Z Minkowic do Narodowego

  • 14.03.2021, 18:04 (aktualizacja 14.03.2021, 18:08)
  • Źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek
Z Minkowic do Narodowego źrodło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Sztuka śląska XIV – XVI w.” można zobaczyć Pentaptyk Pięciu Boleści Marii z 1507 roku, który w okresie baroku został przeniesiony z katedry św. Jana Chrzciciela do kościoła w Minkowicach Oławskich, gdzie szczęśliwie doczekał czasów powojennych. - Zachęcamy do wizyty - czytamy na profilu Nasze Minkowice
Fundatorem ołtarza był prawdopodobnie słynny biskup Jan V Turzon (1464-1520), który był mecenasem i kolekcjonerem. Skąd wiadomo, że fundatorem mógł być właśnie biskup Jan V Turzon ? Dzięki puszce z wonnościami, atrybutowi św. Marii Magdaleny, widocznej w dolnym prawym roku środkowego panelu nastawy. Bardzo dobrze zachował się na niej inicjał JEW (Johannes Episcopus Wratislaviensis) i data 1507. Są też dwa inne dowody – dwa wizerunki biskupa – w postaci klęczącego fundatora w środkowym panelu i św. Stanisława (awers prawego zewnętrznego skrzydła). Badania wskazują na to, że za wykonanie ołtarza odpowiada warsztat południowoniemiecki pod wpływem niderlandzkim.
Źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe