Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy

  • 01.05.2021, 10:19 (aktualizacja 01.05.2021, 10:27)
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy
Zaglądamy do starych rodzinnych albumów. Dziś zdjęcie z albumu Lesława Mazura

Rok 1953, ul. Różana gdzieś na wysokości numeru 10, nawierzchnia żużlowa - taka była do połowy lat siedemdziesiątych. W czasie suszy potworny kurz, a po deszczu błoto Na tej ulicy był duży ruch, bo na końcu był skład węgla, w tym czasie jedyny w Oławie, a także baza paliw płynnych CPN, skąd rozwożono benzynę, ropę i oleje po wszystkich zakładach w Oławie i w powiecie. Po prawej stronie widzimy plac przeładunkowy stacji towarowej kolejowej. Wówczas był ogrodzony. Na końcu widać budynek stacji kolejowej towarowej. Na zdjęciu widać też potężne słupy telegraficzne, po których biegną powietrzne linie telefoniczne. Pomiędzy ulicą a placem był głęboki rów, który napełniał się wodą po każdej ulewie i dzieci miały radochę. Dziś po prawej stronie miasto wybudowało nowoczesny parking samochodowy, gdzie przed skorzystaniem z pociągu można zaparkować samochód, rower i jechać dalej.

Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605 996 556 (po majówce), a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Zdjęcia i dokumenty zostaną opisane i będą tworzyć współczesną historię miasta. Bardzo często jest tak, że rodzina nie ma pomysłu, co zrobić ze zdjęciami i jakimiś dokumentami, np. po dziadkach, więc najpierw leżą w pudełku w piwnicy, aż w końcu zostaną wyrzucone na śmietnik i giną bezpowrotnie.

Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

(ck)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe