Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:03
Reklama BMM
Reklama
News will be here

Tegoroczna Wielkanoc znów inna. Gdzie i kiedy można poświęcić pokarmy?

POWIAT. Nie było obmywania nóg w Wielki Czwartek, nie było podczas adoracji oddawania czci Chrystusowi poprzez pocałunek i dotyk. W przeciwieństwie do ubiegłego roku można jednak poświęcić pokarmy na Wielkanocny stół

23 marca ks. arcybiskup Józef Kupny wydał dekret w sprawie organizacji Wielkiego Tygodnia, który trafił do wszystkich proboszczów archidiecezji wrocławskiej. Jak informuje rzecznik archidiecezji ks. Rafał Kowalski, dekret zawiera wskazania dotyczące organizacji, przeżywania Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej. - Ogólna zasada, która przyświeca tym wskazaniom, mówi o tym, byśmy zachowali  wszelkie wskazania, przepisy bezpieczeństwa wyznaczone przez władze państwowe i wypełniali zalecenia Stolicy Apostolskiej oraz Konferencji Episkopatu Polski - mówi ks. Kowalski. Arcybiskup pisze, że mimo trudnych warunków należy zadbać, w miarę możliwości, by liturgia w Wielkim Tygodniu i w święta Triduum Paschalnego była godna, a zarazem pełna w swej prostocie. Nawet gdy udział wiernych jest nieliczny, należy ją przygotować i sprawować z należytą czcią, pamiętając, że niezależnie od liczby uczestników celebruje się wielkie tajemnice wiary. Proboszczowie tak powinni zaplanować celebracje uroczystości Wielkiego Tygodnia, aby wierni mogli wziąć w nich udział duchowo, a ci, którzy nie będą mogli przyjść do kościołów, łączyli się ze wspólnotą poprzez transmisje uroczystości diecezjalnych.

Ma być inaczej

W liście do proboszczów arcybiskup prosił, by podczas mszy w Wielki Czwartek ominąć obrzęd obmywania nóg, a po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament schować do tabernakulum, jak się to odbywa zwykle po każdej mszy. - To oznacza, że nie będzie procesyjnego przeniesienia do ołtarza adoracji zwanego przez wiernych ciemnicą - tłumaczy ks. Rafał Kowalski. Zmiany dotyczą też Wielkiego Piątku. Podczas liturgii Męki Pańskiej wierni nie będą mogli oddać czci krzyżowi przez ucałowanie ani przez dotyk. Będzie można jedynie podejść do krzyża i skinąć głowa albo przyklęknąć. O szczegółach będą decydować proboszczowie. - Należy jednak pamiętać, aby ten element liturgii przygotować tak, by wierni mogli zachować bezpieczne odległości między sobą - dodaje ks. Kowalski

W przeciwieństwie do ubiegłego, w tym roku będzie można poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. By uniknąć gromadzenia się ludzi w kościołach, obrzęd ten będzie się odbywał na zewnątrz świątyń. Rzecznik archidiecezji przypomina jednocześnie, że ci, którzy nie będą mogli poświęcić pokarmów w sposób tradycyjny, mogą je pobłogosławić podobnie jak w roku minionym samodzielnie przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania.    

Arcybiskup w dekrecie do proboszczów zaleca też, by nie organizowali procesji rezurekcyjnych ani w Wielką Sobotę, ani w Niedzielę Zmartwychwstania, a także podczas innych celebracji Triduum Paschalnego. Zgodnie z wytycznymi państwowymi w kościołach obowiązuje też limit miejsc - w świątyni może przebywać jedna osoba na 20 mkw., a wierni powinni zachować między sobą odstępy minimum 1,5 m.

Poświęcenie pokarmów będzie, ale tylko na powietrzu

O tym, jak w szczegółach będą przebiegały uroczystości Wielkiego Tygodnia w parafiach naszego powiatu, można znaleźć stronach internetowych poszczególnych parafii. Sprawdziliśmy, jak do świąt przygotowali swoje parafie dziekani dekanatów oławskiego i Jelcza-Laskowic. Ks. Janusz Nowicki, dziekan dekanatu Jelcz-Laskowice, proboszcz parafii p.w. M.M Kolbego w J-L, mówi, że ostateczne decyzje, co do przebiegu uroczystości Wielkiego Tygodnia, w jego dziekanacie należy do proboszczów. - Jest dekret arcybiskupa, są rozporządzenia i na tej podstawie proboszczowie sami ustalają sobie szczegóły, zgodnie z ustalonym przez siebie harmonogramem.

Szczegółowy plan przebiegu uroczystości Wielkiego Tygodnia w kościele pw. M.M. Kolbego jest już od kilku dni na stronie internetowej parafii. Wiadomo, że msza św. w Wielki Czwartek rozpocznie o godz. 18.00, a po niej do godziny 22.00 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu, który później zgodnie z zaleceniami arcybiskupa trafi do Tabernakulum, a nie - jak nakazuje zwyczaj - do ciemnicy, której w tym roku nie zbudowano. W Wielki Piątek tradycyjnie odbędzie się Droga Krzyżowa. Początek o godz. 15.00. Po niej zwyczajowo następuje liturgia Wielkiego Piątku i Adoracja Krzyża, w tym roku w parafii M.M Kolbego nie wezmą w niej jednak udziału dzieci i osoby starsze. Msza rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania pańskiego rozpocznie się tradycyjnie o godz. 6.00. - Nie, nie będę liczył ludzi w kościele i nikogo nie wygonię ze świątyni, jeżeli przyjdzie więcej ludzi niż nakazują wprowadzone zalecenia - mówi ks. Nowicki. - Wierzę jednak, że każdy wie, jaka jest sytuacja, słyszy, co się dzieje i rozumie, jak powinien postępować. Po mszy rezurekcyjnej zaplanowano jeszcze cztery kolejne msze.

Przebieg Triduum Paschalnego zaplanował też dziekan oławski ks. Janusz Gorczyca - plan jest dostępny na stronie internetowej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Tu podczas mszy w Wielki Czwartek, zgodnie z zaleceniami arcybiskupa nie będzie tradycyjnego obmywania nóg. Jak mówi ks. proboszcz Janusz Gorczyca. nie można też będzie oddać czci Chrystusowi poprzez pocałunek podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek. Będzie się to odbywało poprzez ukłon. Później krzyż zostanie tak ustawiony, aby wierni nie mogli go dotykać ani całować, a jedynie też się tylko pokłonić lub przed nim przyklęknąć. - Poświęcenie pokarmów będzie się odbywało od 9.00 do 14.00 co pół godziny przed kościołem na placu Jana Pawła II i wzdłuż ulicy przy urzędzie miasta - mówi proboszcz. - Zapewnimy odpowiednie nagłośnienie, by ksiądz był dobrze słyszalny. Cieszę się, że w tym roku jest możliwość poświęcenia pokarmów, bo jest to tradycja, z której ludzie chętnie korzystają i bardzo ją lubią. Często przychodzą i biorą w niej udział nawet osoby niewierzące. Dlaczego? Najczęściej, gdy zadaje to pytanie, słyszę, "bo jestem Polakiem".     

Liturgia wigilii paschalnej rozpocznie się zwyczajowo w Wielką Sobotę o godz 21.00 od poświęcenia ognia. Na zakończenie uroczystości nie będzie jednak procesji. Druga odsłona Wielkiej Nocy, czyli msza rezurekcyjna, rozpocznie się o godz. 7.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas tej mszy też nie będzie procesji, aby ograniczać możliwość przemieszczania się wiernych.

 Podobnie jak dziekan Nowicki, również Gorczyca nie zamierza liczyć wiernych wchodzących do kościoła. - Jestem pod bardzo dużym wrażeniem zdyscyplinowania osób przychodzących do kościoła - mówi. - W naszym kościele miejsca są wyznaczone, jeżeli wierni widzą, że są wypełnione, stają na zewnątrz świątyni, gdzie też wszystko bardzo dobrze słychać.  Wierzę, że tak będzie również podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Proboszcz przypomina też, że wszystkie msze i uroczystości odbywające się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła są i będą transmitowana na parafialnym Facebooku. Co więcej, zachęca, by zgodnie z zaleceniem arcybiskupa osoby, które nie mogą wziąć udziału w celebracji Krzyża w Wielki Piątek, zrobiły to w swoich domach. Przypomina również, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami parafia przygotowuje się do wizyt duszpasterskiej. Ze względu na zalecenia epidemiologiczne, nie mogła się odbyć po świętach Bożego Narodzenia. Wtedy też wstępnie ustalono, że zostanie przeniesiona i odbędzie się po świętach Wielkiej Nocy, a dokładnie w drugim tygodniu po nich. Czy na pewno się odbędzie? Jeszcze nie wiadomo, ale - jak mówi proboszcz - księża z parafii się do tego przygotowują, bo wielu członków parafii zgłosiło już taką chęć i oczekuje wizyty. - Uznaliśmy, że skoro jeden ksiądz może odwiedzić jednego chorego, to na takiej samej zasadzie możemy zorganizować wizytę duszpasterską - mówi. - Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła. O szczegółach będziemy informować. 

Gdzie i kiedy można poświęcić pokarmy na Wielkanocny stół  

- W Parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie - to plac M.M Kolbego, czyli przed plebanią i sanktuarium - co pół godziny począwszy od godz. 10.00 do 13.00

- Poświęcenie pokarmów na Zwierzyńcu przy kapliczce o godz. 11:00, w Ścinawie Polskiej przed kościołem o godz.11:30, w Ścinawie pod kapliczką o godz. 12:00. Ze względu na obostrzenia nie będzie poświęcenia pokarmów w kościółkach Św. Józefa i Św. Rocha w Oławie.

 - Parafia p.w. świętych Apostołów Piotra i Pawła - plac Jana Pawła II i ulica przed świątynią,  co pół godziny od godz. 9.0 do 14.00

- Parafia Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Jelczu-Laskowicach - na placu przed kościołem, co pół godziny od 9.00 do 14.00; Piekary przed krzyżem godz. 9.15, Nowy Dwór przed krzyżem - 10.15, Chwałowice przed Krzyżem - 11.15, Dębina przed krzyżem - 12.15, Brzezinki przed krzyżem  - 13.15.

- Parafia p.w. M.M Kolbego Jelcz-Laskowice - plac przed kościołem, co pół godziny od godz. 9.00 do 14.00.

- Parafia p.w. Św. Mikołaja w Miłoszycach - plac przed kościołem, co godzinę od 13.00 do 15.00; w Dziuplinie przy krzyżu o godz. 12.00  

- Parafia p.w. NMP Królowej Aniołów z Bystrzycy - plac przed kościołem o godz. 11.00 i o godz.11.30; plac przy kaplicy godz. 12.30.

- Parafia Miłosierdzia Bożego w Oławie - plac przed kościołem, co pół godziny od 10.00 do  14.00.

Tekst i fot. Wioletta Kamińska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6 appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 improvedigital.com, 1944, RESELLER rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807 Xapads.com, 145030, RESELLER google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807 pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb smartadserver.com, 4144, RESELLER nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3 appnexus.com, 13099, RESELLER pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807 onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807 adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32 appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 [Kopiuj]
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tańczący z wilkamiTreść komentarza: Chłopak z tyłu dla twojej wiadomości nie żyje a pasażer z przodu walczy o życie !!Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:52Źródło komentarza: Więcej o tym tragicznym wypadku. I apel PolicjiAutor komentarza: ZirytowanyTreść komentarza: Kończ waść, wstydu oszczędź. Wystarczy już tego nieróbstwa. Urząd to nie przechowalnia przedemerytalna.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:43Źródło komentarza: Trzy pytania do Bogdana SzczęśniakaAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Boże chroń nasz miasto i gminę przed tą farsąData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:30Źródło komentarza: Trzy pytania do Bogdana SzczęśniakaAutor komentarza: PomysłodawcaTreść komentarza: Miłoszyce to niewątpliwie kuźnia politycznych talentów, może w przedszkolu warto założyć grupę o profilu przyszły Burmistrz Jelcza-Laskowic ?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:27Źródło komentarza: Trzy pytania do Bogdana SzczęśniakaAutor komentarza: WiktorTreść komentarza: Życzę udanych kąpieli w parkowej fontannie za 1500000 zł, to niewątpliwie niezbędna inwestycja w mieście i gminie na którą wszyscy czekali 😂Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:16Źródło komentarza: Trzy pytania do Bogdana SzczęśniakaAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Farbowane lisy w postaci Krzysia parkingowego i Misia kameleona mogą być jedynie gwoździem do politycznej trumny ⚰️Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:04Źródło komentarza: Trzy pytania do Bogdana Szczęśniaka
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama