90 i 50 tys. zł od konserwatora. Na co?

  • 04.05.2021, 18:06 (aktualizacja 04.05.2021, 18:21)
  • TuOlawa JK
90 i 50 tys. zł od konserwatora. Na co? źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek (FB)
To bardzo dobra wiadomość! Kościół parafialny pw. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich na liście przyznanych dotacji przez Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków, o co mieszkańcy starali się od dawna. Zgodnie z planem finansowym konserwatora na ten roku dotacja na remont minkowickiej świątyni wyniesie 90 tys. zł. Na liście są też ruiny dawnego kościoła ewangelickiego w Miechowicach Oławskich (fot. niżej), na ich zabezpieczenie przeznaczono 50 tys. zł
- Kościół pw. św. Jana Nepomucena jest nierozłącznym elementem historii miejscowości Minkowice Oławskie i regionu przyległego - czytamy na profilu poświęconym ratowaniu świątyni "Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek". - Pod względem architektonicznym jest przykładem wiejskiego, szachulcowego kościoła barokowego i jednym z niewielu zachowanych na Dolnym Śląsku tego typu kościołów katolickich. Jego konstrukcja, detale architektoniczne oraz zachowane wyposażenie odpowiadają tendencjom stylistycznym w architekturze sakralnej Śląska pierwszej połowy XVIII w.
W 2020 roku zespół firmy GEOPROJECT wraz z współpracującymi specjalistami z dziedziny architektury, ochrony i konserwacji zabytków, archeologii oraz geotechniki przy wsparciu stowarzyszenia "Nasze Minkowice", poczynił szereg starań i prac, mających na celu ocenę aktualnego stanu technicznego kościoła pw. Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich, a w szerszym ujęciu, dopełnił wszelkich formalności przed rozpoczęciem ratowniczego remontu konstrukcji kościoła.
PRZEWIDZIANE DO WYKONANIA PRACE KONSTRUKCYJNO - KONSERWATORSKIE:
1. Stemplowanie elementów grożących zawaleniem, podparcie ścian szkieletowych;
2. Przemurowanie, uzupełnienie i przeszycie spękań ścian;
3. Wymiana zniszczonych elementów szkieletu ścian;
4. Wzmocnienie drewnianych belek stropowych;
5.Wymiana i wzmocnienie zniszczonych fragmentów więźby dachowej;
6. Wykonanie deskowania i pokrycia dachu;
7. Wzmocnienie i przemurowanie fundamentów;
8. Wykonanie odwodnienia dachu.
 
 
Informacje ze strony Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: 
Przypominamy, że posiadamy na ten cel 2 mln. zł. Łączna, wnioskowana kwota dotacji w 218 wnioskach to 30 347 492, 53 zł. Nie lada problemem jest taki rozdział środków, by nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, gdzie nie podjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych. Mimo starań, nie udało się wesprzeć wszystkich obiektów, które są w stanie zagrożenia, czego przyczyną jest niska kwota środków na dotacje. Niewielkie kwoty naszych dotacji powodują, że zadania realizowane są latami, więc kontynuacja prac już przez nas finansowanych, a nie wspartych w obecnym roku dotacjami przez inne podmioty, była dla nas ważnym kryterium dla przydzielenia dotacji. Z powodu braku wystarczających środków nie wsparliśmy w tym roku działań planowanych w cennych obiektach, na które dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nielicznymi wyjątkami są wydzielone zadania nie wsparte przez Ministerstwo lub zadania dające szansę na ich ukończenie w roku bieżącym dzięki wsparciu DWKZ. Na liście dotacji znajdziecie Państwo obiekty nieużytkowane, przejęte i zagospodarowywane na cele użytkowe oraz takie, które giną i podjęto inicjatywy ich ratowania, a dotacja DWKZ jest na razie jedynym wsparciem publicznym tych zamierzeń.
TuOlawa JK

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PxP
PxP 10.05.2021, 13:43
Może własciciel czyli Diecezja wypowie sie dlaczego doprowadził do takiego stanu i dlaczego nie chce dac nawet złotówki ?!
bezsensu
bezsensu 05.05.2021, 11:14
a mozna bylo poprostu zburzyć i postawic jakis obiekt uzytkowy.
anonim
anonim 05.05.2021, 12:47
jedź do Warszawy i powiesz po co odbudowywaliście Zamek Królewski to była kompletna ruina. Można było postawić obiekt użytkowy

Pozostałe