Powstaje klasa sportowa. Idealny kierunek dla przyszłych siatkarzy?

  • 15.05.2021, 10:00
  • (tk)
 Powstaje klasa sportowa. Idealny kierunek dla przyszłych siatkarzy?
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 będzie funkcjonowała klasa sportowa o profilu siatkarskim

Zostanie utworzona, jeśli w wyniku rekrutacji zakwalifikuje się do niej co najmniej 20 chłopców, którzy obecnie uczą się w klasie trzeciej (rekrutować będą więc do czwartej). Zajęcia będą obejmowały szkolenie siatkarskie. Łączna liczba lekcji w tygodniu będzie wynosiła 33 godziny (nie licząc wychowania do życia w rodzinie). Trzy razy w tygodniu dzieci będą mieć 7 lekcji, 2 razy sześć. Zajęcia sportowe będą realizowane każdego dnia na dwóch ostatnich lekcjach w Centrum Sportu i Rekreacji lub na obiektach szkolnych.

Obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć sportowych będzie wynosił 10 godzin. W ramach tego będą realizowane zajęcia wychowania fizycznego, przewidziane w ramowym planie nauczania dla dzieci z klas czwartych w szkole podstawowej. Zajęcia sportowe będzie prowadził trener IM Faurecia Volley Jelcz-Laskowice, posiadający wymagane kwalifikacje. Po ich zakończeniu uczniowie będą mieli zapewniony bezpłatny obiad w szkole. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której trener lub lekarz wydadzą opinię o braku możliwości kontynuowania przez ucznia szkolenia sportowego, przejdzie od od nowego roku lub półrocza do oddziału działającego na zasadach ogólnych. Nie spowoduje to jednak rozwiązania klasy sportowej, ponieważ wymagana liczba 20 chłopców, dotyczy tylko pierwszego roku szkolenia, które w założeniu ma trwać co najmniej trzy lata, z możliwością przedłużenia na kolejne dwa (w klasie VII i VIII). 

- Razem z trenerem Krzysztofem Pilawą od kilku lat próbowaliśmy zrealizować tę inicjatywę - mówi prezes "Volleya" Piotr Piechota. - W tym roku, po wielomiesięcznych dyskusjach i przygotowaniach wiceburmistrz Marek Szponar zdecydował się na wdrożenie tego projektu. Po rozmowach z panią dyrektor Agatą Skierską z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 została sformułowana oferta i oficjalnie ustaliliśmy, że nabór do czwartej klasy sportowej o profilu siatkarskim będzie uruchomiony. W rozmowach mogłem liczyć również na wsparcie pana Marka Kweicińskiego oraz koordynatora programu siatkarskich ośrodków szkolnych na Dolnym Śląsku Krzysztofa Janczaka. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że projekt zostanie zrealizowany. Szczególnie wiceburmistrzowi Markowi Szponarowi oraz dyrektor Agacie Skierskiej. Klasa zostanie otwarta z myślą o dalszym szkoleniu młodzieży w klubie. Dzięki temu już w bardzo młodym wieku dzieci będą łączyć szkołę z treningami klubowymi. Będą miały dziesięć godzin wychowania fizycznego tygodniowo, z czego sześć będzie stanowiła podstawa programowa, a cztery - zajęcia typowo siatkarskie. Ten podział narzuca nauczycielowi, co powinien wykonać, a w połączeniu z jednostkami treningowymi popołudniu w klubie, będzie stanowił niezastąpioną ilość pracy młodzieży. W tym roku ruszamy klasą czwartą, ale już myślimy o tym, by w kolejnych latach dawać tę szansę także kolejnym rocznikom. Klasa czwarta to rocznik, w którym uczestniczy się w zawodach mini-siatkówki. Jako klub bierzemy udział w mistrzostwach Dolnego Śląska, w zawodach KinderSport. Na pewno przy tym pozostaniemy, więc chłopcy dostaną szansę klubowego współzawodnictwa. Klasa będzie liczyła co najmniej dwudziestu uczniów, z którymi będziemy pracować także w klubie.

Nikt nie może zagwarantować, że wszyscy uczniowie klasy sportowej zostaną siatkarzami. Z pewnością nabędą jednak sprawność, o którą byłoby im ciężko w zwykłym oddziale, bez wielu godzin spędzonych na treningach. Nauka w zaproponowanej przez klub i szkołę formie ma więc być ogromną korzyścią dla ogólnego zdrowia.

- Każdy otrzyma niezbędną ilość aktywności fizycznej - kontynuuje Piechota. - Wiadomo w jakim momencie się znajdujemy, prawdopodobnie jest to czas wychodzenia z pandemii, w trakcie której dzieci spędzały bardzo dużo czasu w domach i uczyły się zdalnie. Możliwość spotkań z rówieśnikami, aktywności sportowej czy współzawodnictwa została mocno ograniczona. To dobry moment, by wyjść z taką propozycją i wspólnie ze szkołą dać dzieciom szansę na zostanie sprawnymi ludźmi. Oczywiście na horyzoncie zawsze będzie też możliwość rozpoczęcia siatkarskiej kariery. Mam nadzieję, że wielu adeptów pójdzie tą drogą, będzie przechodziło przez kolejne grupy wiekowe, aż do seniora. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu się to uda, ale nie mam wątpliwości, że jeśli godziny wuefu zostaną dobrze wykorzystane, da to efekt nie do przecenienia. Wystarczy spojrzeć na to, że większość klubów, które zdobywają medale w różnych kategoriach wiekowych, to zespoły oparte o klasy sportowe lub mistrzostwa sportowego. Chcemy, by młodzież szkoląca się u nas, podążała tą drogą.

 

Zasady rekrutacji

Wniosek o przyjęcie do oddziału sportowego należy złożyć w sekretariacie PSP nr 2, al. Młodych 1 lub przesłać na adres e-mailowy szkoły: [email protected] w terminie od 7 do 18 maja. Wniosek można znaleźć na stronie tsvolley.pl.

Test sprawnościowy odbędzie się 22 maja. O dokładnym terminie i miejscu jego przeprowadzenia uczniowie i ich rodzice zostaną powiadomieni. Lista kandydatów zakwalifikowanych do testu sprawnościowego zostanie opublikowana na tablicy ogłoszeń PSP nr 2 - 19 maja, o godz. 13:00.

Lista chłopców przyjętych do oddziału sportowego zostanie ogłoszona 26 maja, o godz. 13:00. Jeżeli zgłosi się mniej niż 20 chłopców klasa sportowa nie zostanie utworzona, a zatem nie odbędą się testy sprawnościowe.

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe