Budżet obywatelski w Oławie. Tak czy nie?

  • 20.01.2021, 12:12 (aktualizacja 20.01.2021, 12:33)
  • TuOlawa JK
Budżet obywatelski w Oławie. Tak czy nie? Jerzy Kamiński Joanna Rataj-Pyzio z Ruchu 2050, który włączył się w zbieranie podpisów pod projektem uchwały, i Krzysztof Betker przedstawiciel Komitetu Ustanowienia Budżetu Obywatelskiego
Ruszamy z dyskusją na ten temat. Chcecie takiego budżetu? Tydzień temu przedstawiciel Komitetu Ustanowienia Budżetu Obywatelskiego Krzysztof Betker przekazał stosowny projekt uchwały na ręce Krzysztofa Mazurka, przewodniczącego Rady Miejskiej

- Warto podkreślić, że jest to pierwszy taki projekt uchwały rozumiany jako inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców - mówi Krzysztof Betker. - I w tej formule ten projekt składamy. Warto zaznaczyć, że inicjatorem ustawy sejmowej, dającej nam taką inicjatywę uchwałodawczą, był klub PiS, a dokładniej, o ile mnie pamięć nie myli, poseł Marcin Horała. Myślę, że ten budżet obywatelski jest w Oławie potrzebny, aby mieszkańcy mieli sposobność kształtowanie przestrzeni miejskiej w taki sposób, w jaki uważają za stosowne. Jest to narzędzie np. dla takich osób jak Kacper Kobylnik, który zbierał podpisy pod inicjatywą budowy skateparku, ale bezskutecznie. Gdyby budżet obywatelski istniał, jego pomysł miałby szansę.

O plusy i minusy takiego rozwiązania spytaliśmy też Dariusza Koprowskiego, sekretarza miasta i gminy Jelcz-Laskowice, głównego inicjatora wprowadzenia tam budżetu obywatelskiego.

- Zakończyliśmy właśnie 4. edycję Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice - mówi. - Była ona wielkim sukcesem. Mieszkańcy gminy Jelcz-Laskowice pobili wszelkie rekordy w liczbie zgłoszonych propozycji. Ocenionych pozytywnie było aż 17 zadań. Rekord padł również w ilości oddanych ważnych głosów, których było 4542. Oznacza to, że swój głos oddało ponad 25% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Rekordzistą jest projekt z Minkowic Oławskich, który zdobył aż 615 głosów. Takie wyniki niewątpliwie są rezultatem spełnionej obietnicy burmistrza Jelcza-Laskowic Bogdana Szczęśniaka o zwiększaniu puli środków na budżet obywatelski. Przypomnę, że zaczynaliśmy z budżetem opiewającym na kwotę 400 tys. zł - na zadania realizowane w 2018 r. W tej chwili wartość zadań, które zostały wybrane do realizacji w 2021 roku, przekroczyły kwotę 823 tys. zł. Jest to również efekt odpowiedniego przygotowania i głębokiej analizy, jaką zrobił zespół ds. budżetu obywatelskiego, wspierając się programami realizowanymi w wielu gminach na terenie całej Polski.

A jakie są problemy? Czy budżet obywatelski sprawdzi się w każdej gminie?

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu "Gazety Powiatowej" - już dziś po południu do kupienia w punktach sprzedaży na terenie powiatu oławskiego.

 

 

 

 

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jacek
Jacek 20.01.2021, 13:18
Mieszkańcy mają szereg bardzo cennych inicjatyw. Niestety, nie zawsze te inicjatywy odpowiadają kierunkowi rozumowania decydentów. Przygotowanie wniosku, jego skuteczna promocja a następnie walka o każdy głos wymagają dużego zaangażowania wielu osób. Władza o wielu koniecznych do załatwienia sprawach wie doskonale, niestety przy opracowywaniu budżetu miasta zazwyczaj górę biorą projekty już czekające na realizację od wielu lat. Budżet Obywatelski pozwala na wyzwolenie inicjatywy mieszkańców, stowarzyszeń, lub innych organizacji, które mają w sercu mądre pomysły, ale nie wiedzą jak się z tym przebić, aby było ujęte do realizacji. Budżet Obywatelski pozwala na osiągnięcie sukcesu. Sprawa nie jest tak prosta jak może się wydawać. Doprowadzenie do uznania przez społeczeństwo danego wniosku wymaga dużo pracy i zaangażowania. Kibicuję Oławie, aby jak najszybciej taka forma zgłaszania wniosków stała się faktem. Ludzie zaangażowani się wkręcają. Wyzwalane są potężne pokłady ludzkich możliwości. To po prostu jest świetna sprawa :-)
Zenek
Zenek 20.01.2021, 12:57
Zacznie się wymyślanie głupich pomysłów a później i tak będą głosować nieliczni.
Może warto podyskutować co mogłoby wejść do zadań w ramach budżetu obywatelskiego.

Pozostałe