Przedwojenne pomniki. Pomnik ku czci mieszkańców wsi Baumgarten

  • 18.02.2021, 14:14 (aktualizacja 18.02.2021, 14:28)
  • tuOlawa BS
Przedwojenne pomniki. Pomnik ku czci mieszkańców wsi Baumgarten Przedwojenna pocztówka z pomnikiem
Pomnik ku czci mieszkańców wsi Baumgarten, poległych w czasie I wojny światowej. Nie tak dawno przedstawiliśmy historię kolumny zwycięstwa w wojnie prusko-francuskiej 1870-71, której resztki stoją blisko obecnego skrzyżowania ulic Lipowej i Kutrowskiego. Na początku XX wieku ta część miasta należała do wsi Baumgarten. Mało kto wie, że bardzo blisko kolumny zwycięstwa był inny, mniejszy pomnik

Monument stał na skwerku w kształcie trójkąta, za budynkiem, w którym teraz jest m.in. zakład pogrzebowy. Na początku XIX wieku była tam piekarnia. W czasie pierwszej wojny światowej poległo około 2000 mężczyzn z całego powiatu oławskiego. Niemal w każdej wsi stał podobny pomnik. Niektóre przetrwały do dziś. Ten nie wyróżniał się niczym szczególnym. Na prostokątnym kamieniu, zwieńczonym Krzyżem Żelaznym, wyryto nazwiska poległych. Była też data 1914/18 oraz prawdopodobnie krótka sentencja. Niektórzy oławianie wspominają, że pomnik stał w tym miejscu jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych. Może ktoś wie, co się z nim stało?

Tekst i fot.: Piotr Turek [email protected] Ilustracje archiwalne: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

tuOlawa BS

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czytelnik
czytelnik 19.02.2021, 10:38
Na wielu pomnikach ofiar I wojny światowej znajdują się polskie nazwiska w niemieckiej pisowni a więc cały czas trwali tu potomkowie Polaków.Szkoda,że tak niewiele o nich wiemy.

Pozostałe