Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 15:32
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Chwalą się budową fabryki elektrolitu

To kolejne potwierdzenie, że firma Capchem zdecydowała się na inwestycję w Śremie, a nie w Godzikowicach

Na naszą redakcyjną skrzynkę dostaliśmy informację prasową, dotyczącą budowy fabryki elektrolitu w Śremie. Oto jej treść:

50 milionów euro zainwestuje spółka Capchem Poland w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zakład związany z produkcją elektrolitu do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych zostanie otwarty w Śremie, w województwie wielkopolskim.

Capchem Poland należy do grupy Shenzhen Capchem Technology specjalizującej się w działalności badawczo-rozwojowej oraz produkcji produktów chemicznych wykorzystywanych w branży elektronicznej. Odbiorcami chińskiego koncernu są m.in. firmy Apple i Samsung oraz takie motoryzacyjne marki jak: Porsche, Volkswagen czy BMW.

Zakład w Śremie zajmie się produkcją elektrolitu znajdującego się w bateriach pojazdów elektrycznych. Na ten cel zostaną zaadoptowane byłe zakłady koncernu BASF, które firma Capchem kupiła od niemieckiego potentata chemicznego. Koszt przebudowy, wyposażenia i uruchomienia produkcji wyniesie 50 mln euro, a w zakładzie znajdzie zatrudnienie około 60 osób. Inwestycja uzupełni łańcuch produkcji samochodów elektrycznych w Polsce, zgodnie z założeniami Planu Rozwoju Elektromobilności, opracowanego przez Ministerstwo Energii. Elektrolit produkowany w Wielkopolsce trafi przede wszystkim do firm LG Chem, Northvolt, Tesla oraz innych producentów baterii litowo-jonowych.

- Decyzja o zlokalizowaniu zakładu w Śremie miała związek z możliwością wykorzystania już istniejących zabudowań. Fabryka zostanie wyposażona w nowoczesne systemy produkcyjne zapewniające odpowiednią jakość, bezpieczeństwo oraz dbałość o środowisko – podkreśla Peter Ma, członek zarządu Capchem Poland. - Ważnym powodem naszej decyzji był też fakt, że Śrem to miejsce, w którym sektor chemiczny rozwija się od lat, dzięki czemu możemy liczyć na dostępność odpowiednio wykwalifikowanej kadry – dodaje.

Capchem poszukiwać będzie pracowników na stanowiska laboratoryjne, produkcji, utrzymania ruchu, obsługi magazynu oraz administracyjne, w tym m.in. menadżerów HR, BHP, logistyki i finansów. Zapowiada także projekty ważne dla lokalnej społeczności, w tym wsparcie sportu, edukacji oraz akcji dobroczynnych. Planowane uruchomienie zakładu wyznaczono na pierwszą połowę 2022 roku.

W ostatnich latach na inwestycje związane z elektrycznymi i hybrydowymi jednostkami napędowymi w Wałbrzyskiej Strefie zdecydowały się między innymi: koncern Daimler i Toyota oraz motoryzacyjni poddostawcy, jak Umicore, Mitsui High-Tec czy LS EV.

- Wałbrzyska strefa staje się kołem zamachowym polskiej elektromobilności. Inwestycja Capchem to kolejny dowód na przemiany w sektorze motoryzacyjnym podążającym w stronę nowoczesnych technologii i standardów przemysłu 4.0 – mówi Artur Siennicki, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

***

Na koniec pytanie od nas, cieszycie się, że nie będzie fabryk elektrolitu w Godzikowicach?

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Joszka 27.02.2021 20:20
Krzyż im na dalsze życie

Miejscowy 26.02.2021 23:57
Jak ja się cieszę że nie będzie tej fabryki u nas w Godzikowicach???

Waldek 25.02.2021 14:44
Nie ma się czym chwalić, bo u nas nie miał by kto pracować, znowu trzeba by było zatrudniać rzesze Ukraińców. Starczy ich u nas. To przemysł chemiczny o dużej szkodliwości więc jednej bomby chemicznej mniej w okolicy.

olewanin 25.02.2021 14:33
brawo Śrem!

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ty też nieźle żartujesz. Pożyjemy i zobaczymy. Dziękuję i też życzę wszystkiego dobregoData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: prawdaTreść komentarza: Szkolenie komisji tez w godzinach pracy urzędu, a w innych gminach np. w Siechnicach od godz. 16. Wybory to zadanie zlecone gmin , dlaczego więc szkolenia odbywaja się w godzinach pracy urzędu, podczas gdy pracownicy gminy mają realizować swoje obowiązki w urzędzie i za to podatnicy im placą. Urzędnik wyborczy, który prowadził szkolenie czytając slajdy nie do końca wiedział co czyta z laptopa - czytał tez o kwestiach, które nie dotyczyły gminy Olawa. Może trzeba lepiej się przygotować ?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:45Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: fan WdOTreść komentarza: Dobry żart. Mimo wszystko życzę wesołych świąt.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:51Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ja ich nie mylę. Wiem kto jest i że ten sam Frischamnn będzie burmistrzem dalej. Zieliński tak się boi i porażki i odpowiedzialności, że nie chce nawet startować w wyborach na burmistrza.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:33Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Specjalnie mam taki nick, dla takich jak ty, którzy nie mając żadnych argumentów muszą komuś i coś "pojechać". A gdzie ja napisałem, że pan Zieliński siedzi u kogoś w kieszeni? A co do mowy, to musi uważać żeby "mowa nie wyprzedzała myśli".Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:28Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: GośćTreść komentarza: W mojej ocenie to bardzo nieeleganckie zachowanie Burmistrza. Na kilkanaście dni przed wyborami? Co to zmienia? A może to strach przed utratą władzy?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:11Źródło komentarza: Burmistrz zrzucił "bombę" i nagle odwołał zastępców
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama