Biznesplan - poradnik w 5 krokach

 • 08.02.2021, 08:44 (aktualizacja 08.02.2021, 08:47)
 • tuOlawa BS
Biznesplan - poradnik w 5 krokach
Biznesplan to dokument opisujący cele przedsiębiorstwa oraz sposoby i środki jego osiągnięcia. Może być on sporządzany na potrzeby wewnętrzne - przede wszystkim pomaga kierownictwu w podejmowaniu decyzji –oraz zewnętrzne firmy – pozwala na pozyskanie środków finansowych od inwestorów, banków oraz z grantów i dotacji publicznych. Biznes jest zazwyczaj przygotowywany przez kierownictwo przedsiębiorstwa wraz z kluczowymi pracownikami.

Firmy niekiedy korzystają z usług zewnętrznych konsultantów posiadających wiedzę i doświadczenie w przygotowywaniu analiz i opracowań, które uzupełniają plan biznesowy przedsiębiorstwa. Zewnętrzni doradcy wiedzą, czego oczekują inwestorzy oraz instytucje publiczne jak również poprzez zewnętrzną perspektywę dostrzegają rzeczy, których firma wewnątrz nie widzi. Posiadają ponadto specyficzną wiedzą z zakresu m.in. analiz rynkowych, analiz strategicznych, czy planowania finansowego, której często nie posiadają przedsiębiorstwa (w szczególności we wczesnym stadium rozwoju).

Podstawą dla dobrego biznesplanu jest przejście przez 5 kroków, które zostały opisane poniżej.

Krok 1 – określenie celu biznesplanu

Kluczowe dla biznesplanu jest określenie jego celu tj. czy jest on tworzony na potrzeby wewnętrzne, czy w związku z chęcią pozyskanie dofinansowania od inwestorów, czy z grantów lub dotacji publicznych. Pozwoli to na określenie elementów biznesplanu (inwestorzy, banki lub instytucje publiczne często wymagają określonych informacji w biznesplanie) oraz szczegółowości opisów zawartych w dokumencie.

Krok 2 – przygotowania

W fazie przygotowawczej określamy przede wszystkim:

 • strukturę biznesplanu,
 • określenie czy biznesplan będzie tworzony wewnętrznie, czy z pomocą zewnętrznego doradcy,
 • osoby odpowiedzialne,
 • terminy wykonania poszczególnych fragmentów,
 • określenie horyzontu czasowego biznesplanu.

Krok 3 – tworzenie biznesplanu

Po ustaleniu ramowych informacji dotyczących biznesplanu, przystępuje się do jego tworzenia. Do podstawowych części biznesplanu należą:

 • streszczenie przedsięwzięcia,
 • charakterystyka firmy,
 • opis oferowanego produktu/usługi,
 • analiza strategiczna przedsiębiorstwa (w tym analiza SWOT),
 • analiza rynku i konkurencji,
 • strategia marketingowa/plan marketingowy,
 • strategia operacyjna/plan operacyjny,
 • plan finansowy.

Należy pamiętać, że elementy biznesplanu można dowolnie modyfikować i jego ostateczny wygląd i zawartość zależy od osób go współtworzących. Ponadto, biznesplan powinien być dokumentem napisanym w sposób zwięzły oraz wiarygodny, a jego struktura powinna być przejrzysta i logiczna.

Krok 4 – komunikacja biznesplanu

Stworzony biznesplan powinien stanowić podstawę do podejmowania decyzji zarówno przez kierownictwo, jak i pracowników firmy. Ponadto, może służyć on ocenie działalności przedsiębiorstwa przez inwestorów, udziałowców, komisję rewizyjną lub radę nadzorczą. Oznacza to, że biznesplan powinien zostać odpowiednio zakomunikowany, a wszelkie wątpliwości z nim związane powinny zostać wyjaśnione zainteresowanym stronom.

Krok 5 – wdrażanie i kontrola działań z biznesplanu

Stworzenie biznesplanu jest dla niektórych celem samo w sobie, a wszelka praca z nim związana jest zakończona z momentem zapisania ostatecznego dokumentu. Tak jak zostało to opisane w poprzednim kroku, biznesplan powinien służyć jako podstawa do podejmowania działań przez kierownictwo oraz pracowników. W szczególności kierownictwo powinno zadbać o kontrolę nad wykonywanymi działaniami, by były one zgodne z biznesplanem. Ponadto, monitorowanie tych działań pozwoli na określenie, czy firma rozwija się zgodnie z założeniami i czy nie należałoby wprowadzić pewnych działań naprawczych.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe