Wernisaż wystawy „Jelczańskie HIStorie”. Koncert Bartka Deryły

  • 10.03.2021, 10:47
  • (tk)
Wernisaż wystawy „Jelczańskie HIStorie”. Koncert Bartka Deryły
Zbliża się otwarcie wystawy o dwunastu mężczyznach – bohaterach projektu „Jelczańskie HIStorie”, których wytypowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Łączy ich pasja, entuzjazm, radość z tego co robią. Tacy jak oni są potrzebni lokalnej społeczności, są potrzebni nam wszystkim

Po sukcesie projektu „Jelczańskie HERstorie”, realizowanego przez MGCK, przyszedł czas na otwarcie wystawy męskiej wersji tego pomysłu. Wtedy poznaliśmy wyjątkowe kobiety z gminy Jelcz-Laskowice. Teraz MGCK pokaże nietuzinkowych mężczyzn. Jest ich dwunastu, a ich historie zachwycają, zadziwiają, urzekają. Niektórzy są bardziej znani ze swojej działalności, inni mniej, ale nie tylko o tę aktywność chodzi. Będziemy mieli okazję przeczytać o emocjach, które towarzyszą temu co robią, o tym, czym się kierują i co jest dla nich ważne. Są mocno związani z gminą Jelcz-Laskowice, chociaż niektórzy mieszkają poza nią, bo tak ułożyło się życie. Wychodzą poza schematy, często idą pod prąd, ale zawsze odważnie i z radością.

Oto oni: Bartek Deryło - muzyk, wokalista, Piotr Kutela - lider Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii, Tomasz Zając - niepełnosprawny sportowiec z sukcesami, Dawid Wroniak - szef jelczańskiego „Strzelca”, Wojciech Połomski - autor książek o samochodach produkowanych w „Jelczu”, Jacek Mikołajczyk - działacz społeczny, wymyślił „Słowianina”, Tomasz Kopczyński - wolontariusz, wiceprezes „Parasola”, Zygmunt Walczak - trener-legenda jelczańskich kolarzy, Edward Kłapkowski - miłośnik lilii, Grzegorz Klekot - pasjonat muzyki ludowej, Tomasz Murawski - podróżnik, który kocha Afrykę, muzyk, Wojciech Roskosz - artysta współczesny, malarz.

Ich historie będą przedstawione także w formie broszury. Autorką tekstów jest Monika Gałuszka-Sucharska, a autorem zdjęć - Marcin Watemborski – wrocławski fotograf portretowy, dziennikarz, redaktor prowadzący portal WP Fotoblogia. Jest biegły w fotografii cyfrowej, ale z zamiłowania podejmuje się zgłębiania technik analogowych i to właśnie w nich odnajduje spełnienie.

Tacy jak oni są światu potrzebni

Żeby życie miało smak, potrzebne są miłość, radość, pasja i działanie. W każdej społeczności są ludzie, którzy dają coś innym, często nie zdając sobie z tego sprawy. Czasem znamy ich dokonania, to nasi koledzy, znajomi, sąsiedzi.

Idea „Małej Ojczyzny” to także zauważenie, że miejsce, w którym żyjemy, nasz mikrokosmos, jest bogaty w ludzi, których działania są ważne nie tylko w wymiarze jednostkowym. To istotne, gdy chce się poczuć tę wspólnotę, bo każdy z nas potrzebuje innych.

„Jelczańskie HISstorie” to projekt niezwykły. Lokalny, ale zarazem uniwersalny, bo takie są wartości, które ze sobą niesie i o których opowiedziało dwunastu wyjątkowych mężczyzn z gminy Jelcz-Laskowice. Każdy z nich ma inną historię, inne umiejętności i sukcesy. Szli pod górę, czasem z góry, często pod prąd, ale zawsze w zgodzie ze sobą. Kierunek wyznaczały pasja, aktywność, otwartość na innych, na świat, na piękno i ten błysk, który sprawia, że życie staje się barwniejsze i pełniejsze.

Bohaterowie tej książki są na różnych etapach swojego życia, wykonują różne zawody, mają plany i marzenia. Odkrywają przed nami kawałek swojego świata, mówią, co jest dla nich ważne, skąd czerpią siłę i odwagę oraz dlaczego chcą zrobić coś dla lokalnej społeczności, dla innych. To budujące i daje nadzieję. Tacy jak oni są potrzebni „Małej Ojczyźnie” i … światu.

Uświetnienie wernisażu – koncert Bartka Deryły

Wernisaż odbędzie się w sali kameralnej Centrum Kultury. Po jego zakończeniu odbędzie się występ jednego z bohaterów projektu: Bartka Deryło. Transmisja koncertu będzie dostępna na kanale www.facebook.com/mgckJL.

Bartek Deryło - wokalista, autor tekstów, kompozytor, multiinstrumentalista. Jeden z najciekawszych głosów młodego pokolenia. Ukończył Szkołę Muzyczną im. J. Szajny-Lewandowskiej w klasie skrzypiec. Student Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalnej. Jego warsztat wokalny oraz umiejętności kompozytorskie, zostały docenione nie tylko przez słuchaczy, ale także przez wielu polskich Artystów będących niewątpliwie muzycznymi autorytetami w kraju i na świecie. Półfinalista X edycji programu The Voice Of Poland (2019).

 

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe