Nie potwierdzaj rezerwacji, nie klikaj i zawsze patrz, co zawiera link

  • 10.07.2021, 10:18
  • TuOlawa (AH)
Nie potwierdzaj rezerwacji, nie klikaj i zawsze patrz, co zawiera link
Jeżeli korzystasz z zakupów w formie „online” bądź ostrożny. Oszuści nie próżnują, modyfikują oraz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić jak największą kwotę pieniędzy. Pojawiło się kolejne oszustwo związane z platformą „OLX” i komunikatorem „WhatsApp”

Na ilustracji widoczny tzw. zrzut z ekranu telefonu komórkowego, na którym znajduje się korespondencja z oszustem. Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą „OLX” oraz komunikatorem „WhatsApp”. Na czym polega ta metoda?

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp, podając się m in. za serwisanta lub administratora strony, po czym wysyła do nieświadomego użytkownika link udający witrynę „OLX” pozwalającą na finalizację transakcji. W trakcie rozmowy oszust zachęca do uzupełnienia w fałszywym panelu „OLX” danych w postaci numeru karty bankomatowej, kredytowej itp., celem otrzymania wskazanej kwoty w ogłoszeniu na konto.

Poniżej podajemy przykładową korespondencję oszusta ze sprzedającym.

„Na platformie OLX sprzedawałem używany stół. Osoba zainteresowana zakupem skontaktowała się ze mną za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Nie miałem żadnych podejrzeń, aż do momentu, kiedy zaczęliśmy ustalać kwestie dotyczące płatności. Mój rozmówca wysłał mi link jakoby prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności. Jednak dostrzegłem, iż link jest nieprawidłowy, ponieważ zawierał domenę olx-oferta.pl zamiast olx.pl. Znając bardzo dobrze mechanizmy wykorzystywane przez cyberprzestępców sprawdziłem ten adres w odseparowanej maszynie wirtualnej i po kliknięciu w link okazało się, że to próba wyłudzenia”.

Przypominamy, że na oficjalnym blogu platformy „OLX” możemy przeczytać „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”

Pamiętaj!

Za każdym razem weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Ponadto nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a także nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach z niepewnych adresów e-mail. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Jeśli korzystasz jeszcze z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Co najważniejsze przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdź, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać.

 

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe