OŁAWA: Jak to z aptekami było

  • 22.02.2021, 20:25 (aktualizacja 22.02.2021, 20:29)
  • Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej
OŁAWA: Jak to z aptekami było
Biblioteka Publiczna w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej przypominają historię oławskich aptek tuż po wojnie
Ze sprawozdania lekarza powiatowego wiadomo, że w 1946 r. w Oławie działała jedna apteka i jedna drogeria dobrze zaopatrzona w materiały sanitarne i zioła. Apteka nosiła nazwę „Pod Lwem” i była dobrze zaopatrzona w leki i środki opatrunkowe. Wcześniej w mieście funkcjonowały dwie apteki: w Rynku - była własnością aptekarza Maxa Siebe (założona w 1659 r. jako jedna z najstarszych na Śląsku), na Briegerstrasse - późniejszej Brzegowej (obecnie Brzeskiej) pod numerem 31. Należała ona do Martina Raetscha. Obie apteki zostały zdewastowane i rozgrabione, w gorszym stanie była apteka w Rynku. W jednym odremontowanym pomieszczeniu w 1946 r. zorganizowano drogerię, którą prowadziła Wiktoria Grodzińska (dr nauk przyrodniczych). Aptekę przy ul. Brzegowej powierzono farmaceucie Edwardowi Dobruckiemu. Oprócz Dobruckiego w aptece pracowała jego żona oraz Janina Axentowicz. Zatrudniona jako „siła pomocnicza” była także jedna Niemka.
7 września 1945 r. po ukończeniu inwentaryzacji, uruchomiono działalność apteki „Pod Lwem”. Już pod koniec 1945 r. Dobrucki współpracował z hurtownią leków we Wrocławiu, Krakowie i Tarnowie. Największe zapotrzebowanie było na środki przeciwświerzbowe i przeciwwszawiczne. Niektóre leki produkowano sposobem gospodarczym np. środek przeciw świądowi wykonywano ze sproszkowanej siarki i smalcu.
 
źródło: Wojtkiewicz-Rok W., Służba zdrowia i warunki sanitarne w Oławie w latach 1945-1950 [w:] 800 lat historii Oławy pod red. Tomasza Gałwiaczka, Wrocław 2010
Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pol
Pol 23.02.2021, 09:30
Apteka na Brzeskiej odkąd wyrzucono piękne drewniane, zabytkowe regały straciła klimat. A to co pozwolono przykleić do niej na zewnątrz, te blaszane paskudztwa, z których nikt nie korzysta, to kolejny popis kompetencji oławskiego konserwatora zabytków.
Ta
Ta 23.02.2021, 21:03
Przecież Oława nie ma konserwatora zabytków 🤭 podlegamy pod Wojewódzkiego konserwatora.

Pozostałe