E-Laboratorium Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

  • 20.11.2020, 16:11
  • Źródło: Urząd Gminy Oława
E-Laboratorium Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach źródło: UG Oława
Eksperymentować można wszędzie, także w domu. Udowadniają to edukatorzy i edukatorki prowadzący e-Laboratoria dla szkół. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, którzy w dniu 12 listopada uczestniczyli w e-zajęciach.

Uczniowie wzięli udział w następujących zajęciach:

1. “Cukier krzepi” – kl.4 i kl.5
Tematem zajęć były wszędobylskie cukry – różne ich rodzaje, które tak lubimy zajadać. Na lekcjach uczniowie nauczyli się odczytywać etykiety spożywcze pod kątem zawartości w nich cukru, dowiedzieli się po co nam cukry w diecie i dlaczego są takie ważne, a także co się może stać, gdy spożywamy ich zbyt dużo.

2. “Zasady warto mieć” – kl. 8
Ponoć życie chemika to dużo kwasów i mało zasad, czy rzeczywiście tak jest sprawdzali to nasi uczniowie. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się czym są chemiczne zasady, szukali ich w naszym otoczeniu i określali ich właściwości. Na koniec zajęć odpowiedzieli na pytanie, czy zasady warto mieć?

3. “O pomiarach i niepewności” – kl. 7
W trakcie zajęć uczniowie mierzyli różne odległości i określali jak dokładne są pomiary. Zobaczyli, że pomiar tej samej rzeczy może dać różne wyniki i zastanawiali się co wtedy zrobić? Nauczyli się dobierać skalę pomiaru odpowiednią do potrzeb.

4. “Poczuj (trój)wymiar”- kl. 6
Za pomocą prostych doświadczeń uczniowie odkryli, że istnieje wiele sposobów by określić pozycję nie tylko swoją, ale i dowolnego obiektu we Wszechświecie. Zbudowali proste urządzenie do pomiaru odległości i sprawdzali czy mapa nie kłamie.

Laboratorium w każdym domu? Tak!
E-Laboratorium to zajęcia online z zakresu chemii, biologii, fizyki, techniki i geografii. Scenariusze zajęć przygotowane tak, aby odpowiadały założeniem podstawy programowej. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie i uczennice byli aktywnie zaangażowani w proces uczenia się, samodzielnie eksperymentując z wykorzystaniem łatwo dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

M. S.-Ch.

Źródło: Urząd Gminy Oława

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe