NIE chcą elektrowni fotowoltaicznej

  • 23.01.2021, 12:31 (aktualizacja 25.01.2021, 11:28)
  • TuOlawa JK
NIE chcą elektrowni fotowoltaicznej Zdjęcie poglądowe
Inwestor chce wybudować elektrownię fotowoltaiczną na tzw. "Piątej dzielnicy" w Oławie. Mieszkańcy są przeciwko. Ich zdaniem inwestycja może mieć zły wpływ na środowisko i ludzi

Kilka dni temu mieszkańcy "Piątej Dzielnicy" - rejonu ulic Zielonej, Dzierżonia i Miodowej - otrzymali zawiadomienie z Urzędu Miejskiego w Oławie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 4/6, 4/11 AM 94 w Oławie". Wniosek w tej sprawie złożyła firma Zenit Solar z Wrocławia, działającego jako pełnomocnik inwestora - Oława Green Energy. 12 stycznia Urząd Miejski iasto opublikowała te informację także na swoim BIP.       

Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. W związku z planowaną inwestycją, która ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów, i będzie miała - jak twierdzą - na nich negatywny wpływ, przygotowali pismo, w którym argumentują swój protest przeciwko budowie elektrowni fotowoltaicznej w pobliżu ich domów.

Protest podpisany przez blisko 100 osób - jak powiedziała nam jedna z mieszkanek - wysłali na początku tego tygodnia do organów, które mają wpływ na wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie - a więc do burmistrza Oławy, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Treść pisma z prośbą o publikację wysłali też do nas. Chcą w ten sposób zwróć uwagę opinii publicznej na skalę i uciążliwość planowanej inwestycji oraz niepojące ich zapisy w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia (KIP).

*                 

"Sprzeciw mieszkańców osiedla "Piąta Dzielnica" (rejon ul. Zielnej, Dzierżonia, Miodowej) dotyczący planowanej inwestycji pod nazwą:

BUDOWA ELEKTROWNI FOTOWOLTAICZNEJ O MOCY DO 2 MW WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ NA DZIAŁKACH NR 4/6, 4/11 AM 94 W OŁAWIE

My, niżej podpisani mieszkańcy Oławy, wyrażamy sprzeciw dotyczący planowanej inwestycji w proponowanej lokalizacji. Uważamy że elektrownia, o której mowa, będzie zlokalizowana zbyt blisko budynków mieszkalnych, graniczyć będzie bezpośrednio z wieloma posesjami ulicy Zielnej i Dzierżonia. Obszar planowany pod inwestycję to 4,4 hektara gruntów, które dotychczas stanowiły azyl zieleni dla zwierząt, a dla mieszkańców były barierą oddzielającą nasze domostwa od zakładów przemysłowych. Elektrownia ma mieć moc do 2 MW, ma składać się m.in. z 2 stacji transformatorowych o dużej mocy, linii energetycznych i bliżej nieokreślonej infrastruktury towarzyszącej, więc potencjalnie może znacząco wpływać na środowisko. Rozumiemy, że w konsekwencji także na nasze zdrowie, bowiem my także jesteśmy częścią środowiska, o którym mowa. To, jakie skutki dla naszego zdrowia będzie miała obecność urządzeń związanych z inwestycją, może okazać się dopiero za dziesięć, dwadzieścia lat. Nie chcemy tego doświadczać. Nie chcemy żyć przez 30 najbliższych lat żyć w ciągłym niepokoju o zdrowie nasze i naszych bliskich. Nie chcemy identyfikować każdego bólu głowy, każdego przypadku choroby nowotworowej itp. z tą inwestycją. Często instytucje opiniujące takie inwestycje w swoich decyzjach skupiają się jedynie na czynnikach związanych z ochroną środowiska. Niestety, nie widzimy zainteresowania ludźmi, na których funkcjonowanie tego typu przedsięwzięcia może mieć wpływ.

Czy takie inwestycje nie powinny być poza miastem? Jesteśmy osiedlem domów jednorodzinnych. Na naszym terenie nadal są sprzedawane grunty pod zabudowę mieszkaniową, posiadamy na własność grunty planowane pod domy dla naszych dzieci, tymczasem planuje się nam inwestycję, która zagraża naszemu zdrowiu i niweczy wiele naszych planów życiowych. Przez wiele już lat żyjemy w ciągłym niepokoju, co za chwilę może powstać w okolicy. Pewnie zada nam się pytanie: To po co tam zamieszkaliście? Odpowiedź jest prosta. Tu mieszkali w większości nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice. My też chcemy tu żyć, tylko prosimy wszelkie możliwe instytucje, pomóżcie nam w tym. Przecież jest wiele terenów do zagospodarowania poza miastem. W całej Polsce nie spotkaliśmy się z budową elektrowni w mieście. Przecież wokół planowanej inwestycji, oprócz naszego osiedla, są też inne, np. 3 Maja, Kasprowicza. Powstają kolejne budynki przy ulicy Magazynowej. Także na tych mieszkańców ta inwestycja może też mieć potencjalnie zły wpływ. Z niepokojem stwierdzamy także, że w przedstawionej Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia starano się przybliżyć sytuację roślin, różnych gatunków zwierząt, gleby, wód, powietrza - poświęcono temu znaczną część karty,  zapomniano jednak o człowieku. Lakoniczna i jedyna informacja zawarta w jednym  zdaniu brzmi "Funkcjonowanie elektrowni nie wpłynie negatywnie na sąsiedztwo, nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia mieszkańców sąsiednich zabudowań, nie wpłynie negatywnie na lokalny krajobraz kulturowy". Nie poparta żadnymi faktami, badaniami, nie jest dla nas niestety miarodajna i świadczy o traktowaniu nas przedmiotowo, a nie podmiotowo.

Istotnym czynnikiem, mającym - naszym zdaniem - bezpośredni, negatywny wpływ na zdrowie, jakość i komfort naszego życia w pobliżu tego typu przedsięwzięcia jest emisja hałasu. Zapewnienie inwestora, że poziom hałasu jesz zgodny z normami, nie jest dla nas wystarczającym zabezpieczeniem. Uważamy bowiem, że hałas jednostajny, długotrwały, permanentny (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) w bezpośrednim sąsiedztwie może być dużo bardziej uciążliwy niż czasowe przekraczanie norm hałasu. Niestety, mamy w tej kwestii złe doświadczenia związane z funkcjonowaniem jednego z zakładów w pobliżu. Przy czym jest to zakład oddalony znacznie bardziej niż planowana elektrownia. Emisja hałasu nieprzekraczająca norm, która na co dzień towarzyszy jego funkcjonowaniu w naszej okolicy, nie daje nam spokojnie funkcjonować. Hałas ciągły w dzień i w nocy, wyczerpuje mieszkańców, nie pozwala otwierać w nocy okien, spać spokojnie.

Nie zgadzamy się również ze stwierdzeniem, zawartym w karcie informacyjnej na str. 11, że "wschodnią granicę terenu inwestycyjnego stanowi niewielki ciek, za którym znajduje się kolejny zakład przemysłowy oraz pojedyncze budynki mieszkalne". Uważamy to stwierdzenie za przekłamanie, bowiem w pierwszej linii graniczącej z planowaną inwestycją znajdują się właśnie budynku mieszkalne i to nie pojedyncze - jest znacznie więcej. Dopiero za nimi zlokalizowany jest zakład, o którym mowa. Nadmienić należy, że odległość pomiędzy najbliższą zabudową mieszkalną a granicą inwestycji wynosi niespełna 30 metrów. Niepokoją nas powtarzające się w karcie KIP stwierdzenia "prawdopodobnie", "przypuszczalnie", "na tym etapie", "w miarę możliwości", "dokładne oszacowanie nie jest możliwe", "potencjalnie". Jeżeli mowa o sąsiedztwie tak bliskim, prawdopodobna lokalizacja infrastruktury jest zdecydowanie niewystarczająca. Przy omawianej inwestycji brane pod uwagę są wyłącznie budynki w tzw. bezpośrednim sąsiedztwie. Nadmieniamy skutki powstania i eksploatacji elektrowni dotkną nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo ale całe osiedle, okolicę i osiedla sąsiadujące.

Kolejnym aspektem budzącym nasz ogromny niepokój jest oddziaływanie planowanej inwestycji na środowisko wodne. Zgodnie z KIP str. 35 "[...] planowane przedsięwzięcie [...] związane może być z migracją zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego; zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego odpadami; ryzykiem wystąpienia wypadku o charakterze poważnej awarii związanej z wyciekami paliw lub innych toksycznych substancji". Biorąc pod uwagę zlokalizowanie kilkudziesięciu naszych sadów, ogrodów, przydomowych upraw warzyw i owoców - niektórych w odległości mniejszej niż 20 m od granicy inwestycji - nasze obawy, co do powyższego, są uzasadnione i nie wymagają chyba komentarza.

W związku z powyżej przytoczonymi argumentami uważamy, że planowana inwestycja nie powinna być realizowana na sąsiadującym z naszym osiedlem terenie.

Z poważaniem

Mieszkańcy

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (66)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
K
K 25.01.2021, 19:09
Macie już wszystko, oprucz świętego spokoju.
Wojtek
Wojtek 25.01.2021, 13:03
Tu nie chodzi o jakieś zanieczyszczenia środowiska bo jest ich potencjalnie mało ale o zniszczenie krajobrazu miejskiego.
Takie rzeczy robi się w strefach przemysłowych, to kilka hektarów czarnej powierzchni. To niszczy krajobraz.
Kazik
Kazik 25.01.2021, 14:51
Niestety ,
Nasza władza nie jest na to przygotowana.
Wspólnota na Młyńskiej istnieje dwadzieścia lat z hakiem i po dzień dzisiejszy nie ma tam miejscowego planu zagospodarowania przystosowanego do nowych warunków zabudowy w wyniku czego gniazdo śmietników jest nielegalne .
Z fotowoltaiką jest podobnie .
Chcą stawiać gdzie popadnie , a przepisy i dobre obyczaje w lesie.
......
OjDanaDana
OjDanaDana 25.01.2021, 22:39
A co ma wspólnota do MPZ? Hello?
Kazik
Kazik 26.01.2021, 18:12
Mądralo , gdziw na Młyńskiej widzisz lokalizację śmietników ?

https://zapodaj.net/c315c0ef26…
https://zapodaj.net/fc8c4d3639…

..... , a powinne być.


pytanie drugie .
jak myślisz na jakiej podstawie inwestor dostanie pozwolenie na fermę fotowoltaniczną , pod jaką dziedzinę ,, usług " ją podepną. ?

jakby papierki były ok to by nie było przepychaniki czy śmietnik na Młyńskiej jest czy go nie ma .
Fotowoltaika nowa sprawa , też prawnie nic nie wiadomo czy można komuś za ogrodem stawiać czy też nie .

Marcel
Marcel 26.01.2021, 12:28
Tu raczej przedstawiono fakt , że go nie ma ..... przeszło 20lat ,
To ciebie w oczy nie razi ?
Kazik
Kazik 26.01.2021, 10:22
Baranie , ..... dużo .
Jak jest osiedle , wspólnota , itp. to musi być gniazdo śmieciowe .
jak go nie ma legalnie to tak jakbym wyrzucał śmieci na ulicę.
zainteresowana
zainteresowana 25.01.2021, 13:02
Cytując za fotowoltaika online:
"Jaka odległość od zabudowań jest wymagana?
Przepisy tego nie określają. Czynnikiem uciążliwym jest głośno pracujący inwerter. Wiodący w kraju deweloperzy jako dobrą praktykę przyjęli odległość ok. 100 metrów od domów mieszkalnych."
Ciekawe, czy ktoś z tu zjadliwie komentujących chciałby tuż za oknem mieć zainstalowany buczący 24/7 inwerter.

źródło: https://fotowoltaikaonline.pl/…
Alladyn
Alladyn 25.01.2021, 11:43
Do ,,koło": otóż prymitywie /adekwatny lub wywodzący się spośród twórców tego wniosku o jakim jest artykuł/ - mam przed domem od 5 lat panele PV,zaś od 2 lat - nie jestem wcale dzięki nim podłączony do sieci elektroenergetycznej.Życzę Ci byś zamiast pisywać komentarze gdziekolwiek i w którejkolwiek sprawie- użył internetu wyłącznie do edukacji przesuwając umysł z myślenia XIII w. do wiedzy i spojrzenia XXI w.
Anonimowy Anarchista
Anonimowy Anarchista 25.01.2021, 10:56
X *** D ciemnogród <3
Anna
Anna 25.01.2021, 09:37
Ich argumenty przeciw są bez uzasadnienia. Marudzą na coś o czym nie mają zielonego pojęcia. Wycieki? Co najwyżej z trafo które i tak musi być wyposażone w mise transformatorowa. Hałas??? Chyba wibracje od trafo. Ludzie mają domy niedaleko GPZ i nie narzekają. Bo zdrowe ludzi? Fakt ważny argument, ale powiedzcie ile z was śpi z telefonem i ciągle z niego korzysta albo śpi przy gniazdku elektrycznym?? To bardziej ma negatywny wpływ niż farma fotowoltaiczna. Rozumiem sprzeciw wobec wiatrowej lecz przeciw Anna musicie poszukać lepszych argumentów.
ALEKSANDER
ALEKSANDER 25.01.2021, 09:29
szczególnie zainteresował mnie ten "wyciek paliw" z elektrowni słonecznej. Abel biskupów o wytrzeźwienie Narodu jest chyba bardzo na czasie...
Ciekawy
Ciekawy 25.01.2021, 09:21
Wnioskodawcy! Kto Wam to pisał? co jest paliwem w takiej instalacji, co wycieknie? używając takich argumentów nie tylko ośmieszacie się, ale i nie dajecie sobie szans na poważne traktowanie. Mogliście zrobić to skutecznie, ale jak to w naszym pięknym kraju zrobiliście to po swojemu, byle jak ...
Anna
Anna 25.01.2021, 13:28
Panie Ciekawy,
proszę poczytać ze zrozumieniem. O wycieku paliw nie piszą wnioskodawcy a inwestor. Cudzysłów w języku polskim oznacza m.in. przytoczenie wypowiedzi.
Zgodnie z KIP str. 35 "[...] planowane przedsięwzięcie [...] związane może być z migracją zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego; zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego odpadami; ryzykiem wystąpienia wypadku o charakterze poważnej awarii związanej z wyciekami paliw lub innych toksycznych substancji".
To sam inwestor podaje w Karcie Informacyjnej Projektu, że istnieją ww. ryzka.
Pola
Pola 25.01.2021, 09:07
Dlaczego zwolennicy tej elektrowni wyzywają przeciwników od debili? Czyżby nie mieli innych argumentów? ps Gazeto pozwalasz na taki poziom dyskusji ?
Zawszenaj
Zawszenaj 25.01.2021, 07:38
Jeżeli w ten biznes jest zaangażowany ktoś że znajomościami w PiS to sąd już wam nie pomoże!
Andrzej
Andrzej 25.01.2021, 04:03
Obniżyć rachunki za prąd i sprawa z glowy
Caracale
Caracale 24.01.2021, 21:18
Ciemnogród
Kasia
Kasia 24.01.2021, 20:43
Brak zysku dla INWESTORA! Kasę zarobia producent,montażysta itd... ale nie inwestor!
Po latach bedzie kolejny eternit do utylizacji !!!
Ciekawy
Ciekawy 25.01.2021, 09:18
na jakiej podstawie tak uważasz? panele z lat 80 z Niemiec, mają sprawność na poziomie 92%, nikt normalny ich nie zdemontuje.
Lq
Lq 24.01.2021, 20:32
A ja protestuję przeciw paleniu śmieciami, na Dzierzonia trujecie mnie i moje dzieci!
Elektryk
Elektryk 24.01.2021, 19:47
Trzeba tym zielonym ludzikom prad w zimie wylaczyc na 1 tydzien i wtedy nie bedzie im przeszkadzala elektrownia. Lepiej jest palic weglem w domach i elektrowniach a zanieczyszczenie powietrza zabije ich szybciej niz cowid. Banda niedouczonych debili. Jezeli nie chca elektrowni niech zrezygnuja z pradu. (..)
Walter
Walter 25.01.2021, 15:04
W samo sedno,więcej- niech zrezygnyja z samochodow rownież!
Kolo
Kolo 25.01.2021, 08:36
Sam przed domem sobie takie badziewie postaw to zobaczymy. Ciekawe czy będziesz takie odważny aby spotkać się z ludźmi i ich wyzywać patrząc im w oczy niewychowany gnoju....
Domino
Domino 25.01.2021, 11:13
Ludzie z własnej woli zakładają panele i są bardzo zadowoleni
symetrysta
symetrysta 24.01.2021, 19:05
Argumenty podniesione przez wnioskodawców, poza emocjami nic nie wnoszą do dyskusji. Bardzo mi się podoba argument, że chcemy mieszkać tam gdzie dziadkowie. To proponuje też, toalety na zewnątrz jak za dziadków, konno dojeżdżać do pracy jak za dziadka i brak prądu jak za dziadka. A najlepiej dać wybór protestującym - fotowoltanika albo elektrownia węglowa na nieużytkach - wybór prosty - chyba, że chcą żyć bez prądu. A ta cała "ściema" to tylko obrona cen ich "bezcennych" nieruchomości - tylko o to chodzi.
Yullll
Yullll 25.01.2021, 10:03
Ty tego nie rozumiesz siedząc z rodziną na 40 metrach komunalnego mieszkania za darmo.
Piote
Piote 24.01.2021, 17:53
Skoro okoliczni mieszkańcy wyrażają sprzeciw należy uszanować. Gdybym był właścicielem zrezygnowałbym z tej inwestycji, trudno ale pieniądze nie są najważniejsze. Można zagospodarować teren inaczej, np tor dla quadów.
Domino
Domino 25.01.2021, 11:19
A co z wolnością? Co inni mają do tego co ktoś robi na swojej własnej działce? Ta inwestycja ich nie dotyczy i powinni przestać kłapać, a i przeprosiny byłyby na miejscu
Fak
Fak 24.01.2021, 18:40
Gdybyś był właścicielem.
ania
ania 24.01.2021, 18:30
O tak, z pewnością taki tor nie będzie im hałasował ;)
Ssss
Ssss 24.01.2021, 20:09
A wiesz co to sarkazm?
asdf
asdf 24.01.2021, 17:07
Ludzie obawiają się spadku wartości nieruchomości, a podane argumenty są absurdalne. Podejrzewam, że jakieś uzasadnienie musieli podać w swoim piśmie i niestety niczego mądrzejszego nie wymyślili.
OliOli
OliOli 24.01.2021, 16:51
normalni ludzie chcą po prostu KASY od firmy za postawienie obok nich instalacji PV.

A najlepsze to jest końcowy fragment o oddziaływaniu na wodę, i inne. Lipa jak to mówił młody Tusk do Komisji Sejmowej.
Obserwator77
Obserwator77 24.01.2021, 16:30
Proponuję w ramach testów odciąć tym mieszkańcom prąd. Spodziewam się, że po pewnym czasie ich zdrowie ulegnie radykalnej poprawie.... i szybko podpiszą się pod petycją o ponowne podłączenie prądu oraz wybudowanie farmy fotowoltaicznej 2 lub 4 MWobserwayor77

Pozostałe