Forteca runęła pod Domaniowem (1) 

  • 02.03.2021, 09:17 (aktualizacja 02.03.2021, 09:25)
  • tuOlawa BS
Forteca runęła pod Domaniowem (1)
W marcu 1945 młodzi amerykańscy lotnicy wystartowali z bazy w południowych Włoszech, by po wielogodzinnym locie zakończyć swe życie gdzieś w okolicach Oławy. Czy to właśnie oni byli pochowani i później ekshumowani z sowieckiego cmentarza wojennego przy ulicy Zwierzynieckiej? Pisaliśmy o tym w roku 1995. Dziś jesteśmy o krok od wyjaśnienia tej zagadki

W marcu 1945 linia frontu wschodniego przebiegała przez powiat oławski. Trzecia Rzesza przedłużała swą agonię. Niemcy walczyli zaciekle, a działania wojenne prowadzono na terenie ich ojczyzny. Rosjanie stali u bram Berlina, alianci zachodni przekroczyli Ren. Pomimo coraz mniejszego terenu działań wojennych, wciąż zwiększano wysiłki i zakres działań w celu zakończenia wojny w Europie. Czy ktokolwiek wiedział, że wiosną 1945 na terenie naszego powiatu ginęli w walce z Niemcami także „amerykańscy chłopcy"?

Dla Amerykanów niebo nad Niemcami było miejscem krwawej i bezwzględnej walki. Codziennie z europejskiego nieba spadały zestrzelone samoloty. Jeden z nich runął w okolicach Domaniowa.

Bomby na rafinerię

Amerykańskim siłom powietrznym wyznaczono prowadzenie dziennych nalotów na cele w III Rzeszy. Zadania te wykonywały dwie armie lotnicze: 8. - startująca z lotnisk położonych w wielkiej Brytanii, oraz 15. - operująca z baz na terenie Włoch. Prowadzono bardzo intensywne bombardowania. Głównym ograniczeniem były warunki atmosferyczne. 22 marca 1945 był kolejnym dniem zmasowanych nalotów na cele w głębi Niemiec.

- Tym razem macie bombardować rafinerię w Ruhland, na północ od Drezna - tak brzmiał rozkaz, jaki o świcie tego dnia usłyszały załogi „latających fortec" 483. grupy bombowej i jej 817. dywizjonu. Dywizjon i grupa bombowa znajdowały się na lotnisku Steraparone w południowych Włoszech oraz w Tortorella. Wystartowało ponad osiemdziesiąt bombowców. Dla nas szczególne znaczenie ma jedna z załóg - pod dowództwem por. Cona Robinsona z Kalifornii. To właśnie losy tych lotników związane są z Ziemią Oławską.

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sas2
sas2 06.03.2021, 20:29
ciekawy artykuł czekam na dalsza część i podobne historie

Pozostałe