Czujemy satysfakcję, choć wiemy, że to nie koniec

  • 11.10.2020, 09:23
  • TuOlawa (AH)
Czujemy satysfakcję, choć wiemy, że to nie koniec Bogdan Łysowski i Edyta Kubik o powstrzymanie budowy fabryk elektrolitu walczą od dawna
Jeśli inwestor wciąż będzie chciał budować fabryki elektrolitu, całą procedurę musi przejść raz jeszcze. Z Edytą Kubik i Bogdanem Łysowskim z komitetu, który od dawna próbuje zablokować inwestycje - rozmawia Kamil Tysa

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, podjętą przez pełniącego obowiązki wójta gminy Oława Henryka Kuriatę.

- Mogą państwo dziś ogłosić zwycięstwo?

- To jest jak wygrana bitwa na wojnie, bo dopóki wójt w którymś momencie nie wyda negatywnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych lub też po odwołaniach sprawy nie zamknie definitywnie sąd, to nie będziemy mogli spać spokojnie. Pamiętajmy, że każda decyzja środowiskowa jest przynależna działce. Gdyby inwestor sprzedał teren z pełnoprawną decyzją środowiskową, to każdy mógłby rozpocząć tam produkcję o wysokim ryzyku. Uchylenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego to z pewnością sukces, ale na pewno nie ostateczne zwycięstwo. Traktujemy to jak kolejny etap. Światło w tunelu jaśniej do nas zaświeciło. I nie jest to światło nadjeżdżającego pociągu!

- Co tak naprawdę powiedziało Samorządowe Kolegium Odwoławcze?

- Całe postępowanie administracyjne zostaje przesunięte na sam początek drogi. Decyzje administracyjne, które zostały w tzw. międzyczasie wydane, są już nieważne. Nieważne są uzgodnienia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Sanepidu czy Wód Polskich. Musi być stworzony nowy raport oddziaływania na środowisko, czyli ten dokument, do którego od samego początku mieliśmy uwagi, podważaliśmy jego jakość, krytykowaliśmy, a pełniący obowiązki wójta na jego podstawie wydał pozytywną decyzję środowiskową. Oczywiście nie jesteśmy specjalistami z zakresu ochrony środowiska ani prawa, ale biorąc pod uwagę wszystkie rzeczy, wytknięte przez SKO, możemy powiedzieć, że prawdopodobnie nie ma możliwości stworzenia takiego dokumentu, który pozwoliłby dopuścić do budowy tych fabryk.

- Co w dokumencie SKO zwraca państwa szczególną uwagę? ROZMOWA w CAŁOŚCI w najnowszym wydaniu TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
w
w 16.10.2020, 11:02
Polityczne zagrywki i pozorne działania...
Wszyscy czepiają się obecnej sytuacji nie mówiąc o poprzedniej władzy i odtrąbionych sukcesach w momencie sprzedaży działki.
A jest takie składowisko które jest przy Centrozłomie jako tykająca bomba przy osiedlu domków jednorodzinnych i np. cisza....
No więc??
Gość
Gość 12.10.2020, 15:27
To jest tykająca bomba.Ci ludzie zrobili masę dobrej roboty,bez pomocy ze strony włodarzy. Chwała im za to!

Pozostałe