Uwaga piesi i kierowcy! Od 1 czerwca zmiana przepisów!

  • 26.05.2021, 09:15 (aktualizacja 26.05.2021, 13:40)
  • TuOlawa (AH)
Uwaga piesi i kierowcy! Od 1 czerwca zmiana przepisów!
Ma to przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, nie będzie też już różnic w ograniczeniach prędkości w dzień i w nocy, nowa ustawa obliguje kierowców również do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Piesi nie mogą korzystać z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię!

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych. Ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierowców, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Co powinien kierowca, zbliżający się do pasów? Zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa będącemu na przejściu albo wchodzącemu na nie.

Oczywiście nowe regulacje nie zwalniają też pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia. W dalszym ciągu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem musi zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Oprac. (AH)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
driver oławski
driver oławski 02.06.2021, 11:02
Czekałem wczoraj na parkingu koło Biedronki ( za PKS-em) na osobę robiącą zakupy i dla ciekawości liczyłem pieszych przechodzących przez przejście i rowerzystów. Ruch był spory. W ciągu 15. minut 7 osób przechodząc przez przejście rozmawiało przez telefon , jedna patrzyła w smartfon a jedna rowerzystka w czasie przejazdu rozmawiała prowadząc rower jedną ręką. Widać skalę problemu! Ma rację "Kazik" piesi i rowerzyści mają nowe przepisy w ....! Straż Miejska i Policja powinny się wziąć do roboty.
Kazik
Kazik 02.06.2021, 10:12
Piesi wydymane mają na ten przepis .
Zakładają na uszy słuchawki i dalej w ruch telefon
Mario Max
Mario Max 26.05.2021, 23:14
,,Ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierowców, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. ""

Ale to jest kur**a chore.
Dewotki będą nawijać w obrębie przejścia a ja mam na nie uważać aby nie wpadły na drogę.

O s.
Warto spróbować ten przepis.
Zobaczymy ile stłuczek będzie jak pieszy wymusi na kierowcy nagłe hamowanie .
Ten z tyłu panującemu na bank w d***e strzeli
Aneta
Aneta 26.05.2021, 11:32
50/h w terenie zabudowanym to wciąż za dużo, powinno spac do 40. Wtedy byłoby bezpieczniej . Szaleńcy zdjęłoby nogę z gazu.
taczkowy
taczkowy 26.05.2021, 11:05
zakaz rozmowy przez kierujacych pojazdami w czasie poruszana sie po drogach - przepis sobie a kierowcy sobie a Policja ?
Pol
Pol 26.05.2021, 10:46
Nic się nie zmieni. Nadal piesi będą wchodzić z nosem w smartfonie tuż przed ciężarówkę, chociaż za nią już nic nie jedzie i można poczekać 3 sekundy... Nadal "madki" będą wpychać wózek z dzieckiem tuż pod koła samochodu... Nadal kierowca musi uważać na pieszych i przewidywać, co pieszy wymyśli i czy nie wskoczy nagle na ulicę ... Nadal w Oławie przejścia namalowane co 20 metrów...
Aneta
Aneta 26.05.2021, 11:34
Nauczysz się zatrzymywać! Przed pasami.
Internauta
Internauta 26.05.2021, 11:55
Pani niech się nauczy zasad ruchu drogowego, poruszanie się pieszo nie zwalnia z ich przestrzegania, a tym bardziej nie zwalnia z używania mózgu (bo duża część osób go po prostu wyłącza i traktuje przejście jak chodnik)
Biga
Biga 26.05.2021, 22:15
Dokładnie i spacerują przez przejscia zamiast przyspieszyć jak na nie wchodza Jak byłam dzieckiem to mama zawsze uczyła ze przez przejscie sie przechodzi a nie spaceruje

Pozostałe