Pomysł do skopiowania! Warto

  • 05.10.2020, 20:42
  • Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ratowic (FB)
Pomysł do skopiowania! Warto Towarzystwo Przyjaciół Ratowic (FB)
Dzięki takim inicjatywom lokalna historia przetrwa. Ścieżka historyczna powstaje w Ratowicach. Jak - pisze o tym Beata Jagielska na profilu FB Towarzystwa Przyjaciół Ratowic
Ratowice to wieś, która istnieje już blisko osiemset lat. Wiatr historii przenosił ja z rak do rąk, wiele się działo, wiele informacji przepadło, ale wiele historii przetrwało. Ratowice mają też swój mały wkład w różne istotne dla Polski wydarzenia historyczne. Dzieje tych ziem i ludzi warte są upamiętnienia. Stąd pomysł stworzenia ścieżki historycznej, która przybliży wszystkim mieszkańcom i naszym gościom jak bogatą historię ma ziemia po której codziennie chodzimy.
Zakończyliśmy właśnie najtrudniejszy etap projektowy ścieżki historycznej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób - sołtysa, członków Rady Sołeckiej, członków Towarzystwa Przyjaciół Ratowic jeszcze w tym roku w ciekawych historycznie miejscach wsi staną tablice, które przybliżą nam historie, które udało się zachować - te sprzed stu lat i te trochę późniejsze. Tablice przypomną ludzi, którzy tu pracowali i budowali nasz dzisiejszy obraz wsi. Upamiętnimy więźniów niemieckiego obozu w Rattwitz, wspomnimy największego jak do tej pory Ratowiczanina jakim był Baltazar Działas, poznamy historie budowy kościoła, młyna, stoczni, szkoły. Środki na pięć tablic Towarzystwo Przyjaciół Ratowic pozyskało z dotacji Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu na „Przedsięwzięcia promujące idee odnowy wsi dolnośląskiej”. Kolejne pięć zostanie sfinansowane z funduszu sołeckiego na 2020 rok, a pozostałe koszty wzięło na siebie nasze stowarzyszenie. Do tablic nawiązywać będzie tematyka Kalendarza Ratowickiego na 2021 rok. Chcielibyśmy także na otwarcie scieżki przygotować wystawę pamiątek dawnych czasów. Jeśli moglibyście wypożyczyć nam na chwilę swoje zbiory to prosimy o kontakt. Ścieżka będzie służyła uczniom, turystom, mieszkańcom i gościom naszej wsi. Liczymy na to że wkrótce uda się dodać kolejne jej elementy, dotyczące na przykład najnowszej historii Ratowic.
 Beata Jagielska
Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ratowic (FB)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe