Przetrwał uderzenie pioruna i pożar

  • 12.03.2021, 13:23 (aktualizacja 15.03.2021, 10:15)
  • Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej
Przetrwał uderzenie pioruna i pożar źródło Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej
Ma prawie 150 lat. Kościółek św. Józefa w Oławie
28 marca 1877 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła ewangelicko-luterańskiego pw. św. Michała (obecnie św. Józefa). Uroczysta konsekracja miała miejsce już 9 września tego samego roku. Świątynia pełniła funkcję kościoła garnizonowego.
W 1901 r. kościół został uszkodzony przez uderzenie pioruna.
W 1927 r. - na jubileusz 50. rocznicy istnienia - kościół odnowiono i pomalowano.
Po wojnie popadał w ruinę aż do 1974 r. Przeszedł wtedy w posiadanie parafii katolickiej (Matki Bożej Pocieszenia) i został wyremontowany i poświęcony (28.IX.1974 r.) przez biskupa Wincentego Urbana. Przez wiele lat pełnił funkcję kościoła pogrzebowego.
Od 1986 r. w kościele pw. św. Józefa odprawiane były niedzielne msze św. w obrządku greckokatolickim. Umowę w tej sprawie zawarł śp. ks. prałat Jan Janowski.
30.05.2013 r. kościół został zniszczony przez pożar.
Po odbudowie został ponownie konsekrowany. Uroczyści odbyły się 1 lipca 2017 r. Przewodniczył nim ks. arcybiskup Józef Kupny - Metropolita Wrocławski.
Źródło: Biblioteka Publiczna w Oławie-Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe