Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:48
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Przedwojenne pominiki. Pomnik ofiar "Der Ohlauer Blutsonntag"

Nazwa tego monumentu nie jest całkiem poprawna. Oprócz nazwisk dwóch ofiar tego wydarzenia, na pomniku wyryto imiona dwóch innych osób
Przedwojenne pominiki. Pomnik ofiar "Der Ohlauer Blutsonntag"
Pomnik stał przy moście, łączącym ulice Strzelną i gen. Andersa

Odsłonięto go w 1934 roku, przy moście łączącym obecną ulicę Strzelną i gen. Andersa. Frontem ustawiony w stronę placu Zamkowego, składał się z trzech granitowych kloców, sprowadzonych prawdopodobnie ze Strzelina. Na każdym z nich była kula. Na środkowej, największej części pomnika, przymocowano swastykę wykonaną z metalu. Pod nią wyryto nazwiska czterech członków SA, którzy "złożyli ofiarę krwi dla III Rzeszy". Georg Konietzke i Herbert Stanetzki to osoby, które zginęły w tym miejscu 10 lipca 1932 roku. Doszło wówczas do starcia bojówek hitlerowskich z sympatykami lewicy. 19-letniego Konietzke pobito i wrzucono do rzeki, a 24-letni Stanetzki zmarł od postrzału. Tego dnia rany odniosło około 20 innych osób.

Hitlerowska propaganda  zainteresowała się tym zajściem. Pisały o nim gazety w całych Niemczech. Zdarzenie to nazwano "Der Ohlauer Blutsonntag" czyli "Oławską krwawą niedzielą" (więcej na ten temat można przeczytać w "GP-WP", nr 37/2013, w artykule pt. "Narodowy socjalizm w Ohlau"). Oprócz upamiętnienia w postaci pomnika, ofiarom starć poświęcono most oraz jedną z ulic. W granicie wyryto też imię Adolf Gerstenberger oraz Paul Gohla, którzy zginęli w marcu i październiku 1931. Nie udało się ustalić, kim były te osoby i w jakich okolicznościach zmarły.

Pomnik stał się miejscem demonstracji sympatyków narodowego socjalizmu. W niezmienionej formie przetrwał do końca wojny. W 1950 roku zeszlifowano napisy z głównej bryły, odwrócono o 180 stopni i postawiono na skwerze przy ulicy Spacerowej, w miejscu dawnego pomnika ku czci poległych z 4. Pruskiego Pułku huzarów z Oławy w latach 1914-1918.  Taki "nowy" monument, złożony z podstawy i granitowego bloku, upamiętniał sowieckiego generała Karola Świerczewskiego. Składano przy nim wieńce podczas ważnych uroczystości państwowych. W 1990 roku granitowy blok zdemontowano i wywieziono na teren jednej z firm przy ulicy 3 Maja. W listopadzie 2014 przewieziono go do zakładu kamieniarskiego przy ulicy Ofiar Katynia. Leży tam do dziś.

Tekst i fot.: Piotr Turek [email protected] Ilustracje archiwalne: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej


Przedwojenne pominiki

Przedwojenne pominiki

Tak dziś wygląda miejsce, w którym kiedyś stał pomnik.

Przedwojenne pominiki

Przedwojenne pominiki

Pomnik stał przy moście, łączącym ulice Strzelną i gen. Andersa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie chciałbym tutaj chwalić poprzedniego starosty, ale ten który jest teraz to po prostu jedno wielkie nieporozumienie, co innego mówi ludziom, a co innego robi, wygląda to tak jakby ktoś miał na niego haka i nim sterował. Kompletnie niesłowny człowiek, nieprzewidywalny i Bogu dzięki że już niedługo na tym stanowisku.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Z wyprzedzeniem można też przez internet. Wydaje mi się, że jest garstka ludzi, którzy mają z tym (realny) problem.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:22Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Szczytem Możlieości to już chyba WC nazwano. Można też nazwać "rondo (zbytecznej) nadzieji".Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:17Źródło komentarza: Padły dwie propozycja nazwy tego ronda. Jedna oficjalnieAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Ciekawe na jak długo (tzn kiedy zapełni się trwale). Oby służył jak najdłużej.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Tu można wrzucać elektroodpady. Nareszcie!Autor komentarza: ojojTreść komentarza: Przecież kandydaci na burmistrza wypowiedzieli się na temat darmowej komunikacji miejskiej: np.: https://www.tuolawa.pl/artykul/33740,wszystko-dla-olawy-tez-powalczy-o-mandaty-i-fotel-burmistrza "Jedną z propozycji zawartych wśród wspomnianych czterech filarów programu jest darmowa komunikacja publiczna dla wszystkich mieszkańców"Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:58Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: ojojTreść komentarza: ale prawie wszyscy kandydaci "promowani" przez lokalne media chcą darmowej komunikacji miejskiej - no to jak to jest?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:52Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama