Zajęcie przez komornika konta bankowego - najczęstsza forma prowadzenia egzekucji komorniczej!

  • 14.01.2021, 12:15
  • tuOlawa BS
Zajęcie przez komornika konta bankowego - najczęstsza forma prowadzenia egzekucji komorniczej!
Najczęstszą formą egzekucji komorniczej jest przede wszystkim zajęcie lub też zablokowanie konta bankowego dłużnika. Jest to sytuacja dla osoby zadłużonej bardzo niekomfortowa, często wyjątkowo trudna. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość złożenia pisma do komornika o zwolnienie konta.

Egzekucja komornicza z konta bankowego

Komornicy, przeprowadzając egzekucję, najczęściej sięgają po możliwość zajęcia konta bankowego na poczet długów. Jest to rozwiązanie najbardziej efektywne i wygodne z punktu widzenia odzyskania należności. Niestety dla dłużnika taka sytuacja może się wiązać z bardzo poważnymi problemami. Od tej zasady są jednak wyjątki. Warto pamiętać, że zajęciu komorniczemu nie podlegają konta socjalne, a więc te, na które wypływają świadczenia z pomocy społecznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju zasiłki.

Warto także pamiętać, że komornik ma obowiązek poinformować dłużnika, jeśli planuje zająć środki na koncie bankowym. Jeśli takiego pisma dłużnik nie otrzymał, ma prawo zaskarżyć taką czynność. Trzeba jednak również podkreślić, że mimo możliwość zaskarżenia, czynność zajęcia konta bankowego nie narusza przepisów wynikających z obowiązującego w Polsce prawa.

Kiedy powinieneś zostać powiadomiony o możliwości zajęcia konta bankowego?

O zajęciu konta bankowego przez komornika dłużnik dowiaduje się najczęściej kilka dni po zablokowaniu konta. Gdzie więc jest pismo od komornika informujące o tym zamiarze? Najczęściej dopiero w drodze do dłużnika. Komornicy zabezpieczają się przed zaskarżeniem zajęcia konta i wysyłają pisma do dłużników, robią to jednak bardzo często w dniu, w którym ma dość do blokady. Oznacza to, że kancelaria komornicza wysyła pismo do dłużnika właściwie w momencie zajęcia konta.

Zajęcie dotyczy nie tylko środków już znajdujących się na koncie, ale często także tych, które dopiero się na nim znajdą. Chodzi przede wszystkim o takie źródła dochodu, jak wynagrodzenie za pracę, renta czy emerytura. Pismo z informacją o zajęciu konta najczęściej dociera do dłużnika 2-3 dni po właściwej egzekucji komorniczej. Nie oznacza to jednak, że na koncie w tym momencie już nic nie ma. Komornik musi zostawić na koncie co najmniej kwotą wolną od egzekucji, która wynosi niewiele mniej niż 2000 zł miesięcznie.

Jak napisać pismo do komornika o zwolnienie konta bankowego?

Dłużnik ma możliwość zwrócenia się do komornika z wnioskiem o zwolnienie konta - https://jakwyjsczdlugow.pl/jak-napisac-wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-konta-bankowego/. Pamiętaj jednak, że komornik działa w imieniu wierzyciela, który wszczął u niego wniosek o wszczęcie egzekucji. Efektem realizacji tego wniosku jest zajęcie konta. Musisz więc zdawać sobie sprawę, że potrzebny ci jest mocny argument, który przekona komornika o możliwości odstąpienia od zajęcia twojego konta. Komornik pozytywnie rozpatruje taki wniosek, gdy:

  • zawrzesz z nim ugodę, np. rozkładającą na raty twoje zobowiązania,
  • spłacisz w całości dług wobec swojego wierzyciela,
  • gdy udowodnisz, że dług się przedawnił i w związku z tym postępowanie komornicze jest bezzasadne,
  • gdy wskażesz bezzasadność postępowania lub błędne ustalenie kwoty zobowiązania.

W każdej sytuacji wniosek musi mieć charakter formalny, trzeba go złożyć oficjalnie, na piśmie. Wszelkie inne formy kontaktu z komornikiem i wywierania na niego wpływu (wiadomości SMS, e-maile) nic nie dadzą. We wniosku koniecznie muszą znaleźć się dane twoje, komornika, sygnatura akt oraz możliwie kompletne uzasadnienie wniosku o zwolnienie kontakt bankowego.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe