Sport znów bez LZS-u

  • 21.02.2021, 09:31
  • TuOlawa (AH)
Sport znów bez LZS-u Pełniący obowiązki gminy Oława Henryk Kuriata (z lewej) drugi rok z rzędu przekazał 700 tysięcy dotacji Powiatowo-Gminnej Radzie Sportu, prowadzonej przez wicewójta Tomasza Oleksyna (z prawej)
Powiatowo-Gminna Rada Sportu otrzymała 700 tysięcy złotych dotacji. Tej decyzji nie rozumieją działacze Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS

Od wielu lat pieniądze samorządowe na sport i rekreację, dzielone w trakcie otwartych konkursów, praktycznie w całości trafiały do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. W ramach tej organizacji działają bowiem niemal wszystkie kluby i stowarzyszenia, których celem jest popularyzacja sportu i kultury fizycznej. LZS składał więc ofertę, wygrywał konkurs, a potem po podpisaniu umowy otrzymywał środki finansowe, które rozdzielał na konkretne kluby i stowarzyszenia. Nikt w gminie nie ukrywał, że ze środowiskiem sportowym od dawna związany był Jan Kownacki. Na bazie struktur LZS tworzył nawet komitet wyborczy, który zgłaszał go jako kandydata na wójta oraz promował liczne grono chętnych na funkcje radnych. Choć ten porządek mógł budzić etyczne wątpliwości, właśnie tak działało to od lat. Nikt nie spodziewał się rewolucji, zwłaszcza że na terenie gminy Oława nie było podobnych organizacji, które startowałyby w konkursie o podział środków.

Wszystko zmieniło się 7 lutego 2020 roku. Właśnie wtedy okazało się, że pełniący obowiązki wójta Henryk Kuriata powierzył realizację zadań dwóm podmiotom: Powiatowo-Gminnej Radzie Sportu w Oławie oraz Szkolnemu Związkowi Sportowemu Gminy Oława. Pierwszy z nich otrzymał z budżetu 700 tysięcy złotych, a drugi 100 tysięcy. Co ciekawsze, PGRS powstała zaledwie kilka dni przed terminem złożenia oferty, a jej prezesem został wicewójt Tomasz Oleksyn, wspierany m.in. przez Ryszarda Wojciechowskiego (na funkcji sekretarza).

Właśnie przed rokiem miejscowy LZS po raz pierwszy pozostał z niczym, a działacze, którzy dotychczas rozdawali karty w gminnym sporcie, nie przyjęli tej decyzji najlepiej. - W rubryce oferty, w której należy opisać dotychczasową działalność oferenta, podano, że "sekretarz stowarzyszenia posiada bogate 46-letnie doświadczenie w zarządzaniu stowarzyszeniami kultury fizycznej", a tymczasem według mojej wiedzy to opis działalności organizacji składającej ofertę, a nie zalet jej pojedynczych członków powinien znaleźć się w tej rubryce - mówił wtedy Dariusz Rudnicki, sekretarz Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS. - Wad tamtej oferty jest cała masa. Piszący ją pan Wojciechowski poprzerabiał lub polikwidował niektóre rubryki, a tego absolutnie nie wolno mu było robić. W zasobach kadrowych podał trenerów naszych drużyn, zarejestrowanych w naszych strukturach, do których on i jego stowarzyszenie nie mają żadnego prawa.

Kwestię tego, czy w 2020 wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, badają obecnie organa ścigania. Choć prokuratura początkowo umorzyła sprawę, sąd przekazał ją do ponownego rozpatrzenia, podkreślając, że zarzuty działającego w imieniu LZS Dariusza Rudnickiego są "częściowo uzasadnione", więc odmowa wszczęcia prokuratorskiego śledztwa była przedwczesna i nie opierała się na całokształcie dostępnego materiału dowodowego. Postępowanie jest w toku, wciąż nie znamy jego finału, więc formalnie nie mogło mieć wpływu na podział środków w roku 2021. 

Rudnicki: - To decyzja "po koleżeńsku"

Na początku nowego roku zgodnie z planem ogłoszono konkurs na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród mieszkańców (dorosłych oraz dzieci) gminy Oława poprzez organizację różnych form współzawodnictwa sportowego i aktywności ruchowej z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Lwią część dotacji - 700 tysięcy złotych - znów przyznano Powiatowo-Gminnej Radzie Sportu. ARTYKUŁ W CAŁOŚCI w e-wydaniu: DOSTĘPNE TUTAJ - koszt 2.90 zł

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jestem za!
Jestem za! 25.02.2021, 10:52
Dzięki Bogu, że Wójtowie wzięli się za tę patologię. Kluby są zadowolone, wszystkie oprócz Gaci oczywiście. Jakoś nikt się nie skarży, sport kwitnie, powstają nowe sportowe inicjatywy. Mieszkańcy także są zadowoleni z nowego porządku. Wreszcie pieniądze idą na szkolenie dzieci i młodzieży z Gminy Oława a nie na "pseudo zawodowców" ściąganych skąd się da spoza Gminy tylko po to aby nakarmić ego Kownackiego, który wymyślił sobie 3 ligę w pierdziszewie za pieniądze podatników. Sponsoring za pieniądze podatników i odcinanie sobie od tego kuponów już się skończył. Z resztą jaki "sponsoring"... ja nazwałbym to raczej "procederem".
Mieszkam teraz w Oławie, ale cała moja rodzina mieszka na terenie Gminy Oława. Złego słowa nie usłyszałem na temat "nowych LZS-ów" jak mówi tato, za to "LZS-y Kownackiego" to była ........ ( ... i tu padały niecenzuralne słowa, których nie przytoczę)
Xawi
Xawi 24.02.2021, 21:22
Lepiej wziąć sprzedać wszystkie boiska niech ludzie się pobudują ,a potem narzekać że nie ma gdzie uprawiać sportu. 15/20 lat wstecz w prawie każdej wiosce był klub sportowy a teraz możecie co 10 jest . Szkoda że najpierw utrudnimy działania a potem lamentujemy że nie ma możliwości .
 Trener
Trener 22.02.2021, 23:01
LZS dostał pieniądze panie redaktorze Tysa... PGRS jest członkiem LZS tak samo jak MGZLZS Rudnickiego. Więc SPORT CAŁY CZAS Z LZS panie kochany. Wiedziałby pan gdyby się przygotował do napisania tego tekstu. Kompletny brak znajomości tematu praktycznie w każdym "akapicie". Cytuje pan płacze frustrata oparte na kompletnie idiotycznych zarzutach i nieprawdziwych informacjach. Trzeba umieć przegrać z lepszym, nie buczeć i nie szukać wszędzie cyca na pocieszenie opowiadając czarne bajki. Wstyd, wstyd i żenada z każdej strony.
Kasa
Kasa 22.02.2021, 09:53
Kto ma władzę ten ma lżej !
Yti
Yti 21.02.2021, 19:16
Zachęcam do opublikowania opinii publicznej raportu jaki powstał z kontroli PGRSu po pół roku działalności. Jest tam mnóstwo cennych informacji ukazujących system działania i stan finansów.
Rysiu
Rysiu 21.02.2021, 16:30
Szkoda że Oława nie może dorównać drużynie z Gaci, na 3 ligę szybko się nie zapowiada,
M
M 22.02.2021, 09:05
W Oławie przynajmniej nikt nie chodzi się załatwiać za dom.
Kibic
Kibic 22.02.2021, 14:07
W olawie schodzi sie za wal, pod betonowy plot, ot olawski stadion
Rysiu
Rysiu 21.02.2021, 15:09
Nigdy kluby nie sprzeciwiały się podziale środków w ramach lzsu. Teraz nie sprzeciwiają się wice wójtowi. Mają kasę, działają i nie fikają, podobnie jest w mieście.
Oławianin
Oławianin 21.02.2021, 10:17
I bardzo dobrze może wreszcie ten wiejski twór z Gaci za nasze pieniądze przestanie istnieć

Pozostałe