Przedwojenne pomniki. Kolumna zwycięstwa

  • 11.02.2021, 14:30 (aktualizacja 11.02.2021, 14:44)
  • tuOlawa BS
Przedwojenne pomniki. Kolumna zwycięstwa Zachowany fragment szponu orła pruskiego na kolumnie (można to dodać do zdjęcia całej kolumny jako strzałkę i powiększenie góry)
Kolumna zwycięstwa w wojnie prusko-francuskiej 1870-71 (Baumgarten) Wieś Baumgarten obejmowała tereny na lewym brzegu rzeki Oławy, m.in. obecne ulice Lipową, Strzelną i Kilińskiego. Jeszcze przed II wojną światową całą miejscowość włączono do miasta

Centrum i najbardziej reprezentacyjne miejsce w Baumgarten, to obecne skrzyżowanie ulic Lipowej i Kutrowskiego. W pobliżu były restauracje (m.in. znany przedwojenny zajazd "Błękitny Jeleń") i szkoły. Tam stały też dwa pomniki.

25 kwietnia 1872 odsłonięto kolumnę, poświęconą zwycięstwu Prus w wojnie z Francją.  Postawiono ją w pobliżu Rolniczej Szkoły Zawodowej. Przestrzeń pomiędzy pomnikiem a budynkiem początkowo oddzielała wąska droga. Dopiero później, jeszcze przed II wojną światową, prawdopodobnie po przebudowaniu dzisiejszej ulicy Lipowej, włączono kolumnę do terenu szkoły, być może przesunięto ją także o kilka metrów.

Monument składał się z cokołu, ustawionego na dwóch schodkach oraz kilkumetrowej kolumny z żółtego piaskowca, w stylu korynckim. Na jej zwieńczeniu stał wykonany z metalu czarny orzeł pruski. Na cokole zamontowano cztery tablice z wyrytymi nazwiskami poległych mieszkańców Oławy i okolic. Podobne pomniki wybudowano wówczas w wielu innych pruskich miejscowościach.

Duża część monumentu przetrwała do dziś. Z góry zdjęto jedynie metalowego orła. Nie wiadomo, czy zdemontowano go jeszcze w czasie II wojny światowej, czy później. Uchował się kawałek szponu. Brakuje też tablic z imionami poległych. Na podstawie pomnika można odczytać napis "R. Menzel, Ohlau". To nazwisko kamieniarza, który wykonał monument.

Tekst i fot.: Piotr Turek [email protected] Ilustracje archiwalne: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

tuOlawa BS

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe