Plotki - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  • 02.06.2021, 19:13
  • tuOlawa BS
Plotki - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Zastanawialiście się czasem nad tym, skąd w ogóle kult na plotki o gwiazdach? Kiedy się to narodziło? Jaką funkcję pełnią plotki? Jak postrzegają je różni ludzie? Dlaczego w ogóle decydują się na wejście na stronę plotkarską, aby poczytać o osobach, których często nawet nie znają? My się nad tym zastanawialiśmy. I postanowiliśmy nieco podzielić się z wami naszymi spostrzeżeniami. No i podrzucimy jedną stronę, którą uważamy w tym temacie za sprawdzoną i godną uwagi, ponieważ nie godzi ona w dobre imię żadnego celebryty. Niemożliwe? A jednak!

Skąd wzięła się plotka?

Angielskiego słowo „gossip” oznacza właśnie plotkę. Wzięło się ono od staroangielskiego „godsibb”, które oznaczało „opiekunka”. Dużo później, bo dopiero w XVI wieku, zaczęto używać tego słowa w znaczeniu „plotkarka”. Ale to Hiszpanie mają bardzo ciekawą etymologię tego słowa. U nich jest to „comadreria”, które pochodzi od słowa „comadre”, które oznacza… sąsiadkę! A jak wiemy - to nasze sąsiadki często są największymi plotkarkami, prawda?

Plotka definiowana jest jako negatywne, płytkie obmawianie innych osób; gadanie dla samego gadania; nic niewspólnego z prawdą. W naukach społecznych definiuje się ją jako „proces wymiany informacji o nieobecnych osobach o zabarwieniu oceniającym, między bliskimi sobie osobami”. My jednak decydujemy się często na czytanie plotek o obcych nam ludziach. Jak to wyjaśnić?

Dlaczego interesujemy się plotkami?

Często plotki są dla nas swego rodzaju… zacieśnieniem więzi. Plotkowanie zbliża do siebie ludzi. Często jakaś osoba rozsiewa plotkę ze względu na to, aby wykazać swoją przynależność do pewnej grupy i aby podkreślić swój status. Ale czasami po prostu interesujemy się życiem innych ludzi - wydaje nam się ciekawsze, niż nasze własne. To również sposób na wylanie naszych frustracji. Skomentować jakąś plotkę i pozbyć się negatywnych emocji. Czy to jest dobre? Każdy ma na ten temat swoje własne zdanie. Jedni twierdzą, że plotkowanie to coś paskudnego. Inni robią to codziennie, w najlepsze, wśród bliskich, dalszych, nieznajomych i w Internecie - w komentarzach na serwisach plotkarskich.

Internet wszystko zmienił

Niegdyś plotki przekazywało się osobiście, twarzą w twarz, z kimś bliskim albo po prostu znajomym. Kulturowo przyjęło się, że to kobiety rozsiewają plotki. Era Internetu nadała temu jednak inne znaczenie. Obecnie w Internecie mnóstwo jest portali plotkarskich, które codziennie raczą internautów sensacjami z życia gwiazd i celebrytów. Wielu z celebrytów zabiega o to, aby znaleźć się chociaż chwilę na jakimś portalu plotkarskim. A najlepiej na kilku. Plotka dzisiaj jest w głównej mierze… narzędziem marketingowym. Reklamowym.

Ale jednocześnie mamy przesyt - za dużo stron internetowych miesza nam w głowie. Nie podoba nam się wydźwięk niektórych informacji. Dlatego plotki https://spokeo.pl/plotki najlepiej czytać na sprawdzonych stronach Internetowych. Np. na rzeczonym Spokeo, które do niedawna znaleźć można było pod nazwą Pinbook. Tam znajdziecie głównie życiorysy gwiazd, a jeśli pojawiają się plotki - to tylko te rzetelne i bez krzty złośliwości. Sprawdźcie sami.

A wy lubicie plotkować?

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe