Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:55
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Co może zrobić przedsiębiorca, który stracił firmę w wyniku pandemii? Powalczyć o odszkodowanie!

Trwająca od niemal roku pandemia odcisnęła bardzo wyraźne piętno na wielu polskich biznesach. Dla niektórych przedsiębiorców ostatnie dwanaście miesięcy były tak trudne, że zmuszeni oni zostali do zamknięcia prowadzących doniedawna firm. I choć sytuacja może wydawać się beznadziejna, to dla wielu właścicieli działalności gospodarczych pojawiła się szansa na odzyskanie chociaż części utraconych pieniędzy. W jaki sposób? Przedsiębiorcy szykują się do złożenia pozwu grupowego, mającego na celu wywalczyć od Skarbu Państwa odpowiedniej wysokości odszkodowania.

Polskie firmy od roku zmagają się z rynkowymi wahaniami, które są efektem restrykcji wprowadzanych przez polski rząd w związku z wybuchem pandemii kronawirusa. Efekt prowadzonych przez Radę Ministrów działań jest taki, że dla sporej liczby przedsiębiorców kolejne wprowadzane ograniczenia były jednoznaczne z zamknięciem prowadzonego biznesu. Najbardziej poszkodowane okazały się takie branże jak gastronomia, hotelarstwo, branża rozrywkowa, eventowa, weselna, sportowa czy reklamowa. Właściciele firm podkreślają, że oferowana przez państwo pomoc, mająca pozwolić przetrwać najtrudniejszy okres, okazała się po prostu niewystarczająca. Ponadto, wątpliwości budzi też fakt, w jakim trybie ogłaszane zostały kolejne obostrzenia. Przedsiębiorcy często nie mogli przygotować się na zamknięcie działalności, gdyż informacje o takiej konieczności przekazywane były zbyt późno.

To jednak niejedyny problem. W ocenie niektórych prawników (np. Adwokat Wrocław) restrykcje zostały wprowadzone przez rząd niezgodnie z obowiązującym prawem. To z kolei otwiera poszkodowanym przedsiębiorcom furtkę do ubiegania się o odpowiednie odszkodowania.

Jakie są szanse?

Wbrew pozorom duże, choć trzeba przyznać, że odniesienie pierwszego ewentualnego zwycięstwa w takim sporze, okaże sprawą bez precedensu. Prawnicy, którzy aktualnie zbierają skład pierwszego grupowego pozwu, zwracają uwagę, że podstaw prawnych do ubiegania się o odszkodowanie od państwa jest naprawdę dużo.

Po pierwsze – ograniczenia wprowadzane przez Radę Ministrów nie są zgodne z zapisami art. 31 ust. 1 Konstytucji RP, gdzie wyraźnie znajduje się informacja o tym, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne m.in. do zachowania porządku publicznego, ochrony zdrowia, środowiska, moralności publicznej albo wolności innych osób.

Po drugie - art. 22 ust. 3 Konstytucji RP mówi o tym, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Mowa tu chociażby o stanie klęski żywiołowej.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Przede wszystkim przygotować stosowne dokumenty. Muszą one jednoznacznie wskazywać na to, że dana firma poniosła wyraźne straty przez wprowadzenie poszczególnych obostrzeń. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod tym adresem: https://www.kancelariasobota.pl/pozew-grupowy-przedsiebiorcow-covid-19/.

Kiedy pierwsza rozprawa?

Na ten moment trudno wskazać konkretną datę. Jak zostało wspomniane, póki co przedsiębiorcy gromadzą się, by móc złożyć proces zbiorowy. Możliwe, że etap ten potrwa nawet do końca kwietnia. W przypadku pytań, wątpliwości, warto zgłosić się do prawników Kancelarii Sobota. Oferują oni bezpłatną analizę możliwości dochodzenia roszczeń.

(tekst sponsorowany)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: OławskiTreść komentarza: Burmistrz mówiąc o planie wyborczym przedstawionym mieszkańcom Oławy w jednym punkcie skłamał jak zwykle ,bo ten plan JEST NIE REALNY DO REASLIZACJI jest to ściema Blogu Beznadziejnych Samorządowców ,a cały program wyborczy nadaje się do KOSZAData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:27Źródło komentarza: BBS: - Nasz plan na miasto i powiat jest realnyAutor komentarza: Żaba 2Treść komentarza: Chce młodzież jechać, niech jedzie nawet jeden przystanek, ale niech kupi bilet. To nie jest duży wydatek. Mimo to konieczność kupna biletu zredukuje liczbę chętnych do przejazdu. W godzinach szczytu ciężko wcisnąć się do niektórych autobusów. Wieczorne wycieczki też będą mniej liczne. A wandali łapać i niech odpracowują wyrządzone szkody.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:21Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?Autor komentarza: Mieszkaniec GminyTreść komentarza: Kandydatka nie pojawiła się w ostatniej chwili. Z tego co widzę, to prężnie działa jako kandydat od momentu ogłoszenia terminów wyborów. W moje opinii radzi sobie bardzo dobrze i bije na głowę dopiero w ostatnim tygodniu obecnego wójta.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:19Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: pacjentTreść komentarza: Komunikacja NZOZ SP. GMINNA J-L -pacjent 1 Problem dodzwonienia sie do rejestracji 2 Brak rentgena stomatologicznego w NZOZ sp.gminna trzeba jeżdzić do Oławy lub Wrocławia . Dentyści tylko swoim pacjenom wykonuja rtg. 3 Co z punktem lekarskim dla mieszkańców Wójcic , który został zlikwidowany ? 4.Stworzenie mozliwości rejestracji on-line do NZOZ SP. gminna J-L , wykaz lekarz i ich mozliwośc oceny. Takie strony internetowe placówek przychodni we Wrocławiu to normaData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:07Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: kołTreść komentarza: Jaki dworzec?! To tylko przystanek. Rzeczywiście żenada to twój komentarz.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 08:57Źródło komentarza: Budowa przystanku Oława Zachodnia trwaAutor komentarza: trudno zrozumieć?Treść komentarza: Mówił TYLKO o uczniach a nie o wszystkich!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 08:49Źródło komentarza: Kolejny autobus zniszczony! Jak długo jeszcze?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama