Taki pomnik ma stanąć chwilowo w Oławie

  • 10.06.2021, 14:54 (aktualizacja 10.06.2021, 15:06)
  • Źródło: Brzeg24.pl
Taki pomnik ma stanąć chwilowo w Oławie fot. Związek Szlachty Rzeczypospolitej
To pomnik Jana III Sobieskiego, jak najbardziej związanego z Oławą, gdzie urzędował jego syn Jakub Sobieski. Przedstawia szarżę odsieczy wiedeńskiej

Pomnik pierwotnie miał stanąć na wzgórzu Kahlenberga w Wiedniu, ale ostatecznie władze austriackie wycofały pierwotną zgodę.

Jak informuje Panorama Powiatu Brzeskiego, od 29 czerwca do 5 lipca, pomnik polskiego króla stanie na brzeskim Rynku, z kolei przez kolejne 5 dni (od 5 lipca do 10 lipca) będzie wyeksponowany na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich. Następnym celem podróży i miejscem tymczasowego postoju będzie Oława.

- Idea sprowadzenia pomnika do Brzegu zrodziła się już kilka lat temu, jeszcze jak był on w trakcie budowy - mówi Panoramie Powiatu Brzeskiego Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej. - Podczas prezentacji miniatury postumentu w Krakowie padły propozycje, abyśmy mogli wyeksponować go tymczasowo w Brzegu i Oławie. Nasze miasto było w polu zainteresowań dynastii Jana III Sobieskiego. Były plany, aby jego syn Jakub Sobieski przejął schedę po Piastach brzesko-legnickich, ale dwór cesarski nie wyraził na to zgody. W wyniku tych zabiegów Jakub Sobieski został księciem oławskim, a wcześniej uczestniczył w odsieczy wiedeńskiej, którą przedstawia właśnie pomnik z królem Janem III Sobieskim.

Autorem rzeźby jest prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik odlany w Gliwicach waży około 4 tony, ma 3 m wysokości i prawie 8 m długości. Jak pisze brzeska gazeta, przedstawia Jana III Sobieskiego z insygniami w takcie natarcia na wojska osmańskie, a tuż za nim dostrzeżemy szarżę polskiej husarii. Łączny koszt wykonania monumentu to ok. 1,2 mln złotych. Środki na ten cel pochodziły od osób prywatnych, firm i spółek skarbu państwa.

Źródło: Brzeg24.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Akwarysta
Akwarysta 10.06.2021, 22:01
Oławianki, oławianie!
Spróbujmy ten pomnik zatrzymać u nas! Przecież Oława to miasto Sobieskich!

Gdzie? Jak? Już wyjaśniam, jak to można zrobić. Miasto (gmina miejska Oława) wystawiła na sprzedaż działkę przy wieży cieśnień (pl. Piastów):
https://bip.um.olawa.pl/a,2615…

Z kolei Starostwo (Powiat Oławski) wystawiło na sprzedaż działkę po byłych warsztatach szkolnych:
https://starostwo.olawa.pl/akt…

Oczywiście działki o różnej wartości, ale przecież urząd z urzędem (ich szefowie to teraz koalicjanci) może się dogadać, a plac przy wieży ciśnień to idealne i godne miejsce na pomnik Jana III Sobieskiego.

Pomysł sprzedaję za darmo. Myślę, że właściciele praw do pomnika też szukają dla niego dobrego miejsca. Przyjmijmy go w Oławie!!!
Olsen
Olsen 11.06.2021, 12:35
Świetny pomysł!
Kama
Kama 12.06.2021, 09:20
Może jakąś zrzutkę odpalimy?
Marian
Marian 10.06.2021, 15:33
Siła polskiej dyplomacji....

Pozostałe