Jak poprawić funkcjonalność garażu?

  • 20.11.2020, 13:18
  • tuOlawa BS
Jak poprawić funkcjonalność garażu?
Główną funkcją garażu jest stworzenie przestrzeni do przechowywania auta. Jeśli jednak wielkość pomieszczenia na to pozwala, warto zaaranżować je w sposób zwiększający jego użyteczność. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie wygodnych i solidnych półek, komfort użytkowania poprawi też brama garażowa z drzwiami przejściowymi. Nawet niewielkie zmiany mogą wpłynąć na wygodę korzystania z tego wnętrza!

Brama garażowa z drzwiami czy bez?

Dobrze dobrana brama garażowa to jeden z podstawowych elementów wpływających na funkcjonalność garażu. Najlepiej jeśli jest wyposażona w wysokiej jakości napęd, co umożliwi sterowanie skrzydłem bez konieczności wychodzenia z auta. Warto też zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjności wybranego produktu. Skrzydło zabezpieczone przed przenikaniem chłodu zwiększy komfort użytkowania garażu również jako warsztatu, a w przypadku budynków przylegających bezpośrednio do części mieszkalnej zapobiega stratom ciepła.

Już na etapie projektowania tego pomieszczenia należy zastanowić się nad dodatkowym wejściem. To rozsądne rozwiązanie zwłaszcza jeśli ma ono funkcjonować nie tylko jako miejsce przechowywania samochodu, ale też rowerów czy narzędzi ogrodniczych lub służyć jako warsztat. Jeśli nie ma na nie miejsca, dobrym wyborem będzie brama garażowa z drzwiami przejściowymi. Pozwolą one wygodnie wyprowadzić rower lub kosiarkę lub dostać się do garażu bez konieczności otwierania całej bramy, co w mroźne dni wychładza niepotrzebnie wnętrze. Warto przy tym zaznaczyć, że nowoczesne bramy garażowe z drzwiami nie tylko są wygodne w użytkowaniu, ale też bezpieczne. Producenci wyposażają je m.in. w mechanizmy zabezpieczające przed podniesieniem skrzydła z otwartymi drzwiami, co zapobiega ich uszkodzeniu.

Przestrzeń do majsterkowania

W garażu często przechowywane są narzędzia do majsterkowania. Aby zachować porządek, warto więc jedną ścianę przeznaczyć na półki do ich segregowania. Dobrym rozwiązaniem będzie też umieszczenie blatu roboczego. W mniejszych garażach taki stół do pracy może być składany. Tablice narzędziowe na klucze, śrubokręty czy inne narzędzia zapewnią wygodę użytkowania tego miejsca, a oświetlenie nad blatem pozwoli majsterkować niezależnie od pory dnia. Półki i szuflady przydadzą się w garażu również do przechowywania gadżetów motoryzacyjnych.

Miejsce na narzędzia ogrodnicze

Większość domów jednorodzinnych otacza ogród, o który trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Jeśli na działce nie ma budynku gospodarczego, przestrzeń na przechowywanie sprzętu ogrodniczego warto wygospodarować właśnie w garażu. Aby poszczególne narzędzia zajmowały jak najmniej miejsca, rozsądnie będzie zamocować je na ścianie. Przemyślany system szyn z zamontowanymi na nich pojemnikami, uchwytami czy haczykami umożliwi powieszenie grabi, wideł lub podkaszarki i zarazem zapewni łatwy do nich dostęp. W przestrzeni przeznaczonej na sprzęt do dbania o zieleń nie powinno zabraknąć też wygodnych i solidnych półek.

Garaż jako pomieszczenie gospodarcze

W dużych garażach można dodatkowo wygospodarować nieco przestrzeni na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów, a także na sprzęt sportowy. Również w tym przypadku sprawdzą się solidne wieszaki, na których można powiesić rowery czy dziecięce hulajnogi. Dzięki temu nie będą zajmować one miejsca na podłodze, co z jednej strony ułatwi parkowanie auta, z drugiej zaś sprzyja utrzymaniu porządku. Ponieważ w garażu jest nieco chłodniej niż w domu, można też ustawić w tym pomieszczeniu półki na przechowywanie przetworów.

O czym pamiętać urządzając garaż?

Mogłoby się wydawać, że garaż to pomieszczenie nie wymagające żadnej aranżacji. Tymczasem dobrze zaprojektowane wnętrze znacznie zwiększy jego funkcjonalność i pozwoli stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania. Warto też pamiętać o zabezpieczeniach przed złodziejami. Solidna brama dobrej jakości oraz drzwi z mechanizmami antywłamaniowymi skutecznie zniechęcą złodziei i zminimalizują ryzyko kradzieży, a tym samym zwiększą bezpieczeństwo domowników.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe