Czy prawo reguluje minimalną prędkość na autostradzie?

  • 28.04.2021, 08:33
  • tuOlawa BS
Czy prawo reguluje minimalną prędkość na autostradzie?
Każdemu kierowcy znana jest oczywiście prędkość maksymalna na autostradzie. Jednak, czy istnieje coś takiego jak prędkość minimalna?

Autostrada - z jaką prędkością należy się poruszać?

Dla wielu kierowców inni uczestnicy ruchu, którzy poruszają się z prędkością poniżej dopuszczalnej, bywają postrzegani jako utrudnienie ruchu. Trzeba pamiętać jednak, iż ruch samochodów powinien przede wszystkim odbywać się w sposób bezpieczny, dlatego niejednokrotnie prędkość mniejsza, niż dopuszczalna, w szczególności, gdy na drodze panują warunki niekorzystne, jest wyborem jak najbardziej uzasadnionym. Prędkość maksymalna nie oznacza, iż bezwzględnie z taką prędkością należy poruszać się po danym terenie. Jest wyłącznie informacją dla kierowców na temat prędkości, której nie należy przekraczać. Oczywiście, w wielu przypadkach prędkości dla samochodów osobowych, czy tych, których masa nie przekracza 3.5 tony, są inne, niż w przypadku pojazdów ciężarowych. Jeśli chodzi o teren niezabudowany i drogi szybkiego ruchu, istnieją takie oto ograniczenia:

  • na autostradach maksymalna, dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h (https://motoklub.pl/predkosc-na-autostradzie)
  • na drodze ekspresowej, dwujezdniowej jest to 120 km/h
  • na drodze ekspresowej, jednojezdniowej 100 km/h
  • 90 km/h dla pozostałych dróg

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dróg na terenie zabudowanym:

  • w godzina od 5 do 23 maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h
  • po godzinie 23 do 5 rano samochód może poruszać się z prędkością 60 km/h
  • w strefie zamieszkania dopuszczalna prędkość to 20 km/h

Oczywiście są to przepisy regulowane kodeksem ruchu drogowego, jednak w trakcie prowadzenia pojazdu należy bezwzględnie zwracać uwagę na znaki drogowe. W wielu przypadkach mogą istnieć różnice pomiędzy stanem faktycznym a przepisami.

"W przypadku terenu zabudowanego, wedle przepisów, maksymalna prędkość to 50 km/h w ciągu dnia, jednak znaki informują o dopuszczalnej prędkości 40 km/h. Często spowodowane jest to złym stanem nawierzchni lub innym czynnikami, które wymagają zwiększenia bezpieczeństwa na drodze" - dodaje Mariusz z serwisu magazynprzedsiebiorcy.pl.

O minimalnej prędkości na autostradzie przeczytasz tutaj: https://motoklub.pl/minimalna-predkosc-na-autostradzie

Konsekwencje przekroczenia dozwolonej prędkości

Jako podstawową formę kary stosuje się mandaty karne. Dodatkowo, na konto kierowcy naliczone zostaną punkty. Wielkość mandatu oraz ilość punktów zależne są do tego, jak dużego wykroczenia dopuścił się kierowca. W niektórych przypadkach, może dojść do utraty uprawnień przez kierowcę. W przypadku, jeśli przekroczenie prędkości doprowadziło do incydentu drogowego, możliwe jest, iż ubezpieczyciel nie pokryje strat, jakie powstały w jego wyniku, a kierowcę czekają poważne konsekwencje. Należy pamiętać, iż przy okazji takich miejsc, jak przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność.

Czy prawo reguluje prędkość minimalną?

Jednym z obowiązków kierowcy jest nie tyle jazda z prędkością regulowaną przepisami, co bezpieczna jazda z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Nie oznacza to, że jeśli warunki są dobre, można przekroczyć prędkość dopuszczalną. Bez wątpienia jednak można jechać wolniej, niż przewidują to znaki, czy kodeks drogowy. Jednak, w niektórych sytuacjach irytacja uczestników ruchu na osobę, która porusza się o wiele wolniej, niż jest to możliwe, zarówno w świetle prawa, jak również warunków panujących na drodze, może być uzasadniona. Przy okazji obowiązków kierowcy, wyszczególnionych w kodeksie drogowym, do jednego z nich należy jazda z prędkością, która nie utrudnia poruszania się innym uczestnikom ruchu. Jak wiadomo, na autostradach, gdzie maksymalna, dopuszczalna prędkość wynosi 140km/h, zawsze są dwa pasy ruchu. Z reguły lewy pas wykorzystywany jest do wyprzedzania. Średnia prędkość na autostradzie plasuje się na poziomie około 130km/h. Niektóre z pojazdów, jak pojazdy ciężarowe mają ograniczenie, które wynosi 90km/h. Dlatego, wedle zasady, iż nie powinno utrudniać się ruchu innym uczestnikom, także kierowcy pojazdów osobowych, jeśli pozwalają no warunki, nie powinni jechać z prędkością mniejszą. Trzeba mieć na uwadze, iż pomimo ograniczeń, wielu kierowców przekracza dopuszczalną prędkość, poruszając się z prędkością 160 km/h. Dlatego, podczas prowadzenia samochodu, trzeba pamiętać o innych uczestnikach ruchu, ale również mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Wszystko jest kwestią doświadczenia i posiadanych umiejętności. W przypadku ich braku nie należy ulegać presji, a jechać tempem, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i panowania nad pojazdem.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe