Malownicze ruiny kościółka

  • 15.05.2021, 16:06 (aktualizacja 15.05.2021, 16:18)
  • Źródło: zabytek.pl
Malownicze ruiny kościółka Gazeta Powiatowa
To Miechowice Oławskie, a właściwie urokliwe kościoła ewangelickiego - warto wstąpić po drodze, można tam bez problemu wejść (uwaga na wykopy i nierówności terenu)
Kościół ewangelicki w Miechowicach Oławskich był przykładem połączenia wzniesionego w XV w. gotyckiego prezbiterium, ze zrealizowanym w 1881 r. neogotyckim korpusem nawowym z wieżą, który zastąpił wcześniejszą, XVI-wieczną nawę o konstrukcji szkieletowej. Wewnątrz prezbiterium wciąż są piękne renesansowe płyty nagrobne.

Jak czytamy na zabytek.pl istnienie parafii w Miechowicach Oławskich potwierdzone zostało w 1361 r.; w l. 30. XVI w. kościół przejęli ewangelicy. Obecne, gotyckie prezbiterium wzniesiono w wieku XV. Zapewne w XVI w. wybudowano nawę w konstrukcji szkieletowej, na podmurówce z kamieni polnych. W 1881 r. świątynię gruntownie przebudowano. Dotychczasowy korpus nawowy zastąpiono nowym, neogotyckim, z wieżą od zachodu, której hełm uszkodzony został w 1945 roku. Świątynia od 1946 r. była nieużytkowana. W 2000 r. w czasie prac ratowniczych zdjęto fragmenty fresków z przedstawieniami św. Mateusza i Bartłomieja, które po konserwacji umieszczono w formie transferów w siedzibie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Kościółek zasłynął przed laty tym, że pewien znany profesor wziął sobie z niego płyty nagrobne, "żeby uratować" i przechowywał na swojej posesji. Na szczęście do dziś parę pięknych płaskorzeźb przetrwało - warte są zobaczenia, choć proces niszczenia całości postępuje. To epitafia z XVI i XVII w.: Hansa von Pannwitz z żoną Barbarą - dworzanina cesarza Ferdynanda I Habsburga, Ferdinanda Kaspara i Marianny, Leonhardta von Tschirsky`ego z 1721.

Niedawno wojewódzki konserwator zabytków przeznaczył na ten kościółek 50 tys. zł, aby wzmocnić obiekt jako tzw. trwałe ruiny.

 

Źródło: zabytek.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 17.05.2021, 09:17
No już nie powiat oławski!!!
waga75
waga75 16.05.2021, 09:05
Czesto tam przejeżdżam. Może by tak ci co malowali chodniki na kolorowo włożyli swój zapał do zrobienia porzadku wokoło tych ruin. Chwasty krzaki.

Pozostałe