Styczniowe wystawy Centrum Sztuki w Oławie

  • 25.01.2021, 13:19
  • TuOlawa (AH)
Styczniowe wystawy Centrum Sztuki w Oławie
W styczniu w Galerii OKO (Ośrodek Kultury - filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie) prezentujemy wystawę Marty Szymczakowskiej "Słowobrazy – obrazy z kropką nad i", której wideorelację będzie można wkrótce oglądać na YouTube i stronie internetowej Centrum Sztuki w Oławie

Prace Absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu należą do cyklu zatytułowanego Słowobrazy, w którym artystka wprowadza do malarstwa słowo w celu dopełnienia abstrakcyjnych kompozycji i dopowiedzenia ich znaczenia. Słowo występuje tu w formie rzeczowej informacji, językowej zabawy, poetyckiego cytatu, a nawet moralizatorskiej sentencji. Jest porządkującą regułą na poziomie formy i treści, określającą kompozycję i przekaz obrazu. Nazywa, precyzuje, ale również poszerza zakres interpretacyjny prac, wprowadzając widza w przestrzeń językowych skojarzeń, konotacji i metafor. Oddziałuje jednocześnie na poziomie semantycznym i graficznym, czym wzbogaca wizualność obrazów.
Zachęcamy również do obejrzenia fotografii muzycznych Krzysztofa Niźnika "Obiektywnie skoncertowani II", które prezentujemy na stronie kultura.olawa.pl. To cykl 48 muzycznych portretów, które zatrzymały w obiektywie atmosferę koncertów, a także charakterystyczne dla występujących muzyków pozy i gesty. 
Wraz z mijającym czasem, zdjęcia "usamodzielniają się", "uwalniają" od konieczności odzwierciedlania konkretnych zdarzeń i w znacznie większym stopniu wydają się być podzielonymi na wykadrowane epizody opowieściami o ludziach, ich emocjach i refleksjach.
Krzysztof Niźnik - fotograf-amator, miłośnik muzyki (zwłaszcza jazzowej). Swoje fotografie prezentował na kilku indywidualnych wystawach we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska.
Na zdjęciach, które można oglądać na stronie internetowej Centrum Sztuki znajdują się m.in. Charnett Moffett, Andrzej Święs, Dan Berglund, Darek Oleszkiewicz, Harrison Bankhead, Lars Danielsson, Marzena Cybulka, Ron Carter, Dawid Fortuna, Sebastian Frankiewicz, Vinnie Colaiuta, Wojciech Buliński, Zbigniew Lewandowski, Leszek Możdżer, Manuel Valera, Vijay Iyer, Charles Lloyd, Tomasz Stańko, David Murray, Jan PTASZYN Wróblewski, Kenny Garrett, Roscoe Mitchell, Piotr Schmidt, Tom Harrell, Sebastian Reimann, Adam Bałdych, Anna Maria Mbayo, Beata Przybitek, Kandace Springs, Jen Shyu.
Pochodzą one z imprez tj.: The Bass & Beat Festival – Wrocław; Bielska Jesień Jazzowa - Bielsko-Biała; Jazz nad Odrą; The Blues Brothers Day – Wrocław; Międzynarodowy Fesiwal Jazzowy – Zielona Góra; Wrock from Freedom – Legendy Rocka – Wrocław; Vertigo Summer Jazz Festival – Wrocław; Ethno Port – Poznań; Ethno Jazz Festival – Wrocław.
Zapraszamy do oglądania!
 

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe