Klimatyzacja a alergia – czy takie rozwiązanie ma sens?

  • 28.04.2021, 14:39
  • tuOlawa BS
Klimatyzacja a alergia – czy takie rozwiązanie ma sens?
Czy można stosować klimatyzację w domu alergika? Tak i co więcej – system ten może skutecznie poprawić komfort życia osoby uczulonej. Ważne jednak, by zamontowane urządzenie posiadało możliwość filtrowania powietrza.

Gdy większość osób cieszy się z nadchodzącej wiosny, alergicy zaczynają przygotowywać się do prawdopodobnie najbardziej uciążliwego dla nich okresu w roku. Mimo pięknej pogody i wysokiej temperatury, normalne funkcjonowanie na zewnątrz uniemożliwiają im pylące rośliny. Zawarte w pyłkach alergeny wywołują bardzo niepożądane reakcje uboczne, które uniemożliwiają cieszenie się wiosenną aurą. Niestety, nawet przebywając w domu nie można uchronić się od wpływu znajdujących się w powietrzu uczulających substancji. Wystarczy zwykłe wietrzenie mieszkania, by znalazło się w nim pełno alergenów. Tu z pomocą może jednak przyjść używanie klimatyzatora. Mało kto wie, że urządzenie to nie służy tylko zmniejszania temperatury otoczenia, ale także do oczyszczania powietrza.

Jaki klimatyzator dla alergika?

Co jednak istotne, nie wszystkie urządzenia klimatyzacyjne oferują takie możliwości. Specjalne filtry powietrza wyposażone są zwykle nowsze modele sprzętów. Jeśli więc zależy nam na tym, by w domu znalazł się system nie tylko służący do obniżania temperatury w pomieszczeniach, ale też zatrzymujący napływ różnego rodzaju pyłów lub drobnoustrojów z zewnątrz, to konieczne będzie zdecydowanie się na nieco bardziej zaawansowane rozwiązania. Klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza posiadają filtry, które są w stanie zatrzymać nawet 95% szkodliwych mikrocząsteczek (np. bakterii) i 99% kurzu.

Serwis i konserwacja

Przez lata ucierał się mit, że klimatyzatory nie są najlepszym rozwiązaniem dla alergików, gdyż we wnętrzu urządzenia szybko pojawia się wilgoć i grzyb. Owszem, sprzęt działa w taki sposób, że powstawanie w nim takich zjawisk jest absolutnie naturalne. Jednak przy systematycznej konserwacji i serwisowaniu klimatyzatora, nie powinien on stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia domowników, nawet jeśli są oni alergikami. Kluczem jest chociażby okresowe wymienianie filtra, który bezpośrednio odpowiada za zatrzymywanie szkodliwych substancji.

Pomoc ekspertów

Aby klimatyzacja w domu działała sprawnie i wydajnie, jej montaż najlepiej zlecić specjalistom działającym w ten branży (np. https://www.soltherm.pl/) . Pomogą oni dobrać optymalne urządzenie dla danej przestrzeni i doradzą, w jaki sposób najlepiej je zamontować. Sami przeprowadzą też cały proces instalacji sprzętu. Samodzielny wybór klimatyzatora grozi niestety zakupem sprzętu niskiej jakości, który dodatkowo nie będzie w stanie sprostać postawionym przed nim zadaniom.

Klimatyzacja dla alergika – czy zatem warto?

Tak, jeśli tylko dobierze się odpowiednie urządzenie i prawidłowo będzie się z niego korzystać. Wówczas taki system może znacząco poprawić komfort życia alergika w okresie najbardziej wzmożonego pylenia roślin.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe