Ciężko go wyprowadzić z równowagi

  • 21.03.2021, 09:55
  • TuOlawa (AH)
Ciężko go wyprowadzić z równowagi Krzysztof Mazurek
- Bóg, honor i ojczyzna to są dla mnie rzeczy ważne, których moim zdaniem nie powinniśmy nigdy zatracić jako Polacy - mówi w rozmowie z Wiolettą Kamińską przewodniczący Rady Miejskiej w Oławie Krzysztof Mazurek

- Czy czuje się pan skrzywdzony?

- Czym?

- Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Albert Zieliński uzasadniając swoje poparcie dla wniosku o odwołanie pana ze stanowiska przewodniczącego rady powiedział, że ktoś zrobił panu krzywdę powołując na to stanowisko.

- Cóż, ja nie czuję się skrzywdzony, a opozycja zawsze może złożyć wniosek o odwołanie przewodniczącego. Takie jest ich prawo i w pewnym sensie rola, więc nie mam do nich pretensji. Zdaję sobie też sprawę z tego, że wiecznie przewodniczącym nie będę.

- Ale koalicja BBS-PiS, która pana powołała, wciąż jest przy władzy, ma większość, więc w tej sytuacji chyba nie obawia się pan o swoje stanowisko?

- Wierzę, że dopóki koalicja trwa, nie ma takiego zagrożenia. Poza tym uważam, że ten wniosek był bezzasadny. Złożono go, bo ponoć nie udzieliłem radnemu głosu po tym, jak padł wniosek formalny, a według przepisów powinienem. Prawda jest jednak taka, że sesja była łączona, czyli część radnych brała w niej udział stacjonarnie, a inni zdalnie, więc po prostu nie zauważyłem, że radny Rydzoń chce zabrać głos. Jeżeli wszyscy są zdalnie, to mam ich wszystkich na monitorze i widzę, kto się zgłasza i w jakiej kolejności. Gdy radni byli podzieleni tak jak ostatnio, to oprócz tego, że musiałem obserwować salę, to jeszcze to, co dzieje się na monitorze, a wyświetlające się tam powiadomienia są naprawdę malutkie. To nie było celowe działanie z mojej strony. Zawsze jednakowo traktuję wszystkich radnych. Każdy ma prawo się wypowiedzieć i ja to szanuję. Przy sesjach stacjonarnych jest łatwiej, bo system zlicza, kto i ile razy zabierał głos, jak długo mówił, i na tej podstawie wiadomo, kto i kiedy wyczerpał limit. Przy takiej formie jak ostatnio człowiek jest zdany na siebie. Poza tym po tylu godzinach obrad, a przypominam, że musieliśmy przenieść obrady na kolejny dzień, i wynikającym z tego zmęczeniu, można było nie zauważyć, że ktoś się zgłasza. Pozostaje też kwestia tego, kto może zabrać głos po zgłoszeniu wniosku formalnego. Według mnie - przewodniczący klubu, a nie jego członek. A - z całym szacunkiem - radny Rydzoń nie jest przewodniczącym żadnego z klubów.

- To nie pierwszy raz, kiedy radni opozycji mają zastrzeżenia co do sposobu prowadzenia sesji przez pana. I nie pierwszy raz głośno o tym mówią, sugerując że nie nadaje się pan na to stanowisko. Tymczasem jest pan radnym drugą kadencję. W poprzedniej był w opozycji do obozu rządzącego, który wtedy tworzyły kluby BBS i PO. Jak ocenia pan pracę w tej i poprzedniej Radzie?

- Trudno porównać te kadencje. My, czyli klub PiS, byliśmy konstruktywną opozycją. Jeżeli mieliśmy jakieś zarzuty, to zgłaszaliśmy je na komisjach i tam staraliśmy się rozstrzygnąć problem. Jeżeli temat wypływał na sesji, to nasze zdanie było krótkie, zwięzłe, a sprzeciw i dyskusja tylko w sytuacjach, gdy byliśmy przeświadczeni, że mamy rację. Co do obecnej kadencji, to... cóż. Prawem opozycji jest zadawać pytania i nikt tego nie neguje. Te dyskusje często jednak nic nie wnoszą i wykraczają poza obręb kultury wypowiedzi. A przypominam, że z inicjatywy radnych opozycji przyjęliśmy stanowisko o odrzuceniu mowy nienawiści. Tymczasem cały czas ją słyszymy. I to od tych radnych. Nie zacytuję słów, które padły pod moim adresem po wyłączeniu kamer, na lutowej sesji, gdy zdecydowałem o przerwaniu obrad i przeniesieniu ich na kolejny dzień. Powiem tylko, że były obraźliwe.

- Co i kto konkretnie powiedział? ROZMOWA w CAŁOŚCI w E-WYDANIU - dostępne TUTAJ

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
M
M 22.03.2021, 14:44
Jak tak czytam te wywiady z przedstawicielami władzy, które są tu w ostatnim czasie publikowane to dochodzę do wniosku, że w tym mieście rzeczywiście przydałoby się kadrowe tsunami,
Olga
Olga 21.03.2021, 19:52
Podobnie były poseł z PO kaczor ,nigdy nie zabrał głosu w sejmie!
rififi
rififi 22.03.2021, 08:32
Lepiej milczeć niż gadać głupoty jak wielu p-osłów. To tak jak z twoim komenarzem.
M
M 21.03.2021, 21:33
Nie prawda. Raz wstawił się za przedsiębiorcami, którzy w naszym regionie mieli stacje benzynowe w pobliżu autostrady A4, żeby były bezpośrednie zjazdy z autostrady.
Co prawda kojarzę tylko jedną taką stację, ale jednak się wstawił.
były radny
były radny 21.03.2021, 18:48
pamiętam gdy byłem radnym to pani Magda Ziół. nawet nie wiedziała czy może brać udział w głosowaniu czy nie, taka to była przewodnicząca. Ktoś krzywdę jej zrobił, że ją wzięli na przewodniczącą
Książę Nibylandii
Książę Nibylandii 22.03.2021, 09:40
Jak wymienia Pan Panią przewodnicząca Ziółkowska z nazwiska to należałoby się też przedstawić tym bardziej jesli pisze Pan jako były rady- osoba publiczna. W necie każdy może być nawet arabskim szejkiem 😁
KR7
KR7 22.03.2021, 09:04
były radny? czemu anonimowy?
obecny i były radny
obecny i były radny 22.03.2021, 21:13
ja też pamiętam gdy była przewodnicząca magda z. tak niewyrażnie mówiła że koleżanka radna Marysia aż jej uwagę zwróciła bo nic rozumieliśmy co pani magda mówiła. bez urazy tak po prostu było. A kto tu pisze pod nazwiskiem no kto który radny która radna, sami piszecie komentujecie innych oceniacie po imieniu i nazwisku a jak się podpisujecie nazwiskiem imieniem? Nie!
książę nibylandii lub kr7 nieco dziwne te nazwiska państwo hipokrytów.
Marysia
Marysia 24.03.2021, 09:46
Ja się pytam kto wybiera na radnych takich nieuków, którzy nawet pisać poprawnie nie potrafią???
Klik
Klik 21.03.2021, 12:27
Sweet farting!
ala
ala 22.03.2021, 08:35
A smród już nie taki słodki, panie niby przewodniczący.
Widz
Widz 21.03.2021, 11:01
Demokracja w wykonaniutej tej koalicji to poranne sesje i obrady, które ukazują sposób traktowania radnych opozycji.
Goga
Goga 21.03.2021, 14:20
Pan Przewodniczący napatrzył się na obrady Sejmu i bierze przykład z Marszałka Terleckiego.😊

Pozostałe