Zupełnie nowa odsłona

  • 24.11.2020, 08:50 (aktualizacja 24.11.2020, 09:02)
  • TuOlawa (AH)
Zupełnie nowa odsłona Tak to wyglądało przed remontem i już po
OŁAWA. Powstała niedawno na wschodniej ścianie elewacji sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia. Dotychczasowe zabiegi związane z remontem zewnętrznej ściany wschodniej prezbiterium okazywały się niewystarczające, a jeden z najcenniejszych oławskich zabytków prezentował się nie najlepiej

Na elewacji, co pewien czas, widoczne były dość spore ubytki tynku. W końcu trzeba było coś z tym zrobić. Jak czytamy na oficjalnej strony internetowej parafii, remont rozpoczął się jeszcze w listopadzie 2018 roku. Wtedy to po akceptacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu przystąpiono do pierwszego etapu prac. Skuto stare i zawilgocone tynki, a po odsłonięciu ścian przeprowadzone zostały badania fizyko-chemiczne stanu zasolenia i zawilgocenia murów oraz badania historyczno-architektoniczne. Badania te okazały się pomocne przy wyborze sposobu renowacji ściany szczytowej.

W tzw. międzyczasie zadbano też o potrzebne do remontu materiały, w tym specjalnie wypalone na wymiar cegły romańskie (8x14x30 cm) i gotyckie (8x13x28 cm) dostosowane do istniejących w murze. Wykonano je w cegielni Pogalewo Małe koło Brzegu Dolnego. Wiosną 2020 roku rozpoczęto drugi etap prac, który związany był z wykonaniem wzmocnień prętowych oraz z przemurowaniem uszkodzonych ścian. Dokonano także wymiany zniszczonego murku koronującego zwanego popularnie "kocim", poprzez skucie wszystkich jego cegieł klinkierowych i zastąpienie ich nowymi cegłami romańskimi o innej strukturze i porowatości.

- Przy zastosowaniu specjalnych tynków renowacyjnych i farb krzemianowych zabezpieczono całość przed wpływem warunków atmosferycznych - mówi inspektor nadzoru i autor projekt Jerzy Pawlak. - Specjalistyczne prace objęły także renowację biforium - podwójnego okienka nad witrażem, charakterystycznego dla budownictwa romańskiego i gotyckiego. Podczas prac odkryto granitowy element bazy stanowiącej podstawę słupka środkowego biforium. Został on wyeksponowany i wmurowany na nowo w biforium.

Co ciekawe wewnątrz biforium natrafiono też na niewielki dzwon wraz z zachowanym mechanizmem napędowym. Zapewne dzwon uruchamiany był przed podniesieniem i na krótko przed mszą świętą. Prace remontowe objęły również renowację i malowanie sygnaturki, którą wzniesiono podczas przebudowy świątyni, dokonanej w latach 1587-1589 przez warsztat włoskiego mistrza Bernarda Niurona. Ponadto przez specjalistów odtworzone i wyeksponowane zostały historyczne elementy architektoniczne elewacji - to dwa średniowieczne otwory kominowe oraz ślad po przylegającym niegdyś budynku. Wszystkie prace wykonane zostały z wielką starannością przez pracowników firmy PHU Bud-Rem Janusz Simbor z Ziebic, dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Tomasza Czabatora i ofiarności parafian. Zatem nic dziwnego, że nowa odsłona tej części świątyni prezentuje się okazale.

Zbigniew Jakubowicz

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 24.11.2020, 12:04
To trochę jak zaproszenie dla Pań, co to się "wk....". Niczym niezapisana karta w historii.
Ludwik
Ludwik 24.11.2020, 10:55
A kiedy odsłoni się freski pod zegarem słonecznym, zostały przy ostatnim remoncie zapaprane.

Pozostałe