Historia J-L w kamieniu

  • 22.12.2020, 19:37 (aktualizacja 22.12.2020, 19:46)
  • Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Historia J-L w kamieniu
Najpierw ten kamień zniknął z okolic Bramy Miłoszyckiej. Teraz powrócił, ale...
Głos oddajemy Piorrowi Kuteli z Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii:
- Pamiętacie post ze znikającym kamieniem w pobliżu Bramy Miłoszyckiej? Oto jego przywrócona przez nas historia.
Kamień o wadze 6800kg postawiono w 1977 roku z okazji 25-lecia powstania Jelczańskich Zakładów Samochodowych.
Wtedy wykonawcami napisu "1952-Jelcz-1977" byli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Jelczu.
Kamień stał 43 lata, kilka lat temu napis zniknął, a kamień zarósł i pewnie za jakiś czas po kamieniu nie zostałby ślad.
Na początku roku przejeżdżając często główną drogą fabryczną pomyśleliśmy, że warto byłoby przywrócić napis i przenieść kamień w bezpieczne miejsca, którym jest miejsce w pobliżu Izby Historii Marki Jelcz.
Wszystkie nasze akcje są akcjami oddolnymi, społecznymi, poświęcamy swój czas, by przywracać zapomnianą lokalną historię, po prostu to lubimy.
Gdy zabieramy się do jakiegoś przedsięwzięcia, najpierw załatwiamy zgody, piszemy wnioski, nawiązujemy kontakty z archiwami itp., wszystko zgodnie z prawem.
Tak było z przywróceniem napisu, w połowie roku napisałem prośbę do prezesa Jelcz Sp.z o.o udostępnienie kalki z napisem, co spotkało się z pozytywnym rozpatrzeniem mojej prośby. Dużo w tej sprawie pomógł nam Piotrek Piętkowski z archiwum zakładu, za co bardzo mu dziękujemy.
Następnie musieliśmy troszkę czekać na potwierdzenie WKZ, chodziło o sprawdzenie, czy pomnik nie jest na liście zabytków - okazało się, że nie jest i możemy działać.
Całym procesem wykonania napisu zajął się nasz przyjaciel Michał, wykonał piękny napis, który na pewno Wam się spodoba.
W ubiegłym tygodniu pracownicy Jelczańskiej firmy "Rekord"przetransportowali nam kamień pod Izbę Historii Marki Jelcz, za co bardzo dziękujemy. W tym miejscu chcielibyśmy też podziękować kierownikowi infrastruktury Panu Arturowi Piechocie, który załatwił sprawę transportu. Duże podziękowania składamy Pani Karinie i Panu Jerzemu Oleńczakowi.
W godzinach popołudniowych ukończyliśmy nasze prace przy pomniku.
I jesteśmy zadowoleni.
Po nowym roku mamy parę fajnych pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować.
Bo to, co nas łączy, to historia, która nigdy się nie kończy.
Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy że Jesteście z nami.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 25.12.2020, 22:20
Absurd!

Zadałem konkretne pytania!
Nie interesuje mnie strona dolnyslask, nie interesuje mnie co dostaliście z spółki!
Zadałem pytanie z kąd czerpiecie wiedzę? Połomski opisał to jako pierwszy, wydał publikacje na temat historii tego kamienia i zrobił pamiątkowe zdjęcia. Istota rzeczy polega na tym, że nie potraficie przyznać się do błędu który wykonaliscie. Bo od niego z książki czerpiecie te widzę. To że po fakcie uderzyliscie do spółki to oczywiste. Spółka posiada cześć materiałów. Lecz bez jego publikacji szukali byście igły w stogu siana. Covid nie ma nic wspólnego z ich działaniem. Wiele fundacji, stowarzyszeń, ugrupowań działa i nie robi z tego medialnego szumu. Nikt nie zaprzeczył, że JZS nie jest historia. Chodzi o fakty, publikacje i faktografie. Czyli załamanie historii. Pierwszy w tym temacie był Pan Połomski. Gdzie nie istniała grupa, nie robiła kompletnie nic związanego z byłymi zakładami Jelcza. Teraz jak mają stronę, wstawia tabliczkę, przeniosą głaz uznaje się ich za odkrywców! Ludzie zejdzcie na ziemię!
Panie Kutela do Pana wiadomości waszym kolega jest Pan Jerzy U. Były działacz PZPR który czerpał korzyści z przynależności do partii. Min. Szefował lokalna spółdzielnia. Jakie czas temu zwalczał Solidarność przy Jelcz spółka zoo!! Następny Pana kolega Pan Olejniczak były ubek w okresie stanu wojennego donosił na ludzi, współpracował z UB! Pracował w tym okresie JZS!
Jesteście kompromitacja nie grupa historii. Z resztą macie upodobania co do tego systemu skoro współpracujecie z ludźmi z gazety wyborczej. =)
niePoprawnyPolitycznie
niePoprawnyPolitycznie 26.12.2020, 11:24
Wojtuś, przestan pic i wylewac swoje zale pod pseudonimem to ze spaliles sobie mosty swoim zachowaniem i dzialaniem to nie nasza wina a ze teraz zal D sciska no to przelknij to i zreflektuj sie nad swoim zachowaniem! Wstyd!
Obiektywny
Obiektywny 23.12.2020, 17:12
Panowie robicie piękną robotę. Widać że macie sporo pozytywnej energii i dużo dobrych chęci. Jednak jak każdy kto robi coś dobrego musicie się liczyć z tym że nieudacznicy i frustraci będą wam rzucać kłody pod nogi, Będą was anonimowo opluwać, szukać dziury w całym, krytykować i usiłować sprowadzić do swojego poziomu. Ale wy się tym nie przejmujcie i róbcie swoje. JZS Jelcz to kawał historii tego regionu, która warta jest ocalenia.
Bezdzietny
Bezdzietny 23.12.2020, 10:06
Największy znawca historii Jelcza to Leon Łopata to on sponsorował książkę W.Połomskiego i największym budowniczym był on i jego guru Janek D reszta to złodzieje i nieroby.
Siekiera Janusz (mały Kobi)
Siekiera Janusz (mały Kobi) 23.12.2020, 12:48
Na temat zbiorów a raczej zabiorow zarówno tych materialnych jak i intelektualnych jednej z wymienionych tu prze Ciebie osób można gruba książkę napisac
Poprawny Politycznie
Poprawny Politycznie 23.12.2020, 00:44
Po pierwsze !
Nie powinno się ruszać pomnika który znajdował się tam przeszło 50 lat . Miło nam także wiedzieć ,że są bezpieczne miejsca dla głazów. Znalazła się jakaś grupa pseudo historyków ,która udaje Indiana Jones ! Co by nie zrobili wstawiają zdjęcia do lokalnej prasy i robią z siebie cele brytów ! Po drugie skoro kamień nie jest pomnikiem po co robić z nim renowację ? I po co takie ceregiele? Nie wiedzieli byście ani słowa o tym co to za głaz gdyby nie publikacja Wojtka Połomskiego ! Napisy skopiowaliście z jego prywatnych zbiorów i publikacji w której umieścił zdjęcie i informację na temat tego pomnika . Wiec można was nazwać śmiało złodziejami :) . Mało tego nawet nie umieściliście informacji na ten temat z skąd wiedza i źródła na dany temat. Nie ładnie jest robić karierę na czyimś dorobku. Pytanie do spółki od kiedy spółka wydaje zgody na logo firmy ? Od kiedy kustosz spółki udostępnia takie materiały jakiejś pseudo grupie? Spółka załatwia transport do głazu ? Następny temat to co nadal robi w Izbie Muzealnej największy szkodnik tej izby i w dodatku były ubek !
Następnym razem jak będziecie chcieli coś przenosić w bezpieczne miejsce trzy razy się zastanówcie !
Andżej
Andżej 23.12.2020, 21:47
Spółka ma prawa do dokumentacji, rysunków, zdjęć znajdujacych sie w archiwum zakładowym, więc moze robic co chce. A, że przedstawicielem Spolki jest prezes zarządu, to wydał zgodę. Proste jak p..
Piotrek Kutela
Piotrek Kutela 23.12.2020, 13:26
"Poprawny politycznie "
Nikt z nas nie jest, złodziejami,cebrytami i pseudo historykami.
Nikt nie zaglądał do "zbiorów"Połomskiego.
Zrobiliśmy to wszystko zgodnie z prawem pisząc wniosek o udostępnienie tego napisu od Sp.z o.o Jelcz , wiedza o całym tym pomniku też pochodzi z Jelczańskiej firmy,a po za tym zdjęcia można znaleźć też na stronach dolny.sląsk.org.pl
Za historyków się nie uważamy.
Szkoda że nie podpisałeś się imieniem i nazwiskiem zresztą tydzień temu było to samo.
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci Wesołych Świąt.
Piotrek -Stowarzyszenie Lokalna Grupa Zwiadowców Historii.
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 25.12.2020, 22:25
Mam Panu zrobić wstyd?
Beszczelnie Pan kłamie! Nigdy Pan nie zaglądał do książek Polomskiego? Nigdy Pan nie publikował jego materiałów na swojej stronie? Rozumiem że, jest Pan pierwsza, osoba co do publikacji materiałów o JZS? I nie było nikogo innego? To gdzie pan był przez ten szereg lat gdy działał Pan Połomski?
Piotrek Kutela
Piotrek Kutela 26.12.2020, 15:47
Dzień dobry.
Ostatni raz odpowiadam Panu.
Chociaż nie miałem zamiaru.
Czy ja coś wspomniałem że nie zaglądałem do książek Wojtka, ja pisałem o zbiorach.
Książkę mam jedną którą osobiście dostałem od Niego.
Nie wiem o co Panu chodzi z tymi publikacjami JZS ,których naprawdę nie mamy i nie publikujemy.
Książki Wojtka oczywiście promuje na swojej grupie, po za grupą tylko GP pisze o nich.
Pozostałych książek nie miałem w rękach a miasto z zakupem odsyła do Internetu- to mu kiedyś wspominałem.
Zresztą ani moja grupa ani Wojtek nie ma wsparcia od miasta.
Zaglądając do starych wydań Głosu Jelcza, w roczniku chyba 77 ,jest opisana historia pomnika.
Miałem wgląd do wszystkich ,zauważyłem też że dużo stron zostało powyrywanych.
Przykre że Pan tak nas obraża.
Nie mam już zamiaru komentować Pana ataki.
Zapraszam do nas to pokaże prawdziwe źródła przy okazji będzie miał Pan okazję porozmawiać z dwoma moimi znajomymi których Pan obraził.
Których znam krócej niż Wojtek.
I nie interesuje mnie ich przeszłość polityczna.
Pozdrawiam serdecznie
Obserwator
Obserwator 23.12.2020, 13:00
Przy pseudo książkach Połomskiego nazywanych nawet niedawno plagiatem,miały być wykorzystane wspomnienia mojego znajomego który przepracował kupę lat w JZS które nie ukazały się w jednej z jego książek ,podejrzewam że Pan D.dobrze czuwał.
A po za tym bzdury piszesz że chłopaki dorabiają sie na dorobku tego autora ,którego książki nie są dostępne w księgarniach.
Kamień postawiono w bardzo dobrym miejscu i napewno nikt go z tamtąd nie ukradnie ,jak wiele rzeczy w okolicy jeden z przykładów może posłużyć miejsce katastrofy rosyjskich lotników pod Oławą -trzy razy upamiętniono i trzy razy ukradziono,podobno kamień stoi jako skalniak w Oławie w ogrodzie prywatnym.
Pozdrawiam Cię kolego "poprawny"
Moi rodzice przepracowali całe życie w JZS ,i doceniają to co zrobiła ta grupa z Jelcza.
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 25.12.2020, 22:39

Ksziazki Połomskiego to jedne z najlepiej napisanych książek motoryzacyjnych w Polsce. Tylko głupia spółka z nich nie korzysta. Nie korzysta przez ubeka w izbie. Miasto nawet nie korzysta, z tych publikacji. Mogli by to wykorzystać do celów promocji miasta, ale po co? Natomiast wykorzystali je do, celów piarowych pewnej kampanii wyborczej byłego prezesa. Wspólnik i były wice wydali Ja z sentymentu do okresu PZPR oraz, opisania tzw kultu jednostki Pana Jana. Jako ojca... Były prezes chciał być modernizatorem zakładu ale nie wyszedł mu plan. Dziadki z starego systemu okazały się cwanymi lisami.
Skoro się nie ukazały wspomnienia twojego znajomego to kogo to wina? Skoro sam odpowiadasz sobie na to zadane pytanie!
Kamień po sowieckich mordercach mnie nie interesuje! Przypominam, że napadli na nasz kraj mordowali, gwałcili i rabowali! Później nas okupowali przez szereg długi lat. Nie mam sentymentu dla tego narodu i ich pomników.
Większość okolicznej ludności pracowała w JZS i czy mam dla Pana rodziców składać ukłony czy co? bo nie rozumiem kompletnie analogii? Chyba że przyczynili się czymś szczególnym dla losów tego zakładu to czapki z głów.
Pozdrawiam!
Były ubek
Były ubek 23.12.2020, 12:24
Drogi Panie historyku! A raczej histeryku. Nie znajdujesz Pan analogii do pomnika "Solidarności", który też stal długo w "bezpiecznym" miejscu? To właśnie przeniesienie uchroniło go przed zmielenie w kruszarce z całym wieżowcem. Teren po byłych zakładach Jelcza jest podzielony na dziesiątki parceli i każda z nich jest innego właściciela. Fakt, że pomnik nie został wpisany do rejestru zabytków pozwala nowemu nabywcy zrobić z niego np. skalniak przed domem. Także.....
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 23.12.2020, 13:07
Pomnikiem Solidarności zajęła się Solidarność przy zakładzie Jelcz! I to jest taka, analogia. Chodzi o robienie cyrku medialnego, i o brak szacunku do publikacji jedynej osoby która zrobiła zdjęcia i wykonała publikacje tego głazu. Proszę się odnieść do tego. Z kad grupa wzięła by wzory liter? Z kad wiedziała by co ten głaz oznacza, reprezentuje i kto i kiedy w jakim celu go tam umieścił. Jeżeli chodzi o spółkę to Pan L jak i Pan D oraz reprezentanci PiS razem zezwolili na wydanie tej książki, umieszczenie w niej swoich opisów, zdjęć. W publikacji znajduje się także słodkie zdjęcie L, T, D razem na tle pasa montażowego. Teraz chyba są w konflikcie.
Pan Połomski wykonał po prostu kawał dobrej roboty, czego nie dokonało miasto, ośrodki kultury ani sama fabryka Jelcz . Ubek kustosz izby nawet nie zamieścił ani jednego egzemplarza książki w izbie muzealnej prawda? W zamian za to każdy kradnie jego publikacje i prace.
Proszę o wykazanie publikacji w której obraża pracowników JZS i jakie błędy zostały popełnione.
Michał - jeden ze zwiadowcow
Michał - jeden ze zwiadowcow 23.12.2020, 16:23
Wzory liter - kalka otrzymana przez jzs. Cyfry zdjecie ktore jest na dolny-slask.org . Jak sie przyjrzysz geniuszu to „c” nie jest takie jak w ksiazce. A co oznacza glaz jak i kto wykonywal napisy przekazal nam kustosz izby.
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 25.12.2020, 22:48
Brawo Ty!
Skoro litera C nie jest jak w ksiażce to co to oznacza, dla waszej, grupy? Oznacza, że nie, potraficie zrobić czegoś zgodnie z histografia danego obiektu. Katastrofa. W końcu ktoś z was zajrzał do książki 😂
Pseudo grupa.
W( książce) w publikacji jest zdjęcie przedstawiające oryginał wykonany przez pracowników JZS . Czyli to co wykonaliscie jest nie zgodne z historiografiia tego pomnika. Czyli można powiedzieć że zaklamujecie historie. Dziękuję!
Ps. Tak wiem to nie jest pomnik nie jest zarejestrowany to jest kamyczek więc można, robić co się chce prawda odkrywcy. Ważne, że, głaz został przeniesiony i że, zostały zrobione literki. I jest temat dla gazety. Mało tego byli pracownicy są dumni bo socjotechnika działa...
Krzysztof
Krzysztof 26.12.2020, 15:06
Panie "poprawny"ciekawe czy Pan Połomski wie jak obraża Pan jego kolegów Urbaniaka i Oleńczaka(nie Olejniczaka jak Pan błędnie napisał),Połomski pięknie im tam im dziękuję w książce.
A propos błędów książkowych ktoś tu wspomina min. żle opisane zdjęcie pierwszego stawu (naprawdę drugi staw),nazwiska poprzekręcane min.mojego kolegi który kierował Jelczańską Orkiestrą.
Zarzuca Pan grupie że korzysta na czyimś dorobku co nie jest wogóle prawdą.
To Pan Połomski jest dobrze znany na kopiowaniu czyjegoś dorobku ,swego czasu opisał to bardzo dobrze miesięcznik Odkrywca zachęcam do przeczytania.
Zresztą przy wydaniu książki Połomskiego też wielu ludzi,zakład Jelcz chciało zablokować to wydanie ,podobno został oskarżony.
Nie dziwię się że miasto i JZS odcieło się od tego wydawnictwa.
Znajomy kiedyś wspominał nie promują bo nie chcą "gówno burzy".

Starsza
Starsza 23.12.2020, 14:55
Tak czytam Pana wypowiedzi szkalujące grupę tych zwykłych pasjonatów którzy chcą coś zrobić dla społeczeństwa,w tych czasach gdzie tylko Covid który wdziera się do nas wszędzie .
Sama jest napływową osobą ,i członkiem tej wspaniałej Grupy dzięki której poznałam kawał historii ,której ciężko szukać w książkach.
Grupę twarzą naprawdę ludzie którzy posiadają bardzo dużą wiedzę, to też ludzie których zostało już mało w podeszłym wieku.
Szkoda ze miasto nic nie robi żeby to udokumentować.
Takie właśnie inicjatywy oddolne są najbardziej doceniane na świecie-szacunek dla chłopaków że im się chce .Z tego co Wiem poświęcają swój prywatny czas, i swoje finanse.
Takie czasy nastały nic się nie robi źle, jak się już coś zrobi to też żle.
Warto się zastanowić przed napisaniem tak przykrych słów.
Pozdrawiam Pana i niech się Pan trzyma Zdrowo.
Bo nie wiadomo co będzie dalej.
Poprawny politycznie
Poprawny politycznie 25.12.2020, 22:58
Proszę Panią!
Co ma wspólnego covid z działalnością? Mam wymienić szereg instytucji które pracują mimo pandemii? Proszę się nie ośmieszac.
Nitk nikomu nie mówi że ma czegoś nie robić. Jeżeli ma ktoś coś robić a jest to historia, i miejsca upamiętnien. Niech robi to zgodnie z kanonem. Jak narazie nie ma to nic wspólnego z kanonem. Celebryci!
Miasto, spółka nic nie robi w tym temacie. Robi to natomiast Wojciech Połomski. Jest to jedyna, osoba ktora działała i działa za nim powstała ta pseudo grupa. Jeżeli ma się stowarzyszenie i powołuje w logo na historię poważna bo martyrologie a, i nie działa się zgodnie z kanonem to naprawdę wola o pomstę! Z tym czy posiadają wiedzę czy nie, nie będę polemizowć. Pozdrawiam
Piotrek Kutela
Piotrek Kutela 23.12.2020, 13:44
Proszę przedzwonić po przerwie świątecznej, do Sp.z o.o Jelcz i się przedstawić to napewno dostanie Pan informacje o napisie który dostaliśmy.
Pozdrawiam serdecznie.
Emerytowany pracownik JZS
Emerytowany pracownik JZS 23.12.2020, 12:13
Według mnie zrobili kawał dobrej roboty.
Przepracowałem w zakładach ponad 30 lat.
Często mijałem ten kamień, parę lat temu byłem z wnukiem na wycieczce pokazałem mu gdzie dziadek pracował, pamiętam że tego napisu nie było już przeraził mnue też widok tej małej zniszczonej stacji z boku-totalna dewastacja.
A propos książek Pana Wojciecha dostałem kiedyś na urodziny, i zrobiło mi się bardzo przykro.
Obrażono w niej mnóstwo moich kolegów i popełnił on w niej dużo błędów.
Nie wracam do niej w ogóle.
Do ludzi z tej grupy z artykułu mam taki przekaz robcie swoje i nie przejmujcie się, dawno już nie było takich ludzi którzy którzy coś robią dla Wszystkich-Nas.
Wesołych Świąt.
gość
gość 23.12.2020, 19:27
Bo to Leo cenzor publikował.Nazwał się zbawcą Jelcza a tak naprawdę to nieudacznik wyrzucony przez dyrektora Sledzia.
Michał Świerkowski (można ?! )
Michał Świerkowski (można ?! ) 23.12.2020, 11:02
Skoro jesteś taki "poprawny politycznie" to podpisuj się imieniem i nazwiskiem internetowy wojowniku.Chcesz podyskutować ?! Wiesz jak nas znaleźć,napisz a umówimy się i nie będziesz bzdur wypisywać.

Pozostałe