Oddział za 11 milionów złotych! Ma pomóc m.in. pacjentom z COVID-19

  • 22.02.2021, 15:58
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Oddział za 11 milionów złotych! Ma pomóc m.in. pacjentom z COVID-19 Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Już w najbliższych dniach pacjentów przyjmie przebudowany Oddział Intensywnej Terapii z trzynastoma w pełni wyposażonymi stanowiskami respiratorowymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Inwestycję wartą przeszło 11 milionów złotych sfinansowano w większości dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego

- Modernizacja oddziału umożliwiła podwojenie ilości przyjmowanych pacjentów. Cieszy mnie błyskawiczne tempo przebudowy, która była możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z Dolnośląskiego Pakietu wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Nie bez znaczenia była także  doskonała współpraca z wojewodą i prezydentem Wrocławia, dzięki której wyposażyliśmy ten oddział – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Inwestycja została zrealizowana w rekordowo szybkim tempie, bowiem budowa rozpoczęła się w październiku, a skończyła w grudniu ubiegłego roku. W porównaniu do „starego” OIOMu, powierzchnia użytkowa została podwojona, a liczba łóżek zwiększyła się z 7 do 13. Nowy oddział przyjmie zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych, a wszystko jest możliwe dzięki specjalnej przestrzeni izolowanej. W sumie na OIOMie znajduje się pięć sal, w tym jedna izolatka, dwie sale 2-osobowe i 2 sale 4-osobowe.

- Zmodernizowany oddział intensywnej opieki to duże wzmocnienie systemu ochrony zdrowia na terenie Wrocławia. Nabiera to szczególnego znaczenia przy obserwowanych wzrostach nowych przypadków COVID-19. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, oddzielnym systemom wentylacji, na nowym OIOM-ie mogą przebywać równolegle pacjenci covidowi i z innymi chorobami. To duży atut nowej infrastruktury w obecnej sytuacji- dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Koszt inwestycji to 8,1 mln złotych, a środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt wyposażenia nowego oddziału przekroczył 3 mln złotych. OIOM został wyposażony m.in. w respiratory najnowszej generacji, które przekazał wojewoda dolnośląski, kardiomonitory dofinansowane przez prezydenta Wrocławia oraz inne urządzenia monitorujące stan pacjenta jak np. łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, zmiennociśnieniowe z wbudowanymi wagami.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
JestemNaStoku
JestemNaStoku 22.02.2021, 21:04
No jednego chłopa zdrowego chłopa w Oławie już załatwili bo na siłe covida szukali.

Pozostałe