i taurynę, czyli silnie pobudzające składniki. Mogą uzależniać. Przedawkowanie powoduje ból głowy, kłopoty z koncentracją i przyśpieszony ból serca. Możliwe jest także odwodnienie organizmu, wypłukiwanie magnezu i wapnia. niestety coraz więcej młodych ludzi przez energetyki trafia do szpitala. Jacek Załubski apelował do innych radnych i burmistrza. O co prosił? Więcej w najnowszym wydaniu: TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anka
Anka 2 dni temu, 19:09
To jest jakaś nowa moda wśród dzieciaków. Widzę jak nawet 10 latki piją energetyki w Jelczu Laskowicach. To jest niebezpieczny trend.
gość
gość 05.10.2020, 16:21
A jam mam pytanie, czy radnemu nie pomyliły się role ? Może trzeba kandydować z Lewicy tak jak kiedyś robił ? Czy nie ma innych tematów w mieście ?
Tomasz
Tomasz 04.10.2020, 18:33
Słuszny postulat. Najlepiej byłoby rozwiązać ten problem w skali kraju. Codziennie rano, jadąc do pracy, widzę uczniów w drodze do szkół. Energetyki i epapierosy spożywa ok. 1/3 z nich.

Pozostałe