Wrocław odebrał tytuł kardynałowi

  • 20.11.2020, 15:55 (aktualizacja 21.11.2020, 12:23)
  • TuOlawa JK
Wrocław odebrał tytuł kardynałowi arch. gazety Kardynał Henryk Gulbinowicz był częstym gościem w Oławie, która nadała mu tytuł honorowego obywatela. Czy teraz pośmiertnie mu go odbierze?
Dziś radni Wrocławia pośmiertnie odebrali kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł honorowego obywatela miasta. Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas dzisiejsze sesji Rada Miasta Wrocławia. Wcześniej wprowadzono konieczne zmiany w przepisach, by w ogóle można było taką procedurę przeprowadzić. Za odebraniem kardynałowi wyróżnienia głosowało 28 radnych, 3 było przeciwko i 3 wstrzymało się od głosu. Tytuł honorowego obywatela Wrocławia nadano kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi w 1996 roku. Czy oławscy radni pójdą śladem kolegów z Wrocławia? W programie najbliższej sesji RM jest punkt dotyczący zmian w stosownej uchwale.

Przypomnijmy, że tuż przed śmiercią kardynał Henryk Gulbinowicz otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Oskarżano go o molestowanie kleryka i krycie pedofila.

W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej czytamy: - W wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysnuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała. Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje dyscyplinarne:

* zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym,

* zakaz używania insygniów biskupich,

* pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze,

* wpłacenie przez kardynała odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe