Zielono i zdrowo

  • 29.04.2021, 08:05 (aktualizacja 29.04.2021, 08:15)
  • tuOlawa BS
Zielono i zdrowo Wyremontowany kościółek w parku Szczytnickim zaprasza na spotkania z artystami
Romantyczny park w Kamieńcu Ząbkowickim, rekreacja i zabawa w Szczodrem, bulwar nadodrzański w Głogowie – to tylko kilka przykładów inwestycji na zielonych terenach województwa. Koszty prac w znacznej mierze sfinansowała Unia Europejska.

- Dbamy o zielone płuca naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Szczególnie w czasie pandemii Dolnoślązacy docenili parki w najbliższej okolicy, które stały się w wielu przypadkach jedynym miejscem aktywności ruchowej, rekreacji i zabawy.

Śląski Windsor

Jeden z przykładów dobrze przemyślanej koncepcji połączenia parku z placami zabaw znajdziemy w Szczodrem pod Długołęką. To miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

- Park w Szczodrem to niezwykłe, historyczne miejsce, położone 16 km od stolicy Dolnego Śląska, tętniące życiem, bo z ochotą odwiedzane nie tylko przez mieszkańców gminy, ale też turystów z okolicznych miejscowości – opowiada Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka. - Park, nazywany kiedyś „śląskim Windsorem”, ma wyjątkową wartość historyczną i sentymentalną. Jego układ przestrzenny będzie sukcesywnie odtwarzany. Pierwszy etap rewitalizacji już za nami.

Odnowione zostały ścieżki parkowe, trasy sportowe i edukacyjne (przyrodnicza, historyczna i kumaka), a także przestronny, nowoczesny i zachęcający do aktywności fizycznej plac zabaw. Najmłodsi „zagubią” się tu w labiryncie, odwiedzą wiklinową wioskę i pobiegają po pagórkach z tunelami. Natomiast ławki, leżaki, hamaki oraz pomosty dla kajakarzy i wędkarzy to atrakcje dla gości, którzy chcą zaznać nieco więcej spokoju.

Piknik nad Bystrzycą

Również park Staromiejski w Kątach Wrocławskich poddany został rewaloryzacji. Ten liczący 10 ha obszar należy do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych „Dolina Bystrzycy” i objęty jest ochroną środowiska przyrodniczego – Natura 2000.

Stare, schorowane drzewa zostały wycięte, samosiejki wykoszone robiąc tym samym miejsce nowym nasadzeniom, a rejon starorzecza odmulony i pogłębiony. Powstały nowe ścieżki z ławkami i koszami, oświetlenie głównej alei, a także tablice edukacyjne z zagadkami przyrodniczymi dla dzieci i dorosłych. Ciekawostką jest alejka zmysłów, czyli trasa wypełniona piaskiem, kasztanami, korą, otoczakami i szyszkami. Spacerowicze mogą odpocząć w nowych wiatach z ławostołami oraz zapalić ognisko w wyznaczonym miejscu nad brzegiem Bystrzycy.

Hotele dla owadów

Jeden z najstarszych parków we Wrocławiu – park Szczytnicki – nieustannie jest pod opieką przyrodników i służb porządkowych. Teren służy rekreacji i wypoczynkowi, a dzięki funduszom unijnym jest jeszcze bardziej zadbany i odnowiony. Renowację przeszły trawniki oraz alejki, które zamiast asfaltowych mają teraz mineralne nawierzchnie. Naprawione ławki, nowe kosze na śmieci, wymienione instalacje sanitarne i elektryczne – to tylko niektóre elementy z długiej listy robót. Druga część prac dotyczy ochrony przyrody: uzupełnione zostały nasadzenia drzew i krzewów, a także powieszone budki dla ptaków i nietoperzy, karmniki dla wiewiórek oraz hotele dla owadów.

Remontu doczekał się również usytuowany w parku kościółek św. Jana Nepomucena, który służy dziś jako miejsce działań kulturalnych.

70 mln zł dotacji z Unii

Blisko dwadzieścia projektów rewitalizacyjnych w parkach i zespołach parkowo-pałacowych kosztowało ponad 127 mln zł, z czego niemal 70 mln zł dołożyła Unia. Za te pieniądze udało się m.in. przebudować Park Nadnyski w Zgorzelcu, zabytkowe parki w Jerzmanowej, Kamieńcu Ząbkowickim i Gorzanowie oraz przestrzenie wspólne w Smolcu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. W sumie rewitalizacji poddanych zostało blisko 40 ha terenów zielonych.

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe