Dorota Święta i Zwiadowcy Historii odebrali nagrodę IPN-u!

  • 09.06.2021, 15:57
  • (tk)
Dorota Święta i Zwiadowcy Historii odebrali nagrodę IPN-u!
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Zwiadowców Historii zostało docenione przez Instytut Pamięci Narodowej. Zwiadowcy zostali laureatami nagrody honorowej "Świadek Historii" za rok 2020
- Nie wiem co napisać, ale spróbuję. Chcielibyśmy się podzielić wspaniałą informacją dnia - napisał na Facebooku Piotr Kutela. - Bardzo się z tego cieszymy, że nasza praca, jaką jest ratowanie lokalnej historii została zauważona przez IPN. O nagrodzie wiedzieliśmy już jakiś czas temu ,ale sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła przeprowadzenia uroczystości. Wielkie podziękowania należą się panu Kamilowi Ciomie, który nas zgłosił do nagrody w 2020 roku - dziękujemy! Chciałbym w imieniu całej naszej grupy chłopaków z pasją podziękować wam wszystkim za to, że jesteście z nami, dzielicie się swoimi zdjęciami, wspomnieniami których nie przeczytamy w książkach i za to, że dzięki nam polubiliście naszą lokalną historię. Grupę tworzą: Piotr Kutela, Michał Malitowski, Andrzej Dumański, Michał Świerkowski, Tomasz Kaletnik, Przemysław Pawłowicz, Jerzy Urbaniak i Bogdan Lenart.
 
Wśród laureatów jest również oławianka - Dorota Święta. Urodziła się w 1979 r. i jest współpracowniczką Fundacji „Ku Korzeniom”. Zaangażowana w upamiętnianie polskich bohaterów w ramach projektu IPN Oddział IPN „Ojczyzna swemu obrońcy”. Aktywnie uczestniczy i jest współorganizatorem inicjatyw na rzecz renowacji miejsc spoczynku bohaterów narodowych. Działaczka na rzecz  upamiętnienia podziemia antykomunistycznego. uczestniczy w inicjatywie „wprowadzenia do oławskiego sanktuarium ziemi przesiąkniętej krwią Polskich Bohaterów z różnych zakątków Polski”. Dokumentuje miejsca pamięci narodowej na terenie powiatu oławskiego. Organizatorka akcji charytatywnych, na rzecz kombatantów. Popularyzatorka historii w regionie. 

Gala wręczenia nagród odbyła się dziś we Wrocławiu. Na stronie Instytutu Pamięci Narodowej czytamy: - Lokalna Grupa Zwiadowców Historii została założona w październiku 2019 r. w Jelczu-Laskowicach przez Piotra Kutelę, Andrzeja Dumańskiego, Marcina Lenartowicza, Michała Malitowskiego, Przemysława Pawłowicza, Michała Świerkowskego i Jerzego Urbaniaka. Stowarzyszenie od momentu powstania skupia się na popularyzacji historii oraz upamiętnień miejsc pamięci narodowej na Dolnym Śląsku. Do najważniejszych działań należą: inicjatywa założenia w firmie Jelcz w Jelczu-Laskowicach izby muzealnej, poświęconej historii niemieckiego hitlerowskiego obozu pracy Fünfteichen. Umieszczenie tablicy pamiątkowej na terenie dawnego Obozu Pracy Arbeitslager Fünfteichen. Popularyzacja historii lokalnej w mediach tradycyjnych i elektronicznych – m.in. przy pomocy portali społecznościowych. 

 

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kar..
Kar.. 10.06.2021, 20:23
Gratulacje dla Doroty Świętej i Przemysława Pawłowicza. Oboje zasłużyli. Zaszczyt dla Oławy, gdy mają takich mieszkańców
zlustrowany positiv
zlustrowany positiv 10.06.2021, 18:10
Czy UMiG J-L partycypuje w dofinansowaniu ze srodków własnych owe Stowarzyszenia ?
tusza zabija
tusza zabija 10.06.2021, 17:26
a czemu nagrody nie dostał najpowarzniejszy działacz społeczny Pan Tomasz Rożniatowski?? Wielki i zasłurzony oławiak?? Czemu Go nie nie podaliście do wyrurznienia??
Olsen
Olsen 10.06.2021, 23:52
Bo "oławiak"? A może "oławian"? Na pewno nie "oławianin"..
no,czemu?
no,czemu? 11.06.2021, 11:34
Jeden już nawał tak głupio hotel. Czemu nie "oławianin"?
Olsen
Olsen 11.06.2021, 12:34
To żart był... Ironia...
Nadleśnictwo Oława
Nadleśnictwo Oława 10.06.2021, 13:21
Serdeczne gratulacje od Nadleśnictwa Oława.
Gość
Gość 09.06.2021, 21:28
Redaktorze Tysa, larum grają... IPN w granicach ...a Ty się nie zrywasz ? Szabli nie bierzesz ?

Pozostałe