Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:21
Reklama BMM
Reklama
News will be here

Koniec z jazdą na zderzaku i używaniem telefonu na pasach... Co jeszcze się zmienia?

Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych przewiduje projekt ustawy wprowadzający rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego
  • Źródło: gov.pl

Rada Ministrów 24 listopada 2020 r. przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

- Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Większa ochrona pieszego w rejonie przejść dla pieszych

Zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych jest planowane poprzez nałożenie na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.

Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na nim. Natomiast obowiązek zmniejszenia prędkości przez kierującego pojazdem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących, wynika z przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Nowe rozwiązanie będzie zobowiązywać kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy będzie także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. Na  pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych spoczywał będzie obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Nie korzystamy z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

W projekcie ustawy zaproponowano regulacje zakazujące pieszemu korzystania w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. Rozwiązanie to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zostanie ono osiągnięte poprzez uzupełnienie art. 14 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, określającego zakazy dla pieszych w ruchu drogowym.

Koniec z jazdą na zderzaku

Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok  niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

Zachowanie zbyt małego odstępu pomiędzy pojazdami często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Nagminną na polskich drogach jest tzw. „jazda na zderzaku”, w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle ryzykowana praktyka zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe. W sytuacji awaryjnej, która wymaga natychmiastowego działania, kierowca nie ma żadnych szans na szybką reakcję. W przypadku niezachowania odpowiedniej odległości ograniczone jest również pole widzenia, uniemożliwiając zidentyfikowanie przeszkody znajdującej się przed poprzedzającym pojazdem. Nagłe wyhamowanie pojazdu jadącego z przodu zmusza jadących z tyłu do gwałtownego hamowania, przez co nierzadko dochodzi do karambolu.

W projekcie zaproponowano, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech.

Odstępstwo od obowiązku zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach ma dotyczyć przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h.

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

***
Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja to niejedyne działanie Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej

W październiku 2020 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Głównym celem przygotowanego w MI  Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach Programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, w szczególności przeznaczonej dla ruchu pieszych, takich jak np.: budowa chodników, modernizacja oświetlenia przejść dla pieszych, umieszczenie wysp azylu czy zmiany w oznakowaniu drogi. Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego  przeznaczymy 2,5 mld zł.

Więcej na ten temat https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-programu-bezpiecznej-infrastruktury-drogowej

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na drogach samorządowych

Na początku listopada 2020 r. Rada Ministrów, na wiosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podjęła decyzję, by Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) dofinansowywał rozwiązania związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. W funduszu wyodrębniona zostanie, w ramach inwestycji powiatowych i gminnych, podkategoria zadań polegająca wyłącznie na poprawie bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Dzięki dofinansowaniu będzie można np. realizować inwestycje:

  • wymuszające przestrzeganie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych (np. montaż progów zwalniających czy zmiana geometrii pasa),
  • poprawiające widoczność pieszego (np. poprzez doświetlanie przejść dla pieszych wraz ze strefą oczekiwania),
  • skracające drogę, jaką muszą pokonać piesi (np. poprzez zawężanie jezdni w miejscu przejścia dla pieszych bądź stosowanie azylów).

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rzadowy-fundusz-rozwoju-drog---na-inwestycje-samorzadowe-przeznaczymy-dodatkowe-3-mld-zl

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kazik 27.11.2020 23:16
Np. w Niemczech jest & , który mówi , że pieszy ma obowiązek przekraczać jezdnię zwracając uwagę na ruch pojazdów, płynnie po najkrótszej drodze, prostopadle do kierunku ruchu pojazdów. W polszy ( Oławie) niektórzy piesi chodzą jak święte krowy. zmiany w kodeksie nic nie wnoszą dobrego

Radek 28.11.2020 10:46
Zgadza się. Zwróciłbym też uwagę na kompletnie pominiętą funkcję wysepek rozdzielających (azylów). Jak już pieszy ruszy z lewej strony ulicy, to wali na pewniaka do końca na drugą stronę.

oławianin 26.11.2020 15:15
Przed każdymi pasami dla pieszych po jednej i po drugiej stronie powinny być progi zwalniające co poprawi bezpieczeństwo nie tylko pieszych ale i kierowców, którzy zmniejszą prędkość ale nie będą chcieli mieć zniszczone podwozie. O pasy przed przejściami po ich obu stronach powinni zadbać zarządcy dróg na swoich terenach: miasto,powiat gminy. Nie jest to wydatek duży, dzięki dofinansowaniu na te inwestycje poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców. Dobrze,że wprowadzono zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jednię!!!!, bo przechodzący nie myślą i chodzą jak święte krowy nie dbając o własne bezpieczeństwo.

fgh 28.11.2020 11:00
"Przed każdymi pasami dla pieszych po jednej i po drugiej stronie powinny być progi zwalniające" - ty głupi jesteś czy udajesz?

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6 appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 improvedigital.com, 1944, RESELLER rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807 Xapads.com, 145030, RESELLER google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807 pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb smartadserver.com, 4144, RESELLER nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3 appnexus.com, 13099, RESELLER pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807 onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807 adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32 appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 [Kopiuj]
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: "Lepiej później niż w cale" Nie jestem osobą partyjną, jednak nie obce mi rządy samorządowe Miraż pana Szcześniaka z panem Skrzydłowskim jest jak ponowny związek małżeńskim cele utrzymania korzyści majątkowych. Był to dobry czas na odejście z pałacu na zasłużoną emeryturę . Panie Burmistrzu proszę zmienić doradców lub zacząć sensownie myśleć. Dobrego wyboru na burmistrza miasta i gminy życzę wszystkim wątpiącym i niezdecydowanym. Czas na świeżość i młodość sercem w działaniu dla dobra wszystkich mieszkańców.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 10:11Źródło komentarza: Oświadczenie Zarządu Powiatowego PO RP w sprawie współpracy z burmistrzem Bogdanem SzcześniakiemAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Ja nie zagłosuję na Frischmana, ludzie, przecież jego przerósł problem toalety w rynku, w XXI wieku. Tak samo, zaskoczyła go zima, w styczniu i nie były drogi i chodniki odśnieżane dopóki śnieg sam nie stopniał, bo nie było zabezpieczonych środków. Ja bym temu człowiekowi nie dał roweru przypilnować.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 08:18Źródło komentarza: Debaty w Oławie nie będzieAutor komentarza: Nowa zmianaTreść komentarza: Jak zostanę Burmistrzem to wyrwę kostkę i posieję trawę w Rynku, głosujcie na mnie! Nie będę budował dróg i robił betonozy, bo drogi gruntowe z trawką są najpiękniejsze i ekologiczne. Nie będę dążył do wsparcia budowy obwodnic bo to betonoza. Zamknę cały Rynek i bryczki konne wprowadzę do Rynku, ekologiczne i z nawożeniem trawy od razu będzie, na postoju będą się pasły na trawce. Hodowlę krów założę na wałach Oławki i Odry, dzieci będą z tego miały darmowe mleko. Zamknę most na Odrze, po co nam mają wjeżdżać do miasta. Do Wrocławia tylko łódkami ekologicznie będzie można się dostać bo zamknę drogę na Wrocław. Głosujcie na mnie!Data dodania komentarza: 16.04.2024, 07:31Źródło komentarza: Debaty w Oławie nie będzieAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Proponuję zrobić artykuł o tym policjancie co rzucał kamieniami w rolników , albo o tym policjancie co go przenieśli z Brzegu za bicie młodych podczas przesłuchań , albo policjantce z Wro która wystawiała mandaty gotówkowe Ukraincą i zapominała się rozliczyć na komendzie bo miała swój bloczek na mandaty ? z góry dziękuję za rozpatrzenie mojej prośby pozdrawiamData dodania komentarza: 16.04.2024, 07:21Źródło komentarza: Policjantka po służbie ratowała życie w CzernicyAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Dajcie spokój a jak zwykły człowiek uratuje drugiego to zero artykułu , ale policjantka to trzeba pochwalić i oczywiście morale policji poprawić w społeczeństwie , a prawda jest taka połowa policjantów to sieroty umysłowe i jak kogoś złapią np za brak pasów to dumą ich rozpiera jak by świat uratowali , policja po ostatniej akcji tłumienia protestów rolniczych jest zerem które wykonuje polecenia naszych oprawców z góryData dodania komentarza: 16.04.2024, 07:14Źródło komentarza: Policjantka po służbie ratowała życie w CzernicyAutor komentarza: DdddTreść komentarza: Nie lepiej napisać człowiek , człowiekowi ratował życie ? ......Data dodania komentarza: 16.04.2024, 06:12Źródło komentarza: Policjantka po służbie ratowała życie w Czernicy
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama