Karpacz – co warto w nim zobaczyć?

  • 27.05.2021, 09:22
  • tuOlawa BS
Karpacz – co warto w nim zobaczyć?
Karpacz od wielu lat jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Nie może to jednak dziwić, na miejscu czeka na nich ogromna ilość zróżnicowanych atrakcji, przez co, nawet dłuższy urlop w tym mieście nie sprawia, że przyjezdnym doskwierać będzie nuda.

Co jednak warto zobaczyć w Karpacz, w które miejsca koniecznie trzeba się wybrać? Poniżej propozycje podzielona na konkretne pory roku, dodatkowo, nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, czyli dzieci, oraz sugestii, gdzie znaleźć nocleg, jeżeli oczekujemy naprawdę dużego komfortu, ale również wielu atrakcji oddalonych raptem o kilka kroków od naszego pokoju.

Co warto zobaczyć w Karpaczu - lato

Na pewno latem warto zdecydować się na zdobycie Śnieżki, jeżeli tylko przepadamy z górskimi wypadami. W takim wypadku możemy liczyć na lepszą pogodę, wyższą temperaturę, ale również brak śniegu – ten ostatni nie jest jednak taki oczywisty, gdyż w najwyższych partiach gór utrzymuje się on nawet do maja.

Karpacz noclegi

 

Na szczycie Śnieżki czeka na nas zaskakująco wiele – jest schronisko, które już nie działa, jednak cały czas warto je odwiedzić, gdyż jest znakomitym punktem widokowym. W skrajnych przypadkach właśnie z niego możemy obserwować panoramę oddaloną nawet o około 200 km, jednak nie można ukrywać, że będzie to trudne. Śnieżka zmaga się z mgłami, które są obecne nawet przez 300 dni w roku! Jeżeli jednak pogoda nie dopisze, warto poszukiwać innych punktów widokowych, których w okolicy nie brakuje – warto odwiedzić je, gdy pogoda już się poprawi.

Dodatkowo, na szczycie czeka na nas m.in. poczta, to najwyżej położony punkt pocztowy w Czechach. W okolicy warto wybrać się też do Kotła Małego Stawu, zdaniem wielu jednego z najbardziej urokliwych miejsc w tej okolicy.

Latem warto odwiedzić też zaporę na Łomnicy, najbardziej dzikiej, okolicznej rzecze, nie powinno opuścić się również dzikich wodospadów, a jeżeli jesteśmy fanami wspinaczki, warto odwiedzić Krucze Skały, gdzie czeka ogrom tras dla osób mniej i bardziej zaawansowanych.

 

Co warto zobaczyć w Karpaczu – zima

Nawet jeżeli pogoda nie pozwala na zdobywanie okolicznych szczytów, warto odwiedzić – zdaniem wielu – największą atrakcję Karpacza, a jest nią Świątynia Wang. To świątynia, która co prawda od XIX wieku znajduje się właśnie w Karpaczu, jednak nie zawsze tak było. Jako kościół klepkowy, zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa, powstała na przełomie wieku XII i XIII w Norwegii, i to właśnie tam służyła lokalnej społeczności do wieku XIX.

Okazało się jednak, że jest ona zbyt mała dla powiększającej się społeczności, i konieczna była budowa świątyni większej. To jednak wymagało pozyskania na nią środków, a zdobyto je, sprzedając dawną świątynię. I chociaż pierwotnie trafić miała do Berlina, znalazła się w Karpaczu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Warto pamiętać, że kościołów klepkowych na całym świecie jest coraz mniej, a sama Świątynia Wang składa się również w pewnej części z elementów oryginalnych, chociaż faktycznie większość z nich stanowią wierne kopie – wiele elementów nie mogło przetrwać tak długiej i wymagającej podróży, zwłaszcza, że w momencie transportu każdy z elementów miał już setki lat.

Świątynia ta jest cały czas czynna, o czym należy pamiętać, jeżeli planujemy ją zwiedzać w niedzielę lub inne święta. Informacje o godzinach możliwego zwiedzania zawsze można odnaleźć na stronie ww parafii.

Jeżeli poszukujemy dodatkowego punktu widokowego, warto wybrać skocznie Orlinek. To skocznia narciarska, która obecnie nie jest już wykorzystywana, jednak stała się tym samym znakomitym punktem widokowym w Karpaczu.

 

Karpacz – atrakcje dla dzieci

Na miejscu nie zabraknie również atrakcji dla dzieci w Karpaczu. Warto zdecydować się na skorzystanie z nimi w przedstawionych już atrakcji, jednak na miejscu nie zabraknie takich, które będą przeznaczone stricte dla dzieci, często wraz z ich rodzicami. Karpacz posiada m.in. kilka znakomitych muzeów, w tym Muzeum Sportu i Turystyki, czy Muzeum Zabawek – warto odwiedzić zwłaszcza to drugie, gdyż muzeów tego typu w Polsce jest naprawdę bardzo niewiele.

Z dziećmi warto też odwiedzić kolejkę Cris Kolorowa, Karkonoskie Tajemnice, Świat Kolejek czy Park Bajek. W okolicy Karpacz czeka na nas również niewielki park rozrywki w klimacie Dzikiego Zachodu – to Western City, które również warto odwiedzić w drodze z lub do Karpacza.

 

Noclegi w Karpaczu – który wybrać?

Jeżeli oczekujemy udanego wypoczynku, to kluczem do tego zawsze jest odpowiednio dobrany nocleg. Warto zdecydować się na pensjonat w Karpaczu Leśny Dwór, który znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 1. Już sama lokalizacje jest olbrzymim plusem, gdyż niezależnie od tego, czy celem będzie centrum miasta, czy górskie szlaki, z Karkonoskiej nie nadłożymy drogi i nie stracimy czasu – lokalizacja jest po prostu optymalna, a do tego tuż obok czeka znana w Karpaczu, włoska restauracja Mamma Mia – idealny wybór, jeżeli ktoś jest fanem pizzy czy makaronów, chociaż sam pensjonat oferuje noclegi z wyżywieniem w Karpaczu.

Dodatkowo sam pensjonat również oferuje wiele atrakcji. Na miejscu nie brakuje bawialni, wspaniałego tarasu, gdzie można bawić się, wypoczywać lu podziwiać widoki, infra-sauna, idealny dla osób po aktywnym dniu czy nawet niewielkiej, ale prywatnej i przeznaczane tylko dla użytku gości, sali kinowej. Dzięki temu nawet już w pensjonacie, czy podczas złej pogody, nikt nie będzie się nudził, również dzieci.

 

Więcej o ofercie pensjonatu można przeczytać na jego stronie www.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe