Kawał historii! Targ w Oławie w 1969 roku. Ktoś pamięta? (ZDJĘCIA)

  • 05.02.2021, 19:58 (aktualizacja 07.02.2021, 09:32)
  • Źródło: Lesław Mazur
Kawał historii! Targ w Oławie w 1969 roku. Ktoś pamięta? (ZDJĘCIA)
Lesław Mazur jak zwykle pokazuje kawał historii Oławy. Tym razem zdjęcia wykonane na targu w 1969 roku
- W Oławie na zdjęciach przedwojennych widać targ-bazar w Rynku przed Pałacem Ślubów, kiedyś była tam Apteka - pisze Lesław Mazur. - Zaczynał się od ul. Krótkiej, a kończył się na ul. Wrocławskiej. Ja pamiętam budki targowe w Rynku mniej więcej jak uliczka dojazdowa do postoju taksówek, były stragany z drzewa, a część handlarzy sprzedawała z „dywanika„ na ziemi. Moja Mama zawsze we wtorek i piątek bardzo rano szła na targ, czasami mnie zabierała. Wtedy towary kupione na targu, wg powszechnej opinii, były lepsze niż w sklepie i oczywiście świeże. Niestety, z tego miejsca nie mam swoich zdjęć .
Później bazar przeniesiono obok po lewej stronie obecnego budynku Urzędu Gminy i kończył się tam, gdzie dziś stoi budynek dworca PKS. Na końcu budynku Liceum Ogólnokształcącego była wąska uliczka Sportowa, która biegła przez obecne "plastry miodu od obecnej ulicy Sportowej przy stadionie (ul.3 Maja wówczas kończyła się przy ul. św Rocha).
Potem bazar był na ul.3 Maja-Żeromskiego, gdzie obecnie jest „Biedronka. Był jeszcze jeden bazar, „targ koński„ na końcu ul. Sportowej, na placu, gdzie dziś stoją garaże, czynny był w piątki i tam handlowało się zwierzętami dużymi, końmi, krowami, świniami do uboju.
Pozdrawiam - autor tych zdjęć Lesław Mazur
PS
Zdjęcia te zajęły drugie miejsce na konkursie fotograficznym na Dolnym Śląsku.
Źródło: Lesław Mazur

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Agnieszka
Agnieszka 08.02.2021, 19:41
Na 9 zdjeciu jest moja św p babcia .Piekne zdjęcia i wspomnienia Dziekuje
Pol
Pol 08.02.2021, 12:51
Jak zawsze- Pan Mazur niezawodny! :) Wspaniałe zdjęcia z minionych czasów. Może było skromniej i biedniej ale żyło się normalnie... Bez telefonów komórkowych, komputerów ... Trochę żal, że minęło w sumie pół wieku i Świat tak bardzo się zmienił. Czy na korzyść?
gość
gość 07.02.2021, 19:32
Suuper zdjęcia ! Jakże swojskie klimaty. Aż łza się w oku kręci. Ile to było atrakcji jak można było pochodzić po targowisku, posłuchać tych nawoływań zachęcających do kupna lub targowania się o cenę ! Panie Lesławie - dziękuję !!!
juzek
juzek 07.02.2021, 18:09

Najsłynniejsza osobowość ówczesnego targowiska - Pani Rózia...."dzie miotła, dzie miotła, ja wam dam."
Czytelniczka
Czytelniczka 07.02.2021, 15:19
W ty momencie histori miałam 9 lat nie mogę za wiele pamiętać ale na zdjęciu tytułowym rozpoznaje swoją babcię sprzedającą napewno jajka i śmietane

Pozostałe