Elektrownia fotowoltaiczna budzi wątpliwości mieszkańców. Co na to wiceburmistrz?

  • 19.02.2021, 12:53
  • TuOlawa (AH)
Elektrownia fotowoltaiczna budzi wątpliwości mieszkańców. Co na to wiceburmistrz? Na razie nie wiadomo, czy miasto wyda decyzje środowiskową w sprawie elektrowni fotowoltaicznej planowanej w tzw. "Piątej Dzielnicy". - Czy obawy mieszkańców są uzasadnione - pytała radna Wanda Nosek
Czy obawy mieszkańców w sprawie budowy elektrowni fotowoltaicznej są uzasadnione? - pytała na sesji Rady Miejskiej radna Wanda Nosek. - Będziemy to wyjaśniać - mówi wiceburmistrz

21 stycznia w nr 3/2021 "GP-WO" w artykule "Nie dla elektrowni fotowoltaicznej" zamieściliśmy treść listu ze sprzeciwem mieszkańców osiedla, tzw. "Piątej Dzielnicy" (rejon ul. Zielnej, Dzierżonia, Miodowej), dotyczący planowanej inwestycji pod nazwą "Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr 4/6, 4/11 AM 94 w Oławie". Protest podpisało blisko 100 osób, mieszkających w pobliżu planowanej inwestycji, które wyraziły wiele obaw co do  niej i jej oddziaływania na środowisko oraz okolicznych mieszkańców. Zawarli też wiele pytań i wysłali pismo nie tylko do nas z prośbą o publikację, ale też do Urzędu Miejskiego w Oławie i organów, które  mają wpływ na wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie. To bowiem Urząd Miejski  w Oławie poinformował ich o tym, że taka inwestycja może się znaleźć w ich sąsiedztwie, zawiadamiając pisemnie, że zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach środowiskowych dla tego zamierzenia. Stosowna informacja pojawiła się też na BIP-ie urzędu.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej poinformował o tym w swoim sprawozdaniu z działalności między sesjami burmistrz Tomasz Frischmann. Radnego Piotra Łuciwa interesowało, gdzie konkretnie planowana jest ta inwestycja. Radna Wanda Nosek prosiła o więcej szczegółów na jej temat. Interesowało ją to, na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku o wydanie decyzji środowiskowych i czy obawy mieszkańców są uzasadnione.

Odpowiadając na pytania radnych wiceburmistrz Andrzej Mikoda wyjaśnił, że sprawa dotyczy działek przy ul. Dzierżonia i Zielnej, w pobliżu znajdującego się tam parku przemysłowego. To tereny prywatne, które w planie zagospodarowania przestrzennego zaznaczone są w większości jako działki przemysłowe. Niewielki fragment - jak dodał - zaznaczony jest w pl;anie zagospodarowania przestrzennego (PZP) jako teren użytkowany rolniczo. Dodał, że ustalono grono osób oraz instytucji, których dotyczy wniosek, a dokumentację, która miasto otrzymało w tej sprawie, przekazano do Wód Polskich, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, które pomagają w rozpatrzeniu wniosku.

- Wpłynął też do nas protest mieszkańców w sprawie tej inwestycji - przyznał wiceburmistrz. - Po jego przeanalizowaniu nie można stwierdzić, że to jest sprzeciw, raczej zaniepokojenie mieszkańców inwestycją, która ma się pojawić ewentualnie w ich pobliżu. To zaniepokojenie wynika z różnych przyczyn. Jest to bowiem nowa technologia i nie ma dużych opracowań w tej sprawie, więc nie wiadomo do końca, jak ona w przyszłości może wpływać na otoczenie, stąd też wiele pytań mieszkańców, na które postaramy się w miarę możliwości znaleźć odpowiedzi, żeby wszystko wyjaśnić i te wątpliwości rozwiać.

Wiceburmistrz zapewnił, że pismo mieszkańców zostanie też przekierowane do instytucji, które uczestniczą w postępowaniu środowiskowym. Mając na uwadze pytania i obawy mieszkańców urząd wysłało też pismo do inwestora, by ustosunkował się do zaistniałej sytuacji, a także udzielił odpowiedzi na pytania i obawy mieszkańców oraz wyjaśnił, co dokładnie chce zrobić i jak ta elektrownia ma funkcjonować.

(WK)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nie dla Wandzi
Nie dla Wandzi 24.02.2021, 18:01
Pani Nosek - kobieta wszechwiedząca, niezwykle arogancka i przekonana o swojej wyższości, Rozmowa z nią jest żenująca, zwłaszcza kiedy to zaczyna wywód od słów, kim to ona nie jest i czego to ona nie zrobiła dla tego miasta.
obserwator
obserwator 24.02.2021, 21:24
A to jest ciekawe.Widzę,że anonimowość wyzwala najgorsze instynkty.Obserwuję tą panią wiele lat i nigdy nie zetknąłem sie z takim zachowaniem.A może pan , który to pisze, przypisuje własne zachowania innym???????
Mario Max
Mario Max 20.02.2021, 14:24
Największym przegranym w tej inwestycji (o ile dojdzie do skutku) będzie dzierżawca gruntu.
Tak , średnio po 25 latach te panele szl****g trafi i będzie musiał na swój koszt je utylizować.
Waść wie na co się porywa ?
...... , w pierwszej kolejności straci sąsiadów , w niedalekiej przyszłości sporo kasy.
zxcv
zxcv 20.02.2021, 16:10
To zależy od Umowy, nie znasz się to nie p...
Mario Max
Mario Max 20.02.2021, 17:36
Do zxcv

Nie zdziwi mnie w przyszłości likwidacja firmy tuż przed końcem żywotności instalacji lub przeniesienie praw własności tych instalacji na firmy tzw. słupy
Kazik
Kazik 20.02.2021, 10:49
,, ....Wpłynął też do nas protest mieszkańców w sprawie tej inwestycji - przyznał wiceburmistrz. - Po jego przeanalizowaniu nie można stwierdzić, że to jest sprzeciw, raczej zaniepokojenie mieszkańców inwestycją, która ma się pojawić ewentualnie w ich pobliżu. To zaniepokojenie wynika z różnych przyczyn. Jest to bowiem nowa technologia i nie ma dużych opracowań w tej sprawie, więc nie wiadomo do końca, jak ona w przyszłości może wpływać na otoczenie, stąd też wiele pytań mieszkańców, na które postaramy się w miarę możliwości znaleźć odpowiedzi, żeby wszystko wyjaśnić i te wątpliwości rozwiać. ... ''

Panie wice , mieszkańcy nie chcą tej inwestycji za oknem swojego domu , więc tłumaczenie Im czy to jest dobre , czy też złe nie jest potrzebne.

p.s.
Plan zagospodarowania przestrzennego na Młyńskiej zrobiliście?
Gniazdo śmietnikowe przez 20 lat z hakiem jest tam nielegalne .
...... , a technologia wyrzucania śmieci stara jak świat - to nie fotowoltaika , proszę Pana.
kotk
kotk 20.02.2021, 16:11
Racja, brawo Kaziu.
KolegaKrólika
KolegaKrólika 20.02.2021, 08:56
Proszę o merytoryczną wypowiedź Straży Pożarnej na temat jakie zagrożenia wynikają dla okolicy w przypadku pożaru dużej powierzchni pokrytej panelami fotowoltaicznymi. Jakie skażenie powietrza , terenu i wód gruntowych może nastąpić. Czy to będzie się palić i topić jak plastik?
Łun
Łun 20.02.2021, 08:09
Niedouczone ciemniaki
Sprytny
Sprytny 19.02.2021, 14:48
A ta pani Nosek to robiła wrażenie wykształconej.
chytrusek
chytrusek 24.02.2021, 21:28
Pan prezes nie jest taki sprytny, jak mu się wydaje.
Tomasz
Tomasz 20.02.2021, 00:25
Pochwal się swoim wykształceniem

Pozostałe