Pomnik dopiero przyjechał i już jest krytyka...

  • 09.07.2021, 11:30 (aktualizacja 09.07.2021, 17:58)
  • TuOlawa (AH)
Pomnik dopiero przyjechał i już jest krytyka...
Pojawił się dziś rano przed oławskim ratuszem. Autorem rzeźby jest prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik odlany w Gliwicach waży około 4 tony, ma 3 m wysokości i prawie 8 m długości. Przedstawia Jana III Sobieskiego z insygniami w trakcie natarcia na wojska osmańskie, a tuż za nim dostrzeżemy szarżę polskiej husarii. Łączny koszt wykonania monumentu to ok. 1,2 mln złotych. Środki na ten cel pochodziły od osób prywatnych, firm i spółek skarbu państwa. Jak tylko pomnik pojawił się w Oławie,na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy wiadomość: - Na rynku właśnie staje pomnik husarii. A w zasadzie pomnik socrealizmu narodowo bogoojczyznianego. Jestem przeciwna wydawaniu pieniędzy na takie głupoty. Proszę wiec o ustalenie kto za to zapłacił, ile oraz kto zdecydował. Szczerze, wolałabym po prostu sprzątanie generalne miasta…

To między innymi pomysł oławskiego Starostwa Powiatowego, które szeroko informuje o tej akcji (poniżej). Kilka dni temu starosta powiedział nam: - Jest to ciekawe wydarzenie, do którego udało nam się namówić burmistrza i razem to współfinansujemy. Zapraszamy wszystkich. To coś nowego, a zależy mi na tym, aby te więzi, które łączą Oławę z Sobieskimi podtrzymywać, bo mam wrażenie, że to przycichło, a uważam że to błąd. Wszyscy szukają różnych sposobów na promocje swoich miast, my też mamy swojego koguta wokół, którego buduje się marketing  i dobrze, ale to wszytko jest powtarzalne. Tu jest historia z kimś wielkim i tak naprawdę pół Polski obecnej zachodniej  nie ma nic wspólnego z Sobieskimi oprócz Oławy i powinniśmy to wykorzystać!    

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego z wizytą w Oławie!

W 2021 roku obchodzimy 320. rocznicę przyjścia na świat Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III Sobieskiego. Obecność w Oławie pomnika dziadka tej sławnej oławianki, goszczącego tutaj dokładnie w dniu jej urodzin, będzie miała zatem dla społeczności lokalnej wymiar symboliczny i historyczny W dniach od 9 do 18 lipca br. przed wejściem do oławskiego Ratusza będzie prezentowany pomnik przedstawiający Króla Polski Jana III, z insygniami wraz z szarżą polskiej husarii, podczas natarcia na wojska osmańskie. W sobotę 17 lipca (od godz. 15:00) odbędą się oficjalne uroczystości. Monument kilka lat temu, w 335. rocznicę wiktorii wiedeńskiej, miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu, co jak wiemy nie spotkało się niestety z przychylnością władz lokalnych stolicy Austrii. Od tego czasu pomnik, którego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj, goszczony był już przez kilka polskich miast. Teraz z taką inicjatywą wystąpił samorząd Powiatu Oławskiego. W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Fundacja Ars Restituta z Krakowa i Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu. Warto nadmienić, że budowę pomnika sfinansowały, obok osób prywatnych i firm, spółki Skarbu Państwa. Wymiary pomnika robią wrażenie, jak też przystało na upamiętnienie Króla Polski, zwycięzcy spod Wiednia: waga - około 4 ton, 3 metry wysokości i niemal 8 metrów długości.

Dla nas, mieszkańców Ziemi Oławskiej, wymiaru symbolicznego nabiera obecność w Oławie pomnika Jana III, którego historia i tradycja utożsamiana jest często z rodem Sobieskich. Tutaj bowiem w latach 1691-1734 urzędował jego syn Jakub, który mając niespełna 16 lat wraz z ojcem wziął udział w bitwie wiedeńskiej 1683 r., a w późniejszym okresie, po śmierci ojca stał się pretendentem do tronu polskiego. Ważną również postacią dla Oławy była najmłodsza córka królewicza i księżniczki Jadwigi Elżbiety von Pfalz-Neuburg - Maria Klementyna Sobieska. Wnuczka króla urodzona 17 lipca 1701 r., to późniejsza tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Klementyna jest jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie. 31 grudnia 2020 r. obchodziliśmy 300. rocznicę urodzin syna Klementyny - Karola Edwarda Stuarta, który jest dla Szkotów wielkim bohaterem. To on w 1745 r. poprowadził powstanie jakobickie i do dzisiaj jest symbolem walki o niepodległość Szkocji.

Akcentem mocno wiążącym pomnik z osobą królewicza Jakuba oraz z jego córką Klementyną jest wizerunek Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich. Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Historię malowidła zrelacjonował na piśmie w 1730 r. królewicz Jakub, za usilną namową swej córki, właśnie Klementyny; relację tę znano z dwóch egzemplarzy, znajdujących się w Watykanie i (do 1939 r.) w Archiwum Radziwiłłowskim w Warszawie. Ten niepozorny wizerunek maryjny, od początku otoczony przez Jana III kultem, był jedną z najcenniejszych zdobyczy, jaką król przywiózł spod Wiednia. Dzisiaj oryginał tego obrazu znajduje się w rękach księcia Macieja Radziwiłła, który podczas oławskich uroczystości przekaże kopię tego wizerunku jako dar dla Ziemi Oławskiej.

Program uroczystości - sobota 17 lipca

Godz. 15:00

-  oficjalne powitanie pomnika Króla Jana III Sobieskiego przed wejściem do oławskiego ratusza

Godz. 16:00 - 17:30

 - otwarcie wystawy "Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii" oraz panel dyskusyjny przed ratuszem

Godz. 18:00

- Msza św. i koncert muzyki Króla Jana III Sobieskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie; ceremonia przekazania przez księcia Macieja Radziwiłła daru - kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich; otwarcie wystawy Sobiescy i ich kult Wizerunku Maryjnego

(WOKL)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
historyk
historyk 12.07.2021, 10:15
Ależ ludzie pierdzielą głupoty o "Oławie Sobieskich". Gość niemal przypadkiem otarł się o miasto, bo był to element jego politycznej kariery. Minęło kilka setek lat i komunistyczna propaganda udowadniająca "piastowskość" tzw. "ziem odzyskanych" wciąż ma się dobrze w czasach, kiedy od komuchów wyzywa się nawet ludzi, którzy za komuny żyli najwyżej dekadę. Tu link do artykułu Muzeum w Wilanowie o Jakubie Sobieskim: https://www.wilanow-palac.pl/j… lubię fragment fragment "(...) przegranego elekta, a niedługo i wygnańca, haniebnie wypędzonego z Oławy." - a teraz dorabia się legendę.
też historyk
też historyk 12.07.2021, 13:52
Odróżniasz Jana od Jakuba? Pomnik kogo przedstawia? Poza tym w państwach prowadzących (własną) politykę historyczną w celach doraźnych gloryfikuje się nawet zakały rodów. Jeśli uwielbiasz samobiczowanie, praktykuj je prywatnie.
także także historyk
także także historyk 12.07.2021, 14:45
Odpowiedziałem na komentarz wcześniejszy, jakoby Oława z Sobieskimi związana. Rzeźby Dźwigaja to akurat samobiczowanie na powszechną szeroką skalę.
też historyk
też historyk 12.07.2021, 17:06
OK, to intencji nie złapałem - trzeba było "Odpowiedz" użyć. Bajzel w tych komentach.
Rober. G
Rober. G 11.07.2021, 17:36
Ej same tluki europejskie . Dla wAS Polska to tak naprawde puste slowo . Brawo Panie Starosto.
Pol
Pol 11.07.2021, 09:41
Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski
Olaviak
Olaviak 10.07.2021, 08:26
Pomnik ciemnogrodu starostwa i biednych ludzi stojacych w kolejkach do wydzialu komunikacji bardziej jest potrzebny. Nie wychodzac z domu można wziąć kredyt, założyć konto a nie mozna zarejestrowac pojazdu mechanicznego. A w starostwie i wydziale kom nadal pandemia ze odmawia sie ludziom wejscia? Banki, policja, sklepy koscioly i inne instytucje to idzie kto i ile chce a w oławskim starostwie nadal izolacja ale chyba przed nawałem pracy tylko.
Anonim
Anonim 12.07.2021, 00:06
A czemu poprzednia władza nie rozwiązała tego problemu? Gdzie byliście radni platformy, gdy starosta był od was? Czemu wtedy nie usprawniliście systemu? Co wtedy wydział komunikacji inaczej funkcjonował? Było więcej pracowników wydziału komunikacji? Nie.
Nic się nie zmieniło, jak było do d.py tak jest do d.py, więc nie piszcie tak jakbyście znali lek na obecne problemy z kolejkami. Nie znaliście, nie znacie żadnych środków, które zlikwidują kolejki, więc po co piszecie głupie teksty. Rejestrowałem auta i za poprzedniej władzy i za obecnej i kiedyś czekałem i teraz czekałem. Z tą różnicą, że obecnie pandemia nieco zaburzyła cały system, bo urzędy były przez długi czas zamknięte.
Paweł
Paweł 10.07.2021, 12:45
Nie mieszaj jednego z drugim. To nie jest pomnik "ciemnogrodu", tylko wielkiego zwycięstwa, którego (zgodnie z "tradycją" Grunwaldu) nie potrafiliśmy przekuć na wymierny zysk. A dlaczego nie potrafiliśmy, zapytasz... Odpowiem: za bardzo kłóciliśmy się wewnętrznie. Staraj się oddzielać idee od intencji ludzi, którzy je realizują. W tym przypadku trochę się wszystko rozjeżdża, ale nie obwiniajmy za to polnika, a tym bardziej Jana III Sobieskiego.
Olaviak
Olaviak 11.07.2021, 08:02
Rozwiążmy pierw sprawy i problemy przyziemne,i teraźniejsze, ktore nas dotyczą a pozniej z nudow zajmijmy sie tym co bylo 350 lat temu.
Paweł
Paweł 11.07.2021, 14:58
Najlepiej dwutorowo, tym bardziej, że z teraźniejszości wynika przyszłość, która za ileś lat będzie historią. Poza tym człowiek potrafi pracować wielowątkowo.
Anonim
Anonim 10.07.2021, 20:07
Ale co Paweł dziwisz się. Oława to miasto, gdzie komuniści bardzo dobrze sobie poradzili. Oni negują wszystko co polskie i związane z historią. Dla nich ojczyzną jest mateczka Rosja i zrobią dużo by szkodzić naszemu krajowi. Nakradli się partyjniacy w Jelczańskich Zakładach, całe domy budowali z materiałów, które kradli. Uwłaszczyli się, powykupywali sklepy, lokale za bezcen i teraz udają, żę bronią demokracji. Najlepsze, że komuchów i ich rodzin jest po równo w każdej partii, nawet w PIS ich nie brakuje. Komuchy w Oławie są w radach nadzorczych miejskich spółek, stowarzyszeniach, klubach sportowych i partiach.
osp
osp 12.07.2021, 10:06
Dobrze PiSzesz STARY KOMUCHU.
Paweł
Paweł 11.07.2021, 14:59
A z czego wnioskujesz, że "się dziwię"?
Gość
Gość 09.07.2021, 21:30
A z kim ten zakup był konsultowany? Czy Rajcy wiedzą coś w tym temacie? 1.2 mln to spora kwota no i teren miasta.
Anonim
Anonim 10.07.2021, 20:08
Czytaj człowieku uważnie tekst, bo wychodzisz na głupka
cyt. "W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Fundacja Ars Restituta z Krakowa i Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu. Warto nadmienić, że budowę pomnika sfinansowały, obok osób prywatnych i firm, spółki Skarbu Państwa. Wymiary pomnika robią wrażenie, jak też przystało na upamiętnienie Króla Polski, zwycięzcy spod Wiednia: waga - około 4 ton, 3 metry wysokości i niemal 8 metrów długości."
Kazik
Kazik 09.07.2021, 18:10
nie dziwi nic.
Pan Starosta lubi pomniki .
Ostatnio jeden zfinansował
Kol
Kol 09.07.2021, 17:32
Pominę kwestie okolicznosci powstania tej rzeźby. Bo to juz kwestia ideologiczno polityczna, a tym sie szczerze brzydzę.
Sam pomnik. Brzydki.
A co najgorsze absolutnie niezaskakujący.
Troche "Guerniki" Picassa w socrealistycznym stylu (od Kijowa po Sofię).
Sa jednak ciekawe akcenty. Stojąc z boku, mozna zauważyć, ze bryla tworzy kształt kaczki. To jest calkiem zabwane. Ale pomnik chyba nie byl tworzony z taka mysla.
pepe
pepe 09.07.2021, 16:14
jakby miał zaplacic za swoje to takich pseudopomników i pseudo uroczystości by nie bylo w Oławie. Lepiej wydawac publiczne pieniądze na głupoty to nic go nie kosztuje a za to jaki lans!
Oławianin77
Oławianin77 09.07.2021, 16:06
Ja bym był za tym aby Strosta postawił pomnik Jarosława na Kasztance z wielkim napisem Covid-19 w darze od rządu dla narodu.
Oliwka
Oliwka 09.07.2021, 14:44
A ja chciałabym aby został w Oławie, losy Sobieskich są z nami związane.
Antoni
Antoni 09.07.2021, 14:11
Lepsza promocja byłyby np. dobra restauracja, kawiarnia, kiermasz staroci czy nawet dobre lody w rynku. Czy ktoś na głowę upadł z tym Sobieskim? 1.2 na coś takiego. Na siłę chcą ludziom coś do głowy wdusić.
Anonim
Anonim 09.07.2021, 14:40
Musisz Antoni czytać po kilka razy. Rozumiem, że masz swoje problemy, ale jak za trzecim razem nie zrozumiałeś, czytaj po raz kolejny. Uda się, wierzę w ciebie. Czytaj tekst, dopóty, dopóki go zrozumiesz.
erop
erop 12.07.2021, 10:09
naPiSz komuchu po raz czwarty i piąty może ci ktoś uwierzy.
Antoni
Antoni 09.07.2021, 19:01
To w kogo Ty wierzysz to twój problem i trzymaj to dla siebie. Choćbyś coś czytał sto razy to i tak swoje wiesz wiec po co ta polemika i obrażanie kogoś kogo nawet nie znasz.
Anonim
Anonim 09.07.2021, 21:56
Ale masz ewidentny problem ze zrozumieniem tekstu. Na kwotę złożyło się wiele różnych instytucji i urzędów spoza Oławy. I Pomnik jest u nas tymczasowo. Po co wypisujesz głupoty. Zastanów się nad sobą bo nie wiesz co piszesz. Dobrze ci tylko poradziłem. Musisz czytać wielokrotnie, gdyż wyciagasz pochopne wnioski
Antoni
Antoni 11.07.2021, 08:43
Gdzie w moim tekście przeczytaleś że pomnik jest finansowany przez kogoś z Oławy? Gdzie napisałem że ma zostać na stale na rynku? Tak jak napisałem choćbyś coś czytał sto razy to i tak swoje wiesz.
Bater79
Bater79 09.07.2021, 13:41
Ja wiem ,że Towarzysz Paweł i Towarzyszka (znana redakcji co napisała)
chciały by Stalina...
Nie obchodzi mnie to że, w Austrii nie stoi ten pomnik,widocznie Austriacy nie chcą Sobieskiego,maja do tego prawo (mają swojego bohatera Adolfa)
"pomnik socrealizmu narodowo bogoojczyznianego " to jest ***!
Napisała to osoba czerwona ,która tęskni za komuna lub bardzo młoda która nie wie co to komuna tak samo jak zachód europy nie doświadczyła życia utopijnego...
rf
rf 09.07.2021, 17:04
Wiem co to była komuna ale też wiem co to jest pis! nie wiem co było lub jest gorsze.
Anonim
Anonim 09.07.2021, 18:53
Głupi jesteś za młody co masz cenzurę piszesz co chcesz robisz chcesz, nie wracasz do domu na noc, czołgi widziałeś na ulicach?, policja cię inwigiluje? Nie więc nie pisz głupot bo nie wiesz jak było za komuny. Dawałeś kiedyś łapówkę partyjnemu z PZPR by w ogóle być na liście i móc kupić mieszkanie. Ja musiałem i kupiłem dzięki te.u mieszkanie. Teraz masz pieniądze idziesz i kupujesz. A wtedy kolejki i sprzedawanie spod lady bo niczego nie było. Pomyśl dwa razy zanim coś napiszesz bo wychodzisz na głupka porównując rządy Pis do komuny
gość
gość 09.07.2021, 13:37
Pomnik okropny- Sobieski uciekający "przed "smokiem", a może przed kimś innym. To nie ma nic wspólnego z promocją miasta-ani z Sobieskim, to jedynie misz masz, ktoś coś wymyślił a inni zapłacili.
Jeżeli postawić pomnik Sobieskiemu to nie w takiej postaci ale godnej i w otoczeniu wnuczki.
Paweł
Paweł 09.07.2021, 16:58
Żaden uciekający. Wiesz, czym jest buława?
Halina
Halina 09.07.2021, 13:15
Proponuję postawić pomnik kolejkowicza w starostwie powiatowym lub Jarosława w butach
Anonim
Anonim 09.07.2021, 14:43
Popatrz, że Platforma tyle lat rządziła w starostwie i na to nie wpadła, by nie było kolejek w wyd. komunikacji
M
M 12.07.2021, 07:57
nikt wówczas nie stał o 4 nad ranem przed budynkiem starostwa, po prostu się przychodziło, ustawiało w kolejce i tego samego dnia się sprawę załatwiało, w sklepach spożywczych też są kolejki, ale nikt nie musi czatować o 4 nad ranem żeby zrobić zakupy
Paweł
Paweł 09.07.2021, 12:43
Szkoda, że nie stanął w Wiedniu (czyli tam, gdzie miał stanąć).
Siła polskiej dyplomacji (nieważne pod czyją partyjną komendą).
Peregrynacja po miasteczkach (współ)rządzonych przez PiS to żadne osiągnięcie.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 09.07.2021, 14:07
W Central Parku stoi, to i pewnie w Wiedniu dałoby radę.
Paweł
Paweł 09.07.2021, 16:56
Mylisz się.
Anonim
Anonim 09.07.2021, 13:22
Lecz to chłopie jeszcze nie jest za późno. Paranoja że w każdym temacie widzisz politykę. Czasami wyjdź na zewnątrz, porozmawiaj z ludźmi. Siedzisz w domu i co raz bardziej pogrążasz się w psychozie.
cepiezmagistratu
cepiezmagistratu 09.07.2021, 17:07
Ty się lecz LIZUSIE PIS-owski! Tu ty chyba "Siedzisz w domu i co raz bardziej pogrążasz się w psychozie" .
Paweł
Paweł 09.07.2021, 16:57
Możesz jaśniej?

Pozostałe