Antyszczepionkowcy pod lupą naukowców

  • 17.05.2021, 11:44
  • Źródło: Media Support Group Sp. z o.o.
Antyszczepionkowcy pod lupą naukowców
Są wszędzie, także na naszym portalu - wystarczy poczytać komentarze pod informacjami o pandemii. Publikujemy analizę internetowej aktywności przeciwników szczepień

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy laboratoria na całym świecie starały się jak najszybciej doprowadzić do odkrycia nowej szczepionki, wzrosła aktywność ruchów antyszczepionkowych. Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z naukowcami i analitykami Internetu wziął treści o charakterze antyszczepionkowym pod lupę: przebadano materiały z portali i mediów społecznościowych, wyłaniając najważniejsze wątki i trendy w dyskusji publicznej. Wyniki zadziwiają: od 1 lipca 2018 roku do 5 stycznia 2021 r. zidentyfikowano w polskojęzycznej przestrzeni internetowej ponad 10 milionów różnego rodzaju wzmianek dotyczących szczepień.

Pandemia COVID-19 stała się punktem zwrotnym w historii ochrony zdrowia. Od chwili jej wybuchu laboratoria na całym świecie, podejmowały działania, aby opracować szczepionki, które będą mogły zażegnać kryzys zdrowotny. Dzięki bezprecedensowej współpracy na poziomie naukowym, produkcyjnym i logistycznym przy ważnym wsparciu ze strony instytucji Unii Europejskiej, rządów krajów członkowskich oraz organów regulacyjnych, w ciągu zaledwie 12 miesięcy od zidentyfikowania pierwszego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 udało się opracować, wyprodukować i dostarczyć na rynek pierwsze szczepionki przeciwko zakażeniom COVID-19.

Jeszcze nigdy żadna szczepionka nie była tak wyczekiwana, równocześnie wzbudzając tak wiele skrajnych emocji.

- Przyjrzeliśmy się temu, co publikuje się w Internecie. Co widać? Bardzo dużą dynamikę treści dotyczącą szczepionek. Nie powinno nas to dziwić biorąc pod uwagę realia, w których żyjemy - mówi w Zaszczep się Wiedzą TV dr hab. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z autorów analizy. - Na początku była nadzieja, że pojawi się szczepionka, ale też kontrowersje z tym związane. Później prace, doniesienia naukowe dotyczące powstawania pierwszych szczepionek. Aż w końcu uruchomienie Narodowego Programu Szczepień. To właśnie te tematy stworzyły oś wokół której, toczyło się większość dyskusji internetowych.

Obraz sparaliżowanego pandemią, wyczekującego szczepionki świata i rozwój sytuacji mogły dawać wrażenie, że przeciwnicy szczepień zostaną zepchnięci do defensywy i zmarginalizowani. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Jak wskazują wyniki przeprowadzonych analizy, kryzys wywołany COVID-19 spowodował sytuację zupełnie odwrotną: doprowadził do znacznego wzrostu popularności zarówno ruchów antyszczepionkowych, jak i tez przez nie głoszonych.

- Można było spodziewać się, że [w czasie pandemii] nie będzie przestrzeni dla antyszczepionkowców, że wszyscy będą szczepionek oczekiwać i pragnąć. Okazało się wręcz przeciwnie: obecna sytuacja, czyli pojawienie się koronawirusa i pandemia, dały tym środowiskom olbrzymią szansę na zwiększenie popularności i promocję swoich treści – przybliża dr hab. Filip Raciborski. - Z czego to wynika? Każdy z nas ma jakieś obawy dotyczące szczepień: dbamy bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, a w szczególności dzieci. Takimi obawami można łatwo manipulować: zwiększać je poprzez podawanie odpowiednich informacji. Media społecznościowe są świetnym narzędziem do komunikacji, ale korzystanie z nich wiąże się z szeregiem ryzyk. Często obserwujemy zjawisko, gdy największą popularnością cieszą się treści, które są albo nieprawdziwe, albo nawet jeśli są prawdziwe, to wskazują na zjawiska rzadkie lub bardzo rzadkie nadając im znaczenie czegoś masowego czy powszechnego. Może to w łatwy sposób zaburzać naszą ocenę.

Jak działają przeciwnicy szczepień w Polsce i na świecie?

Do treści szkoleniowych środowisk antyszczepionkowych dotarli działacze Center for Countering Digital Hate. Przekaz był jednoznaczny: pandemia została przez przeciwników szczepień zakwalifikowana jako nadzwyczajna szansa do dalszej ekspansji i pozyskiwania nowych zwolenników. Obecne globalne strategie ruchów antyszczepionkowych oparte są na 3 głównych komunikatach:

1) COVID-19 nie jest niebezpieczny;

2) Szczepionki przeciw COVID-19 są niebezpieczne;

3) Nie można ufać zwolennikom szczepień;

Powyższa retoryka zagościła także w polskiej debacie publicznej, a nawet stała się elementem programów politycznych. Celem, do którego prowadzi, ma być erozja zaufania społecznego do szczepień ochronnych. Kluczowym narzędziem w realizacji procesu jest natomiast dezinformacja. Jak wynika z raportu, antyszczepionkowcy od merytorycznej dyskusji preferują teorie spiskowe i używanie argumentów retorycznych wywołujących określone, negatywne emocje. Doskonałym przykładem sprawnie poprowadzonej akcji dezinformacyjnej bazującej na strachu było podjęcie epidemii wirusa Zika na Facebooku i Twitterze. Sam wirus przedstawiano wówczas jako broń biologiczną, natomiast szczepionkę jako narzędzie depopulacji na Ziemi. Z podobną sytuacją mamy do czynienia obecnie, w kontekście COVID-19.

Jeżeli funkcjonujemy w środowisku pełnym dezinformacji mimowolnie poddawani zostajemy manipulacji. Nasza zdroworozsądkowa ocena sytuacji zostaje zaburzana - przestrzega dr. hab. Filip Raciborski. – Zaczynamy zastanawiać się: czy to szczepienie przyniesie nam jakiekolwiek korzyści? Przy czym te korzyści są gdzieś oddalone w czasie: ja [kiedyś w przyszłości] nie zachoruję. Natomiast działania niepożądane mogą wystąpić już teraz. W związku z tym zaczynamy mieć wątpliwości i zastanawiać się: a może poczekam aż inni się zaszczepią? Zobaczę, czy to jest bezpieczne? Ten mechanizm może prowadzić do spadku poziomu wyszczepienia populacji, co będzie miało bardzo poważne i długofalowe konsekwencje..

Medycyna zawsze powinna opierać się na dowodach naukowych, faktach i badaniach, a nie próbach manipulacji lub osobistych opiniach i emocjach. Właśnie dlatego szukając informacji o zdrowiu kluczowa jest weryfikacja znalezionych materiałów. Zwracajmy szczególną uwagę na sposób argumentacji, źródła artykułów oraz podpisanych pod nimi autorów i ekspertów. Dobrym zwyczajem będzie także nieuczestniczenie w internetowych sporach; pamiętajmy, że zostały one wywołane często tylko po to, żeby intensyfikować negatywne emocje wokół tematu, którego dotyczą. Jest to pułapka, w którą bardzo łatwo się złapać. Próbują kwestionować jakąś nieprawdziwą informację, paradoksalnie wpływamy na jej widoczność w Internecie. Tym samym nieświadomie przyczyniamy się do jej popularyzacji. Jeśli już chcemy przyczynić się do popularyzacji szczepień, to mówmy o własnych pozytywnych doświadczeniach z nimi związanych.

Źródło: Media Support Group Sp. z o.o.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anonim
anonim 19.05.2021, 13:58
Ja bym się nie przejmował to pisze jeden wariat który biegał z flagą pod Ratuszem swego czasu.
ASUSROG
ASUSROG 19.05.2021, 10:02
Hahaha kuźwa jaki bełkot.
Dr.mgr.Piotr
Dr.mgr.Piotr 18.05.2021, 21:23
Raport dotyczący badań klinicznych nad szczepionką ma być w styczniu 2024. Obecna faza to faza eksperymentu, to nie jest lekarstwo! Bardzo proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
asdf
asdf 19.05.2021, 09:06
Do szkoły uczyć się interpunkcji, gimbusie!
SorryTakiMamyKlimat
SorryTakiMamyKlimat 19.05.2021, 06:56
Prawda. Tyle, że żadna szczepionka nie jest lekarstwem. Czy jest to faza eksperymentu - nie do końca, jest warunkowo dopuszczona (czyli taka świnka morska - ani świnka, ani morska). Proponuje Pan czekać kolejne 3 lata na wyniki badań?
miras
miras 18.05.2021, 21:27
Oczywiście że tak, to jest eksperyment, to nie jest przebadany, szczepionki Aids przez tyle lat nie mogą wynaleźć, a w ciągu paru tygodni znalazła się szczepionka na covida , śmiechu warte buahahahaaa
SorryTakiMamyKlimat
SorryTakiMamyKlimat 18.05.2021, 10:54
Czy jest szansa zginąć w wypadku, jadąc karetką pogotowia na sygnale do szpitala? Całkiem realna, choć mało prawdopodobna. To jak mam zawał, udar, zatrzymanie krążenia - to nie wzywam pogotowia, z obawy przed śmiercią w wypadku drogowym? Czy jednak uznaje to ryzyko, w dramatycznych okolicznościach, za pomijalnie małe?
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 18.05.2021, 07:30
Bo płaskoziemcom należy wyjaśniać i rozwiewać wątpliwości. A nie nazywać ich płaskoziemncami. Oczywiście, są ludzie do których nic nie dociera. Ale powtarzanie, że "Słowacki wielkim poetą był" z pewnością liczby zwolenników szczepień nie zwiększy.
gość
gość 17.05.2021, 16:32
To, że nie chcą lub nie mogą się zaszczepić za to nie można karać nikogo, bo za co?.
Winę ponoszą rządzących, lekarzy i ci wszyscy, którzy opowiadają/piszą aby stosować kary za coś co jest dobrowolne.
Nie ma przymusu, więc za co karać? za to, że dba się o własne zdrowie, bo znając swój stan nie mogą się szczepić.
Lekarzom nie zawsze się mówi o wszystkich dolegliwościach, bo na to źle patrzą, dają leki, które szkodzą i wymiana na kolejne itd.
Każdy zna swój organizm i wie czy może pozwolić sobie na taki czyn.
Pracodawca też nie może na zdrowym pracowniku wymusić szczepienie, które jest dobrowolne i karać zwolnieniem lub czymś innym.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia wolność, prawa człowieka i obywatela.
Jeżeli mają być ograniczenia to tylko ustanowione w ustawie, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa ale nie mogą one naruszać istoty wolności i praw.
Więc nie napędzajmy maszynę aby dzielić społeczeństwo, aby brat z bratem nie spotkał się, aby dzieci nie zobaczyły rodziców, aby nie można było wypić drinka w ogródku piwnym itd.
Zastanówmy się, kto tak naprawdę chce skłócić nas wszystkich i komu na tym zależy?
Uważasz,że możesz się szczepić-to szczep się, jeżeli uważasz, że nie możesz to nie szczep się, decyzja należy do każdego z nas, bo jest dobrowolna i świadomie podpisujesz zgodę na szczepienia.
#SzczepimySie
#SzczepimySie 18.05.2021, 05:31
Dokładnie o takiej retoryce jak twój komentarz jest ten artykuł. Należy się szczepić i to Jam najszybciej, tylko wtedy będziemy mogli zapomnieć o tej bardzo groźnej chorobie, która zabija nieustannie ludzi na całym świecie. Osieroca niewinne dzieci, zabija i to jest niepodważalne. Zabija ! Zaszczepienie się nie jest tylko ochroną dla nas samych.
Nie bądźmy obojętni i samolubni.
AsusROG
AsusROG 19.05.2021, 10:04
Skończ serio.
SorryTakiKlimat
SorryTakiKlimat 19.05.2021, 09:47
Jeśli ekspert albo polityk powie, że szczepionki są bezpieczne. To 1 negatywny przypadek na świecie pokazuje, że eksperci/politycy kłamią oraz że szczepionka szkodzi. A ludzie kłamcą nie ufają!
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 19.05.2021, 06:51
Nawet do mnie, pro-szczepionkowca, taka argumentacja nie trafia. Szczepie się bo: znam ryzyka (nawet te potencjalne i niepotwierdzone), znam korzyści (szacunkowe - bo badania w trakcie, pewnie zawyżone).
Halina7
Halina7 18.05.2021, 23:21
Nikt nie jest obojętny wobec swojego zdrowia oraz zdrowia najbliższych. Nikt też nie zapomni o tej chorobie,bo ona od zawsze była z nami, tylko teraz jest pod inną "nową" postacią. Widzisz gdyby osoby takie jak Ty bardziej wgłębiły się chociaż w 1% co to takiego jest może inaczej ludzie traktowaliby tego wirusa. Niestety wiedza społeczeństwa w większości kończy się na tym co mówią w telewizji. Wykresy, ilość zakażeń i zgonów ma straszyć. Szkoda, że nie nagłaśniali wszystkich zgonów w Polsce zanim wybuchła pandemia. Przecież mieszkalibyśmy w szarym smutnym państwie. To że ktoś się zaszczepi nie oznacza, że nie zaraża. To że statystyki idą w dół wcale nie oznacza, że ludzie się szczepią. Zobaczysz, że za rok ludzie znowu będą chorować i to jest nieuniknione. Przestańmy szufladkować siebie pod względem szczepień.

Pozostałe