Nie czyścisz komina - nie dziw się, jak wybuchnie pożar

  • 09.02.2019, 17:49
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Nie czyścisz komina - nie dziw się, jak wybuchnie pożar

Poważna sprawa. Od początku roku strażacy aż 18 razy wyjeżdżali do pożarów sadzy w naszym powiecie. Na początku lutego już dwa razy! - Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak bardzo narażają życie, nie czyszcząc komina - mówi Robert, który poprosił redakcję o "otwarcie mieszkańcom oczu". - Nawet jeśli nikomu nic się nie stanie, to i tak ubezpieczyciel nie pokryje strat powstałych w wyniku pożaru, bo jeśli nie czyściłeś komina, nie dostaniesz odszkodowania!

Strażacy już się przyzwyczaili, że w sezonie grzewczym, mają najwięcej pracy. Jesienią i zimą do pożarów jeżdżą regularnie. I jak mówią - choć pożar sadzy w kominie - brzmi niegroźnie, to może szybko doprowadzić do pożaru dachu i całego budynku!

- Temperatura, jaka powstaje przy rozwiniętym pożarze komina dochodzi nawet do 1000⁰ Celsjusza - mówi bryg. Krzysztof Gielsa, zastępca komendanta i rzecznik prasowy KP PSP w Oławie. - Pamiętajmy też, że uszkodzony przewód kominowy może być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla, zwanym potocznie czadem. Czy tych zagrożeń można uniknąć? - Oczywiście! Wystarczy nie powielać pewnych błędów - dodaje Gielsa. - Podstawowym i najczęstszym jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Również palenie w piecu śmieciami, czy też mokrym drewnem prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Gielsa podkreśla, że przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie należy koniecznie i rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdza się wtedy drożność oraz szczelność komina. - Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina - dodaje zastępca komendanta. - To nie tylko "dobra praktyka", ale nasz obowiązek! Poza regularnym czyszczeniem przewodów kominowych, przynajmniej raz w roku musimy zaprosić fachowca – kominiarza, który dokona przeglądu. Strażacy mówią, że jeśli już dojdzie w naszym domu do pożaru sadzy, z pewnością to zauważymy. - Świadczyć o tym będą charakterystyczne dźwięki dochodzące z komina, dudnienie, często snopy iskier lub nawet płomienie - opisuje Gielsa. Jak się zachować w takiej sytuacji? Po pierwsze natychmiast wezwać straż pożarną. Następnie wygasić palenisko - ale uwaga - nie wodą! - Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca - od dołu i góry - mówi strażak. - Gdy dostęp powietrza do komina będzie zamknięty, płonące sadze stopniowo będą się wygaszać. W takiej sytuacji może pojawić się jednak śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla. Zanim przyjadą strażacy należy pootwierać okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin, a najlepiej opuścić budynek. (AH)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 11.02.2019, 11:02
jak to mówi moja sąsiadka - komin trzeba czyścić, jak mąż nie chce to sąsiad pomoże :D

Pozostałe