Pałac korkowy. Tak o nim mówią

  • 09.01.2021, 11:30 (aktualizacja 09.01.2021, 12:02)
  • TuOlawa JK
Pałac korkowy. Tak o nim mówią fot. Jerzy Kamiński
Jest prawdopodobnie jednym z dwóch w Europie pałaców, których elewacja jest wyłożona... korą z dębu korkowego. A to tak niedaleko od nas, jakieś 65 km od Jelcza-Laskowic. Wiedzieliście o tym? Byliście tam? Skoro wokół wszystko pozamykane, może wycieczka właśnie tam, aby z zewnątrz zobaczyć ten wyjątkowy obiekt, to jest dobry pomysł na weekend?

Dojechać do osady Moja Wola, na skraju wsi Sośnie, nie jest łatwo, bo na wielu mapach jej nie ma, ale od czego internet i Google Maps (mapka niżej). Ostatni odcinek (100 m) trzeba pokonać pieszo, bo jest zakaz wjazdu, ale jakoś wszyscy wjeżdżają i nikt nie robi z tego wielkiego problemu. W soboty i niedziele widać auta stojące pod zabytkiem i nie są to pojazdy właścicieli. 

Pałac zbudowano w 1852 według projektu architekta Karłowskiego dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Ten utrzymany w stylu szwajcarskim myśliwski pałacyk z pierwszej połowy XIX wieku to obiekt drewniany na podmurówce z kamienia. Kora dębu pokrywająca ściany pałacu w Mojej Woli była importowana z Portugalii.  W 1885 roku baron Daniel von Diergerdt odkupił pałac, który w późniejszym okresie rozbudował o części południowo-zachodnią, piętrową północno-wschodnią oraz wieżę. Od frontu znajdują się dwa podcienia wsparte na drewnianych słupach z zastrzałami. Stropy są drewniane, wzmocnione belkami. Od 1886 obiekty pałacowe stanowiły centrum dóbr Moja Wola barona Daniela von Diergardt, a od 1891 wdowy po nim, Agnes von Diergardt. Po II wojnie światowej obiekt stał się własnością Lasów Państwowych, w latach 1951–1975 znajdowało się tu technikum leśne - i to był początek końca świetności. Obiekt rozgrabiono, powywożono, co tylko się dało. Popadł w ruinę. Obecnie jest własnością prywatną i wciąż czeka na swoje lepsze czasu. Jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Nie można go zwiedzać, zresztą praktycznie nie ma czego, bo w środku stoi pusty - kto jednak bardzo chce, bez problemu wejdzie (na własne ryzyko!) - warto jednak obejść wokół i zobaczyć piękną i oryginalną architekturę tego wyjątkowego pałacyku. Otoczenie też warte jest zobaczenia. W pobliżu stoi oficyna o wystroju podobnym do pałacowego: elewacje wyłożone są korą dębową, dachy dwuspadowe z ornamentyką na deskach szczytowych i okapowych. Zabudowania otacza park krajobrazowy o powierzchni 10,1 ha, który w 1989 został uznany za powierzchniowy pomnik przyrody.

Co do tej kory z portugalskiego dębu korkowego, to warto wiedzieć, przez lata w wielu miejscach poszycie było uzupełniane korą z polskich dębów.

Ponieważ kolejny prywatny właściciel nie jest w stanie nic z robić z cennym pałacykiem, miłośnicy kultury i zabytków skrzyknęli się, by uratować cenny obiekt. Postępy prac tej facebookowej grupy można śledzić TUTAJ: Ratujmy Pałacyk w Mojej Woli.

 

GPS:

  • 51.47396, 17.60261

 

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
turysta
turysta 09.01.2021, 11:58
A co z upadającym pałacem w Oleśnicy Małej?Przykro patrzeć jak niszczeje największa atrakcja powiatu oławskiego.
waga74
waga74 10.01.2021, 08:52
Należy dodac pałac w Jakubowicach. To jest straszne .Dlaczego ?
Teofil
Teofil 09.01.2021, 16:15
Wójt go kupił od starosty i mial go remontowac. Co na to p.o wójta ano nic .Pan Kuriata woli zachowac status quo w urzędzie i nie kiwnąc nawet palcem. Po co mu zresztą cokolwiek robic i tak bedzie wójtem do końca kadencji.
Radosław
Radosław 09.01.2021, 23:57
Mylisz tematy. Wójt kupił od starosty pałac w Jakubowicach, nie w Oleśnicy Małej. To dwa różne obiekty.

Odnośnie Jakubowic... Jak to się stało, że z kompleksu pałacowego wyłączono jedną nieruchomość, w której teraz mieszkają prywatne osoby?

Pozostałe