Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:06
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Niszczeją, popadają w ruinę. Warto je ratować! Właśnie jest na to szansa

Mieszkasz w województwie dolnośląskim? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w pilotażu konkursu „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń właśnie się rozpoczął i potrwa do 5 lipca 2021 r.
  • Źródło: Most The Most
Niszczeją, popadają w ruinę. Warto je ratować! Właśnie jest na to szansa
Zrujnowany pałac w Siedlimowicach. Takich miejsc na Dolnym Śląsku jest dużo. Przykro patrzeć jak niszczeją, warto zgłaszać podobne zabytki do konkursu fundacji Most the Most

Autor: Fot. AgnieszkaHerba

„Nasz zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: 

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start 7 czerwca 2021 r); 
  • II Konkurs – wybór pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start w sierpniu 2021 r. - po zakończeniu I Konkursu).  

Udział w konkursie – krok po kroku

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń 7 czerwca – 5 lipca 2021 r.)

·      Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.

·      Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).

·      Zrób zdjęcie zabytku.

  • Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs –  wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na sposób użytkowania / nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (nabór zgłoszeń w sierpniu przez 4 tygodnie)

·      Wykreuj pomysł w jaki sposób zabytek mógłby zostać wykorzystany w przyszłości? Jak może służyć Tobie i Twojej społeczności?  Jakie nowe funkcje mógłby pełnić?

·      Opisz swój pomysł i uzasadnij zgodnie z kryteriami Konkursu: odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, propozycja promocji wśród lokalnej społeczności, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpraca.

  • Wyślij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Dlaczego warto się zaangażować?

Udział w konkursie „Nasz zabytek” to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły, pobudzić wyobraźnię, poczuć wpływ na własne otoczenie. Przekonać się, że nasze zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Każdy zgłoszony zabytek i pomysł ma szansę wygrać, a zgłaszający zostać lokalnym bohaterem.

Ideą konkursu jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie, wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Fundacja Most the Most chce, aby mieszkańcy województwa dolnośląskiego zaangażowali się w wybór zabytków do rewaloryzacji i sami wykreowali dla nich nowe przeznaczenie. To nie wszystko. Organizatorowi konkursu zależy na tym, żeby właściciel zwycięskiego zabytku włączył w prace studentów / absolwentów szkół i uczelni wyższych (np. architektury, konserwacji, historii sztuki), aby przy realizacji projektu mogli zdobywać doświadczenie zawodowe.

Celem, który Fundacja Most the Most chce uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność. Fundacja planuje kontynuować współpracę z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Może się to również przyczynić do zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości, w której będzie miała miejsce rewaloryzacja zabytku.

Po pilotażu Fundacja Most the Most planuje ogłosić konkurs „Nasz Zabytek” w kolejnych województwach.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit. Naszą misją jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Jesteśmy mostem między przeszłością i przyszłością, inspiratorem i integratorem społeczeństwa na rzecz kultury. Odnawiamy zabytki i dajemy im nowe życie. Pokazujemy światu osiągnięcia Polski i Polaków. Budujemy dumę  z naszej historii i kultury, naszych przodków i ich dokonań. Inicjujemy współpracę wielu środowisk i partnerów, bo wspólnie możemy więcej, a nawet najwięcej. Most the Most – łączymy pokolenia!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: MPTreść komentarza: 50 twarzy Krzysia ;)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:48Źródło komentarza: Skrzydłowski: - Potrafiłem zjednoczyć różne środowiskaAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: A dziękuję. To jednak można kupić bilet na IC i pewnie wydrukować, nawet jak się nie ma komputera?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:19Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Bardzo słabe wypowiedzi, zero konkretów. Ciekawe też gdzie Pani studiuje MBA, zapewne Collegium Humannum albo coś podobnego. Swoją drogą pisanie pochlebnych komentarzy przez swoich ludzi jest bardzo słabeData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:39Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: ogarniętyTreść komentarza: Wyimaginowane to są twoje zarzuty, ale jakby nie jestem zaskoczony, że hejt to jedyne co masz do zaoferowania. A wypowiedź Hadrysia prawdziwa, proszę link. https://www.tuolawa.pl/artykul/21949,hadrys-gdyby-partia-wygrala-to-w-olawie-byloby-kadrowe-tsunamiData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:09Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Piszesz z różnych nicków to samo i o tej samej godzinie. Ogarnij się człowieku, bo to zakrawa na rozpacz i wygląda trochę żałośnieData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:51Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: rolTreść komentarza: Przestań hejtować i wpierać ludziom, że nie hejtujesz!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:22Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcom
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama