Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy – na czym polega projekt?

  • 04.05.2021, 09:58 (aktualizacja 04.05.2021, 11:22)
  • News4Media
Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy – na czym polega projekt? Istock
Sejm zajmuje się dziś rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Wyjaśniamy, czego ten plan dotyczy oraz dlaczego narosło wokół niego tyle kontrowersji.

Głosowanie w Sejmie

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. W Polsce cała procedura się przeciągała ze względu na spory w obozie rządzącym. Krajowemu Planowi Odbudowy sprzeciwiała się mocno Solidarna Polska. Partia Zbigniewa Ziobry od miesięcy wyrażała zdecydowaną dezaprobatę wobec negocjowanego na forum Unii Europejskiej pakietu budżetowego, którego elementem jest tzw. „mechanizm praworządności”. Zdaniem polityków tej partii możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski

Wszystko wskazuje jednak na to, że PiS zagwarantowało sobie głosy potrzebne do przeforsowania swojego planu - na pomoc przyszła Lewica, która po negocjacjach zgodziła się poprzeć KPO. Dodatkowym ułatwieniem dla władzy jest sam system głosowania - przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej będzie wymagało jedynie zwykłej większości głosów. 

Kłótnia na opozycji

Spotkanie Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyło się porozumieniem, zgodnie z którym szef rządu zobowiązał się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy następujące punkty zaproponowane przez nią: 

- Minimum 30% środków z KPO dla samorządów,
- Budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem,
- 850 mln euro dla szpitali powiatowych,
- 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię,
- Powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy,
- Prezentację szczegółowego planu wydatków z części pożyczkowej.

Część opozycji nazwała Lewicę zdrajcami. Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zwrócił się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, a w sposób szczególny do tych opozycyjnych - Lewicy i Ruchu Polska 2050:

"Nie kupujcie kota w worku. Dajcie czas stronie samorządowej, która była bardzo blisko wynegocjowania dobrych dla Polski warunków z rządem. Wspólnie mamy niepowtarzalną okazję, by wymóc gwarancje ustawowe. Wydatkowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy musi być uczciwe i sprawiedliwe"- przekonywał lider PO.

Krajowy Plan Odbudowy, co to takiego?

Krajowy Plan Odbudowy to kompleksowy dokument określający cele związane z pobudzeniem gospodarki Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji.

KPO powstawał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Tego typu dokument opracowuje każde z państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest on podstawą do skorzystania z Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Wartość Instrumentu to 750 miliardów euro. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 05.05.2021, 12:51
Tylko naiwniak uwierzy że te pieniądze coś nam pomogą!!!
M
M 04.05.2021, 13:55
lewica się sprzedała, a właściwie oddała za darmo, przecież pis jest w stanie obiecać wszystko byle się utrzymać przy korycie, przecież oni już obiecali np: 100 tys mieszkań przy poprzednich wyborach, to co to dla nich obiecać 75 tys mieszkań, pis na bieżąco obiecuje (bez pokrycia) znacznie więcej niż lewica tu "wynegocjowała", ja myślałem, że jak Czarzasty tyle lat funkcjonuje w polityce to ma jakiś minimalny rozsądek ale jak widać nie.
Lewica miała szansę zbudować pozycję do najbliższych wyborów i być tzw. opcją mniejszego zła i zrobienia dobrego wyniku, ale najwyraźniej szczytem ich ambicji jest być podnóżkiem u pinokia
Cześ
Cześ 04.05.2021, 23:32
a platforma już zaczęła ujadanie wy tylko myślicie o sobie i własnych interesach partyjnych. Nie myślicie w kategoriach, że te 250 mld dostaniemy w ramach bezzwrotnej pożyczki nieoprocentowanej, uważacie, że jak w Polsce będzie źle i na nic pieniędzy nie będzie, to wtedy wy bracia wchodzicie i wygrywacie. A Lewica myśli propaństwowo, nie w interesie swojej partii, tylko w interesie Polski i Polaków.
Na minus może być to, że PIS może dać rydzykowi i na 500 plus, więc czysty socjalizm na klęczkach przed ojcem dyrektorem, ale zostanie jeszcze na drogi, które buduje się, wiem bo jeżdżę i widzę, że budują się, obwodnice, drogi szybkiego ruchu, tunel w Świnoujściu, przekop Mierzei, dzieje się, nie to co za waszych rządów, że Niemiec kazał wybudował autostrady w Polsce, by mieć szybki tranzyt na wschód, to nie powiem, rozkaz to rozkaz, autostrady wybudowaliście, ale coś więcej, raczej słabo. Ale zadanie wykonane, wasz guru przywódca miał dobrą posadę w Unii z poparciem Niemiec.
Gdyby PIS nie klęczał, nie zajmował się aborcją, tęczą, to byłaby całkiem przyzwoita partia. Kastą sędziowską bardzo dobrze, że zajmują się, z nimi już dawno należało zrobić porządek, tylko ta pawłowiczi piotrowicz w trybunale to pomyłka, ale we Wrocławiu kasta już robiła co chcieli, immunitet mieli i mogli wszystko. PIS to trochę ukróciło.
Myślcie w tej platformie nieco szerzej, że to jednak pieniądze dla Polski, wszakże obsłuży je PIS, ale cholerka całości nie wydadzą, coś jednak zrobią. Jacy wy w tej platformie ograniczeni intelektualnie jesteście, co raz kolejny, któremu krzywdę zrobili. Wy wręcz cieszyliście się z tej pandemii, a tu takie rozczarowanie, rząd jakoś sobie radzi i ze szczepionkami i gospodarką.
Platforma była dobra do czasu, aż nie zdobyła władzy, chciała reformować kraj przed zdobyciem władzy, później nie chcieli nikomu się narazić, ani księżom, ani sędziom, ani zachodnim koncernom, ani Unii, ani Rosji, a i tak dostawaliśmy po d..pie z prawa i z lewa.
Propaństwowość, patriotyzm, przywiązanie do kraju to dla was w Platformie jest obce, byle utrącić PIS i pieniądze dla Polski.
A przypominasz sobie co mówił najpierw Budka? Przypomnę ci. Że te pieniądze z funduszu należy przyjąć, ale myślał, że Lewica nie poprze wniosku.
Mam nadzieję, że jednak Watchdog dobierze się ojcu Rydzkowi, jego fundacjom, wreszcie jest ktoś, kto postawił się jemu.
asd
asd 05.05.2021, 16:55
tps://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/770-750-czy-moze-648-miliardow-zlotych-dla-polski-czy-rzad-moze-wiedziec-ile-dostaniemy-pieniedzy-z-ue,1059290.html
M
M 05.05.2021, 12:01
A co mnie obchodzi co mówił Budka, jak na platformę zagłosowałem raz w 2010 roku, do tej pory żałuję i więcej tego błędu nie popełnię? Uprzedzając pytania, na PiS nie zdarzyło mi się nigdy zagłosować. To jest właśnie problem naszej sceny politycznej, jak ktoś krytykuje pis to od razu się go wpycha do platformy i w drugą stronę jak ktoś krytykuje platformę to od razu członek pis, a rzeczywistość jest nieco inna. Jest znaczne grono osób dla których pis i po to jedno zło, obie partie skupione jedynie na zdobyciu władzy i utrzymaniu się przy niej.
Tunel w Świnoujściu, poważnie? Tam jest zero środków z rządu, sfinansowane głównie przez samorząd i środki unijne, jedyne co rząd ma z tym wspólnego to ostatnio był tam Morawiecki przypisać sobie zasługi i to wszystko.
Mierzeja Wiślana, miały być tony bursztynu, okazało się, że jest 17 kg, miało kosztować 880 mln, przy 2 mld zł zmienili rodzaj obiektu na wojskowy i dalsze kosztorysy utajnili.
A to autostrady w Polsce nie były przydatne? Polska jako kraj w środku europy nie jest krajem tranzytowym?
Czym się zajmują? Na kilku stołkach posadzili swoich ludzi, którzy kompromitowali się wcześniej i dalej się kompromitują. Partia która "walczy z komuną", 30 lat po jej upadku na prestiżowym stanowisku sędziego trybunału konstytucyjnego sadza prominentnego członka PZPR. Co pis ukróciło? Zajmuje się ściganiem wyłącznie tych, którzy ich otwarcie krytykują, zwykłych ludzi mają gdzieś.
Z czym sobie rząd radzi? Dodrukowali kilkadziesiąt miliardów złotych jak nie więcej, tak to każdy głupi potrafi, tylko później trzeba będzie wziąć za to odpowiedzialność, bo inflacja już jest oficjalnie na poziomie ponad 4%. Szczepionki dostają, bo się podczepili do kontraktu unijnego.
Weź ty chłopie tvp wyłącz.
aldona
aldona 05.05.2021, 09:42
Oj, cześ, ty jednak nie udajesz, ty naprawdę "mądry" jesteś.
anonim
anonim 05.05.2021, 11:45
ależ merytoryczny komentarz naprawdę bez obrażania nic innego nie potrafisz
Lopez
Lopez 04.05.2021, 13:25
Mam nadzieję że głosowanie przebiegnie pomyślnie i będziemy mieli te mld. dla Polski.
cześ
cześ 04.05.2021, 13:34
Miliardy dla Polski??? To ma być 750 mld dla całej unii!!! Nie ośmieszaj się i nie wypowiadaj jak nie wiesz o czym piszesz! My za to będziemy musieli to spłacać!
ale głąb
ale głąb 04.05.2021, 16:10
To ty pacanie nie wesz o czym PiSzesz!!!!
cześ
cześ 04.05.2021, 12:09
Przestańcie kłamać! Jeśli to przejdzie to stracimy suwerenność!!!
Ambicja
Ambicja 04.05.2021, 14:30
Ch **** z suwerennością jak już straciliśmy honor.
Tak sapaliśmy o wcześniejszych emeryturach .
.....jak to , jak należy wam się suwerenie
Teraz rząd namawia pracować do z****śmierci ..... podatek niższy obiecuje czy coś tam.
Cześ - sprytny jesteś , wygogluj sobie

Pozostałe