Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:22
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Rusza nabór na literackie rezydencje w Broumovie

Wrocławski Dom Literatury ogłosił nabór na miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie, realizowane we wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku. Literackie rezydencje są skierowane do pisarek i pisarzy (niezależnie od uprawianego gatunku literackiego), a także ilustratorek i ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy. Pobyt w Broumovie we wrześniu jest dedykowany wyłącznie poetkom i poetom, pozostałe dwa miesiące to w pełni otwarty nabór. Zgłoszenia będą przyjmowane do 14 lipca 2021.
Rusza nabór na literackie rezydencje w Broumovie
Klasztor w Broumovie

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd sześć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział w 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, a w 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

Tegoroczne wyjazdy rezydencyjne, podobnie jak te w 2018 i 2019, będą realizowane od września do listopada, jednak wprowadzono pewne modyfikacje. Tym razem wrześniowa rezydencja jest skierowana wyłącznie do osób tworzących poezję – to wynik ustaleń z czeskim partnerem projektu, który właśnie wrzesień traktuje jako miesiąc poetycki. Z kolei w październiku i listopadzie organizatorzy zapraszają wszystkie pisarki i pisarzy, a także twórczynie i twórców komiksów oraz ilustracji do książek.

W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy tych związanych z dorobkiem pisarskim/ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy przedstawić swoje pisarskie bądź ilustratorskie portfolio oraz krótko opisać projekt utworów, nad którymi autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji. Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów oferty rezydencyjnej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanych do różnych grup twórców i twórców i realizowanych z partnerami z polski i zagranicy.

Termin składania wniosków upływa 14 lipca 2021. Wytyczne oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.literatura.wroclaw.pl

 


Domek Literacki - Klasztor w Broumovie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: PrzyjacielTreść komentarza: Taki Brezden Dobry to proszę o oglądnięcie sesji i posłuchać jak nasyłał Policję na Pracowników wychował sobie mobera żenada a nie starosta wstydu niema za grosz podziękujemy już za takie rządy BrezdeniaData dodania komentarza: 28.03.2024, 21:41Źródło komentarza: Za co odwołano dyrektora szkoły specjalnej?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Oj Panie , Pani Nieogarnięty, tu już pojechałeś w świat fantazji. Akurat dobrze wiem, że Pan Kraczek nic nie miał wspólnego z założeniem WDO.I kto tu bajki opowiada?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:29Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Czy planuje Pan/Pani przywrócić świąteczną pomoc w Jelczu-Laskowicach?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 21:14Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: OloTreść komentarza: W jaki sposób bije na głowę?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:04Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: Mieszkaniec GodzikowicTreść komentarza: Wypowiada sie o wykształceniu osoba po zawodówce i to zaocznie 😅Data dodania komentarza: 28.03.2024, 20:00Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Pokazujcie i wyśmiewajcie, ale pierw sprawdźcie powiazania rodzinne. Żeby nie było kichy. np Jasińscy to nie rodzinaData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:27Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarte
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama